3D tisk | Bastlení | DIY

3D tiskárna Anycubic Vyper za 300 dolarů: Vyrobíme vánoční stromeček

  • Do redakce nám dorazila 3D tiskárna Anycubic Vyper
  • Má tiskový objem 245 × 245 × 260 mm a autokalibraci
  • Oficiální e-shop ji prodává za 300 dolarů

Za necelý měsíc tu máme opět Vánoce. Tátové a mámy od rodin se už s peněženkou či pilkou v ruce chystají na dobře rostlou jedličku a leckterý domov se již brzy ponoří do karcinogenních odérů doutnajících purpur a dalších tradičních vůní doby adventní.

Sentimentální vánoční nálada samozřejmě dorazila i k nám do redakce a i my jsme zatoužili po nějakém tom smrčku. Jenže pozor, tady jste na Živě.cz a nikoliv na Abecedě zahrady, náš stromeček proto nevyraší kdesi v zasněžených lesích nad Brnem, ale na rozpálené desce 3D tiskárny.

Vyzkoušíme tento kousek z bezplatného katalogu Thingiverse

Anycubic Vyper

Jako tisková hmota poslouží termoplastické PLA v zeleném odstínu a o samotnou výrobu se postará mašina Anycubic Vyper, která nám na podzim dorazila z Hongkongu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FDM 3D tiskárna s otevřenou konstrukcí Anycubic Vyper

Výrobce představil lacinou tiskárnu s technologií FDM a otevřenou konstrukcí teprve letos na jaře a momentálně ji na svém mezinárodním e-shopu nabízí v akci za 309 dolarů. To je sice lákavé, nezapomeňte ale na doručovací a případné celní poplatky.

Tiskárnu Vyper samozřejmě naskladnili i někteří tuzemští výrobci, cena pak ale poskočí ještě výše a dnes se pohybuje okolo 10 000 korun.

Tiskneme stromeček na 3D tiskárně Vyper:

Velký tiskový objem a tisk až při 260 °C

Za tuto částku vám dorazí zařízení s poměrně solidním výrobním objemem 245 × 245 × 260 mm (d × š × v), tiskovým rozlišením (až) 0,1 mm a rychlostí (opět až) 180 mm/s. Výrobce ale doporučuje spíše poloviční tempo, a tak se jej budeme držet i my.

Klepněte pro větší obrázek
Mašina zvládne i poměrně velké tisky, s velikostí a složitostí ale pochopitelně roste čas. Naše zelená jednička se v redakci vyráběla celou noc

Trysku můžete bezpečně rozpálit na 260 °C a vyhřívanou tiskovou desku na 110 °C. Vyper proto vedle základního a nejrozšířenějšího materiálu PLA zvládne i teplotně náročnější ABS, houževnaté PETG a já si otestoval také bezproblémový tisk s ASA (dle mnohých nástupce ABS).

Tiskárna si poradí s většinou běžných materiálů v tomto teplotním rozsahu a strunou o průměru 1,75 mm.

Klasická otevřená konstrukce jako u Průši

Vyper používá klasický motorový pohyb, který známe i u ostatních tiskáren včetně české mašiny Original Prusa MK3S+. Vyhřívaná tisková deska, na kterou tryska pokládá roztavené vlákno plastu, se tedy pohybuje vpřed a vzad, zatímco samotná tisková hlava s roztopenou hlavou se pomocí tří krokových motorů posouvá vlevo a vpravo a nahoru a dolu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tiskárna se ovládá pomocí barevné dotykové obrazovky

Touto kombinací pohybů lze v tiskové rovině vytvořit jakýkoliv tvar od těch pravoúhlých po dokonalý kruh.

Zrnitý a pružný tiskový plát

Tisková deska je magnetická a před samotnou výrobou na ni pokládáme pružný kovový plát, jehož ohnutím se po vychladnutí model snadno odloupne – respektive ve většině případu sám odskočí.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhřívaná deska je magnetická a před tiskem je na ni třeba položit pružný kovový plát

V základním balení nicméně dostanete plát se zrnitým povrchem, který mnozí výrobci často nabízejí spíše zkušenějším tiskařům. Jeho hrubý povrch má totiž jednu skvělou vlastnost, která je ale zároveň zdrojem hromady potenciálních komplikací.

Krásná první vrstva, pokud máte vhodný model

Takže pěkně popořadě. Díky hrubému povrchu budou mít modely s velkou plochou krásně sjednocenou pískovou spodní stěnu bez náznaku vláken, jak je tomu často v ostatních případech. Tato spodní strana tedy bude zdaleka nejhezčí a může v praxi sloužit jako ta čelní, která má být na očích. Když se zadaří, spodní strana skutečně vypadá skoro jako z nějakého průmyslového vstřikolisu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Svrchní stěna s patrnou strukturou vlákna, které hlava nanáší vrstvu po vrstvě, a ta spodní, na které se krásně otiskl zrnitý vzorek ocelového plátu a plochu sjednotil 

Ale pak je tu ta potenciální komplikace. Jelikož je povrch viditelně hrubý, zejména začátečníci budou mít ohromný problém s přichycením první vrstvy u morfologicky složitých modelů.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: 3D tisk, Hardware, Brno, Stavebnice, Asie, Bastlení, Výroba, DIY, Ultimakeru, Dolar, Cura, Vyprat, Struna, Autodesk, ASA, Tryska, Průša, ABS, Plát, Tisk, Hongkong, Cuře, Tinkercad, Raft, AnycubicJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

K čemu se hodí chytré měření spotřeby elektřiny a jak s ním můžete ušetřit

** Šetřit energií můžete nejen LED žárovkami a úspornými spotřebiči ** K dispozici je několik možností, jak změřit spotřebu elektřiny ** Používání zařízení můžete také plánovat a automatizovat

Jakub Čížek
ElektřinaChytrá domácnost
Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

Webkamera pro Teams má vypnutý mikrofon. Hovadina roku 2021 od Microsoftu [komentář]

** Microsoft Modern Webcam je certifikovaná pro Teams. ** Webkamera má standardně vypnutý mikrofon. ** Mikrofon není certifikovaný pro použití v Teams.

Petr Urban
Microsoft TeamsWebkameraMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

Programování elektroniky: Naučte se Arduino teď hned a přímo v prohlížeči

** Arduino můžete naprogramovat bez jediné součástky ** Pomůže webový prohlížeč a simulátor Wokwi ** Nabízí desítky virtuálních součástek včetně motorů a displejů

Jakub Čížek
ArduinoPojďme programovat elektroniku