3D monitory se už prodávají v Evropě

Spíše než monitor to připomíná věšteckou kouli, ale už to není jen ve fázi laboratorních pokusů. 3D monitory se začínají komerčně prodávat a objevují se i mimo Ameriku.
Společnost Actuality Systems oznámila prodej svého 3D monitoru do italské národní agentury pro nové technologie, kde na něm budou zkoumat právě zobrazování prostorových informací.

Monitor Prospecta 3D Systém vypadá jako průhledná skleněná koule posazená na masivní podstavec, zobrazovaný 3D obraz je skutečně prostorový, můžete kolem koule chodit ze všech stran a vždy vidíte korektně natočený obraz. Samotné řešení spočívá v rychle se otáčející desce uvnitř zmiňované koule, na které se zobrazují jednotlivé body. Jak deska rychle rotuje, může rozsvěcet vždy bod viditelný z daného úhlu. Díky setrvačnosti lidského oka tak můžete v kouli pozorovat prostorový obraz. Výhodou je, že obraz může pozorovat více lidí a každý vidí správně natočený obraz.

Klepněte pro větší obrázek

Pochopitelně to klade nejen vysoké nároky na rychlost otáčení a rychlost spínání zobrazení jednotlivých bodů, klíčovou otázkou je datová náročnost takového zobrazení. Actuality Systems uvádí rozlišení 768x768 na samotné rotující destičce schopné zobrazit 198 obrázků během jedné otáčky. To je přes 100 miliónů obrazových bodů za sekundu. Rychlost obnovení objemového obrazu je 24 Hz, tedy jako film. K monitoru má ostatně dost daleko nejen vzhledem. K počítači se připojuje přes SCSI rozhraní obsahuje vlastní DSP procesor TI 1600 MIPS, 3 Gbity DDR RAM a obrázky se zpracovávají přes speciální softwarové vybavení. Na výstup z grafické karty to tedy nepřipojíte ani náhodou.

Ačkoli se 3D monitor dá koupit již nyní, je to stále mimo dosah běžných smrtelníků. Za 3D obraz ve válci o průměru deset palců totiž musíte dát 40 000 dolarů plus náklady na instalaci. V ceně je ale již nejen monitor, ale i pracovní stanice IBM s 15palcovým tradičním LCD displejem.

V současné době je tento monitor užitečný v podstatě jen pro vědecké laboratoře, tradičně se uvádí výzkum molekul, lékařská vizualizace a podobně. S větší obrazovkou to jistě bude užitečné třeba pro řízení letového provozu, analýzu zavazadel na letištích a podobně. Na aplikace pro hry si ale ještě pěkně počkejte.

Diskuze (20) Další článek: Nové Paint Shop Pro verze 8

Témata článku: 3D, Monitory, Vysoká náročnost, Vysoký dosah, M/s, Nová molekula, Datová náročnost, Náhoda, Obraz, Masivní podstavec, Destička, Molekula


Určitě si přečtěte

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 137

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 75

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch