3D monitory se už prodávají v Evropě

Spíše než monitor to připomíná věšteckou kouli, ale už to není jen ve fázi laboratorních pokusů. 3D monitory se začínají komerčně prodávat a objevují se i mimo Ameriku.
Společnost Actuality Systems oznámila prodej svého 3D monitoru do italské národní agentury pro nové technologie, kde na něm budou zkoumat právě zobrazování prostorových informací.

Monitor Prospecta 3D Systém vypadá jako průhledná skleněná koule posazená na masivní podstavec, zobrazovaný 3D obraz je skutečně prostorový, můžete kolem koule chodit ze všech stran a vždy vidíte korektně natočený obraz. Samotné řešení spočívá v rychle se otáčející desce uvnitř zmiňované koule, na které se zobrazují jednotlivé body. Jak deska rychle rotuje, může rozsvěcet vždy bod viditelný z daného úhlu. Díky setrvačnosti lidského oka tak můžete v kouli pozorovat prostorový obraz. Výhodou je, že obraz může pozorovat více lidí a každý vidí správně natočený obraz.

Klepněte pro větší obrázek

Pochopitelně to klade nejen vysoké nároky na rychlost otáčení a rychlost spínání zobrazení jednotlivých bodů, klíčovou otázkou je datová náročnost takového zobrazení. Actuality Systems uvádí rozlišení 768x768 na samotné rotující destičce schopné zobrazit 198 obrázků během jedné otáčky. To je přes 100 miliónů obrazových bodů za sekundu. Rychlost obnovení objemového obrazu je 24 Hz, tedy jako film. K monitoru má ostatně dost daleko nejen vzhledem. K počítači se připojuje přes SCSI rozhraní obsahuje vlastní DSP procesor TI 1600 MIPS, 3 Gbity DDR RAM a obrázky se zpracovávají přes speciální softwarové vybavení. Na výstup z grafické karty to tedy nepřipojíte ani náhodou.

Ačkoli se 3D monitor dá koupit již nyní, je to stále mimo dosah běžných smrtelníků. Za 3D obraz ve válci o průměru deset palců totiž musíte dát 40 000 dolarů plus náklady na instalaci. V ceně je ale již nejen monitor, ale i pracovní stanice IBM s 15palcovým tradičním LCD displejem.

V současné době je tento monitor užitečný v podstatě jen pro vědecké laboratoře, tradičně se uvádí výzkum molekul, lékařská vizualizace a podobně. S větší obrazovkou to jistě bude užitečné třeba pro řízení letového provozu, analýzu zavazadel na letištích a podobně. Na aplikace pro hry si ale ještě pěkně počkejte.

Diskuze (20) Další článek: Nové Paint Shop Pro verze 8

Témata článku: Monitory, 3D, M/s, Datová náročnost, Vysoký dosah, Náhoda, Destička, Nová molekula, Molekula, Vysoká náročnost, Obraz


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku