Trooper77
3. 5. 2016 • 13:46

Chtěl jsem se zeptat, jak je to s kvalitou povrchu při tisku na "nejlepší" režim.
Pokud bych chtěl tisknout komerční výrobek, stačí na to kvalita výtisku nebo by bylo potřeba ještě nějak povrchově upravovat (např. přebrousit) ?

Karel Březina
14. 5. 2015 • 14:59

Já se domnívám, že 3D tisk začíná být čím dál dostupnější i širokým masám lidí. Samozřejmě teď mluvím o tisku plastu, tisk buněčné kultury a jídla je zatím nedostupné sci-fi a nevím, zda-li existují již teď volně prodejné tiskárny pracující s tímto materiálem.Ale co se týče 3D tiskáren tisknoucí plast, budoucnost je už podle mě nyní. Na trhu existují desítky společností, jejichž tiskárny jsou finančně dostupné široké veřejnosti (např.http://www.3dwiser.com/produkt/robox-3/..... - tiskárna se všemi potřebnými funkcemi za 34 000 - zhruba cena jedné dovolené.)Domnívám se, že tento trend bude pokračovat a v budoucnu budou tiskárny ještě levnější, dostupnější a populárnější i mezi širokou laickou veřejností.

vladimir
23. 2. 2014 • 10:17

"jehož silný magnet zároveň slouží pro ukotvení celé tiskové hlavy"Magnetické pole magnetu, který se nachází uvnitř krokového motoru, nevyzařuje ven, tedy nemůže být použito k upevnění tiskové hlavy.
Vidím tam na tiskárně přišroubované (pravděpodobně neodymové) magnety, ke kterým se přitáhnou kovové části motoru.

JP77
JP77
21. 2. 2014 • 17:24

mám dotaz na lešení nebo jak se to jmenuje.
zajímalo by mě jestli je možné např u jiné tiskárny si lešení navrhnout sám?
asi jako součást modelu a automatické lešení vypnout.

JirkaJirka
21. 2. 2014 • 8:39

Já tedy vidím největší potenciál těchto 3D tiskáren v potravinářském průmyslu. Ale stejně jako vy jsem viděl jejich možnosti pouze v těch drobných součástkách, dokud jsem se nedočetl, jak na nich vyráběli bonbóny.
V potravinářství budou obrovské možnosti.

Anonymizovaný
21. 2. 2014 • 8:20

Milá redakce:Já už jsem zadaný.Mohl bych místo telefonu na Evičku dostat raději zdarma to předplatné do iPadu? 🙂Za to, že se tady s Vámi rozčiluji už kolikátý rok? 🙂Děkuji předem 🙂

armykcz
20. 2. 2014 • 22:22

3D tiskárna super a za cenu ca 10k se nejedná o něco, co by bylo nedostupné. Lidi, co si to koupí jen aby si udělali figurky, tak těm je jedno, že za to dali 10k, ti druzí to využijí. A dělat si stojánek na telefon atp. mi nepříjde jako něco méněceného. Sám jsem nenašel stojáek, který by mi vyhovoval a navrhout si ho a vytisknout doma vidím jako něco úžasného.

Akly
20. 2. 2014 • 12:54

Ať už se jedná o náhradu "polámaných" součástek nebo prostě tvořivost, tohle je určitě ideální řešení. Zatím by bylo ale lepší nechat si tisknout věci někde v "modelabu", jak se píše v článku, časem by mohla cena klesnout, technologie pokročit a dostupnost se zvýší i pro obyč smrtelníky. Těším se.BTW jeden odkaz, který podle mě v článku chyběl:
https://www.facebook.com/eva.danielova.50...

Jiří Zima (Diagon Swarm)
Jiří Zima (Diagon Swarm)
20. 2. 2014 • 12:30

Jako (teď už asi dlouhodobý) uživatel 3D tiskárny musim říct, že podobné články mají velmi malou informační hodnotu (pokud pominu roli osvěty, že 3D tiskárny existují a dají se koupit). Nedá se to panu Čížkovi vyčítat, ale prostě pokud někdo bude na 3D tiskárnu koukat jako na věc, se kterou si může vytisknout stojánek na mobil a pár blbostí, které lze rovnou vyhodit, její potenciál ani hodnotu nikdy neobjeví. Když jde o pořizovací cenu 30 tisíc, tak to neni levná sranda na tisknutí háčků na oblečení.Opravdový potenciál 3D tiskáren lze v tuto chvíli využít jen ve chvíli, kdy si umíte sami konstruovat, chápete základy strojařiny a 3D tisk využíváte pro vytvoření něčeho, co se nedá jinak snadno sehnat (to vylučuje stojánky na mobil, věšáky a malé figurky Androidích robůtků). My to používáme právě na různé prototypy komponent a pro součásti speciálně navržených rámů jako spoje a "výplně" mezi zakázkově vyráběnými karbonovými a duralovými díly. Jakmile dojde na nějaké praktické nasazení, člověk rázem zjistí, kde která tiskárna má mezery a s tím související omezení při konstuování. Tedy ty nejhodnotnější informace.Musim uznat, že články od autora, který 3D tiskárny umí doopravdy použít k tisku funkčních dílů, bych si četl moc rád. Na druhou stranu uznávám, že to je něco, co se hodí asi spíš na odborný server a ne na Živě.

Pavel Riedl
Pavel Riedl
20. 2. 2014 • 9:32

Technická......taveného plastu ABS, který okamžitě schne...'Schnout' mohou třeba trencle na šňůře, ale plast 'tuhne'.Jinak moc prima článek. Chválím!!!

dušan  rajninec (alter012)
20. 2. 2014 • 9:27

Tak ste sa pohrali a teraz k serioznej robote!

celim
20. 2. 2014 • 8:49

3D tiskárnu si dovedu dobře představit jako tisk(výrobu ) prototypových dílů. Kdysi jsem dělal ve vývoji a mnohé prototypové díly vyráběl mechanik obráběním kostky texgumoidu. Dovedu si představit, že by se to takto dalo "vytisknout".

A - nadruhou
20. 2. 2014 • 8:23

Na prvni pohled genialni vec, v protikladu se zavedenim do reality"Zakladatel společnosti 3D Systems a vynálezce 3D tisku je Chuck HullJe považován za otce 3D tisku za vynález stereolitografie v roce 1983, jež je zcela první 3D tiskovou technologií. V roce 1986 pak založil 3D Systems, aby pomohl výrobcům aut v Detroitu snížit čas od návrhu k výrobě. "Vysledek v dytrojtu?http://www.youtube.com/watch... jezviken pronesl plamenou rec http://www.youtube.com/watch... a vsichni tleskajici v hledisti tohohle divadla se muzou uchechtat, protoze vedi, ze svet stoji na prodeji zbrani, fetu a kuref a to maji demokraticky pod palcem

Net.Xtreme
20. 2. 2014 • 8:13

"Občas zaslechnu názor, že je 3D tiskárna přirozeným evolučním pokračovatelem tisku a nyní se nacházíme ve stejném bodě jako u klasického domácího tisku někdy koncem 80. let minulého století. 3D tiskárny jsou zatím drahé a často neohrabané, během následujících deseti – patnácti let ale budou přirozenou součástí domácností. Více na: http://www.zive.cz/clanky/3d-tiskarna-up-min... ... To je pěkné, cituji se zdrojem na článek, pod kterým diskutuji :))"Silně o tom pochybuji. Ačkoliv slovo „tiskárna“ evokuje něco tak prostého, jednoduchého a rychlého jako potisk čtvrtky papíru, ve skutečnosti se jedná o mnohem složitější výrobní proces, který může být poměrně zdlouhavý. Výroba komplikovaného předmětu tak může bez problému trvat celý den Více na: http://www.zive.cz/clanky/3d-tiskarna-up-min... ... Každopádně tady nesouhlasím. Ano, dnes není 3D tisk pro každého, ale za deset-dvacet let se některé věci standardizují, tiskárny se budou vyrábět pro masy a na modely se budou kupovat nebo pirátit či budou volně dostupné stejně jako jsou dnes texty či obrázky. A těch věcí, co člověk můžes 3D tiskárnou vyrobit je nespočet. Pravděpodobně nebude jedna 3D tiskárna na všechno, těch materiálů pro 3D tisk je příliš moc (od jídla, přes palsty a kovy až po buněčné kultury).Ale myslím, že nějaká standardní plastová se osvědčí i pro domácí použití, nemluvě o těch na jídlo.

shadow_warior
shadow_warior
20. 2. 2014 • 7:50

a co kontakt na tu nezadanou grafičku Evičku ? g+ stačí určitě bude v pohodě podle toho vlasu

visualprog
20. 2. 2014 • 7:21

Delka tisku je , pokud chceme kvalitni produkt, dlouha a narocna na nastaveni, na materialu a pokud chceme tiskarnu opravdu vyuzivat , musime se naucit modelovat v 3D. Osobne pouzivam FreeCad no a vypadky proudu jsem vyresil UPSkou a tisknu z tabletu. Dovolim si predstavit video, jak to vypada :
http://www.youtube.com/watch...

t-fuse
20. 2. 2014 • 7:13

"Natavené vlákno z trysky vs. mnohem tenčí vlas naší nezadané grafičky Evičky z Computeru" A kontakt na Evičku by byl? 😀

Pavelka IT amater
20. 2. 2014 • 1:53

Pěkné výtvory pana Čížka, pro hračičky jako stvořerné, ale co těm 3D tiskárnám ještě chybí je rychlost. Ty časy jsou hrozně dlouhý, kvalitní tisk v řádu půl dne musí být i pro tu tiskárnu docela záhul. Stačí výpadek proudu a je po ptákách.... 🙂 Ale asi to je dané tím, že tryska nemůže jet příliš rychle, protože každá vrstva musí vychladnou a teprve na ní jet další, jinak by se to asi rozteklo.

Lukáš Černý
20. 2. 2014 • 1:12

"Tiskárnu jsem se během těch dvou týdnů pokusil opravdu zapřáhnout na maximum, o víkendech mi tedy v mém malém bytě hučela od rána do večera a suplovala topení."No teda říkat 70W topení, nevím nevím.. 😀

Určitě si přečtěte

Články odjinud