37 let Microsoftu rok za rokem

Před 37 lety založili Allen a Gates Micro-Soft. Sídlili v Novém Mexiku, dodávali Basic pro jednoduchý počítač Altair a ani jeden z nich netušil, co bude následovat.

Dnes je čtvrtek 5. dubna, pokud ale tento článek čtete před osmou hodinou ranní, v Albuquerque v Novém Mexiku mají ještě stále 4. duben. Proč o tom vlastně píšu? Čtvrtého dubna 1975, tedy před dlouhými 37 lety, právě v Albuquerque založili dva mladíci firmu s poetickým názvem Micro-Soft. Jeden se jmenoval Bill Gates, ten druhý Paul Allen a jejich impérium dnes zaměstnává bezmála sto tisíc lidí po celém světě.

Ačkoliv to není kulaté výročí, řekli jsme si, že prošmejdíme všechny možné zdroje, webové zápisky a encyklopedie a formou krátkých odstavců vyjmenujeme ty nejdůležitější události v historii Microsoftu rok za rokem. Tak jdeme na to.

1975

Bill Gates a Paul Allen cestují do Albuquerque, aby se ucházeli o kontrakt se společností MITS, která vyrábí jednoduché počítače Altair 8800. Gates a Allen pro něj chtějí dodávat programovací jazyk Altair Basic. Podaří se jim to – 4. dubna 1975 zakládají v sousedství firmy MITS Micro-Soft. Název vymyslel Allen.

allen gates.png
Paul Allen (24) a Bill Gates (22) – ten chlapec vpravo se jednou stane nejbohatším mužem planety (1977, Microsoft)

1976

Microsoft zaregistrovaný v Novém Mexiku.

1977

Basicu od Microsoftu se daří a proniká i na další domácí počítače jako jednoduchý příkazový jazyk pro jednoduché operace.

1978

Vzniká první pobočka Microsoftu v Japonsku

1979

Firma se stěhuje do města Bellevue ve státě Washington a od AT&T kupuje licenci na unixový operační systém Version 7.

xenix.png
Jedna z novějších verzí unixového systému Microsoftu jménem Xenix (Wikipedia)

1980

Do Microsoftu vstupuje Steve Ballmer jako zaměstnanec s pořadovým číslem 30. Microsoft upravuje Version 7 a vydává ho pod vlastním názvem Xenix. První operační systém Microsoftu je tedy unixového typu – historie má smysl pro humor. Jenže to už probíhá jednání s IBM, které chce po Microsoftu operační systém pro procesor Intel 8086. Xenix se dostává na druhou kolej a Gates s Allenem vyrazí do Seattlu, kde kupují části operačního systému QDOS/86-DOS od Seattle Computer Products.

1981

Microsoft se zápisem ve státě Washington oficiálně stává společností Microsoft Inc. Bill Gates je hlavní šéf a prezident, Allen pak výkonný viceprezident.Firma dokupuje zbytky QDOSu a její inženýři celé měsíce upravují systém pro prototyp osobního počítače IBM PC – pradědečka současných desktopů, kterého hodlá IBM předvést už v létě.

1982

Díky dohodám s IBM může Microsoft rozvíjet DOS samostatně jako vlastní byznys. Firma ale nechce dělat jen operační systém a přetahuje inženýry z projektu Xerox Bravo. Projekt Bravo měl za úkol vybudovat moderní textový WYSIWYG editor, teď ale vše získal Microsoft a hádejte, co má za lubem?

flight simulator 1.png
Flight Simulator 1 (Wikipedia & Czech Flight Simulator History Website)

Ve stejném roce vydává Microsoft Flight Simulator 1.0. Zpočátku sloužil jako oficiální certifikační test výkonu. Pokud jej počítač bez problému spustil, jeho výrobce jej mohl prodávat se štítkem „IBM-PC Compatible“.

1983

Firma představuje Multi-Tool Word – ano, nejedná se o nic jiného než o projekt Xerox Bravo a počátek řady Word. První verze byla k dispozici pro unixový Xenix a MS-DOS. Microsoft v témže roce dodává DOS a Basic pro japonský domácí počítač MSX, vzniká knižní nakladatelství Microsoft Press a DOS začíná podporovat myš.

1984

Tady jsme příliš mnoho událostí nenašli. Díky samostatnému vývoji MS-DOS (vedle PC-DOS pro počítače IBM) získává Microsoft pomalu převahu a stává se klíčovou softwarovou firmou na poli osobních počítačů, jejichž cena stále klesá.

1985

Základnou mezinárodního Microsoftu se stává Irsko. Připravují se zde lokalizace a řídí další operace. Mnohem důležitější je ale 20. listopad, kdy Microsoft představuje světu Windows 1.0. Grafický systém funguje jako nadstavba DOSu. IBM se s Microsoftem zároveň domluví na vývoji nového grafického systému OS/2, který by měl nahradit DOS a bude k dispozici exkluzivně na počítačích od IBM.

windows 1.png
Windows 1 (Wikipedia)

1986

Microsoft se opět stěhuje – 16. února se jeho novou základnou stane klidné město Redmond, 13. března 1986 pak firma vstupuje na veřejnou burzu. Microsoft také utužuje vztahy s Applem, kterému dodává klíčové kancelářské aplikace Microsoft Works. Díky partnerství se Microsoft dostane ke kódům jablečných systémů, na základě čehož později Apple firmu viní z kopírování a na plné obrátky se rozjedou letité soudní tahanice.

1987

V dubnu Microsoft společně s IBM představil OS/2 a v říjnu uvolnil pokročilejší Windows 2, který pracoval s více okny, které se mohly vzájemně překrývat. To už v Applu nevydrželi a o rok později se obrátili na soudy s tím, že Microsoft okopíroval jejich grafické uživatelské rozhraní.Spor trval další čtyři roky.

1988

Systém OS/2 je paradoxně vyspělejší než Windows, což si Microsoft uvědomuje a nabírá nové inženýry, kteří začnou pracovat na pokročilejším systému.Jednou se přetaví ve Windows NT, jehož notně přepsané jádro je základem i současných verzí Windows.

Windows 2 na videu

1989

Přes soudní tahanice s Applem partnerství pokračuje a Microsoft vydává jablečný Office.Verze pro Windows musí ještě rok počkat, na okenní systém se ale dostane alespoň Word. I to je paradox.

1990

Microsoft konečně představuje okenní Office a v květnu pak Windows 3, který symbolizuje definitivní převahu Microsoftu na poli domácích počítačů. Během dvou týdnů se prodá sto tisíc kopií. Připadá vám to málo? Vzhledem k tehdejšímu počtu osobních počítačů a vzhledem k absenci moderního internetu, je to obrovské číslo.

1991

Příjmy z Windows už převažují nad OS/2 a Microsoft se naplno věnuje vývoji pokročilejšího systému Windows NT.Firma dále představuje Visual Basic a zaměstnává osm tisíc lidí.

1992

V březnu vychází Windows 3.1, Bill Gates přebírá z rukou George Bushe staršího národní technologickou medaili (Jobs ji získal už v roce 1985 od R. Reagana) a 18. září je do českého obchodního rejstříku zapsaná společnost Microsoft s.r.o. Sídlí na Praze 8 v ulici Rudé armády (dnes Zenklova). A jen tak na okraj – končí tahanice s Applem o „patent na okenní GUI“. Apple neuspěl.

microsoft.png
Výpis z obchodního rejstříku

1993

V prosinci firma představuje Windows 3.11, který se už dočká obrovské popularity i v českých zemích (a v mnoha firmách bude sloužit i v novém tisíciletí). Podle odhadů se po světě pohybuje více než 25 milionů prodaných licencí Windows a jedná se tedy o nejrozšířenější grafický operační systém tehdejší doby. Apple se dostává do krize. Word eviduje okolo 10 milionů prodaných licencí.

1994

Začíná se prodávat první moderní počítačová encyklopedie Encarta a Microsoft oznamuje, že příští verze Windows bude mít označení 95. Firma licencuje kódy webového prohlížeče Spyglass Mosaic a začíná pracovat na Internet Exploreru.

1995

Microsoft v srpnu představuje Windows 95, přičemž oslavy spojuje i s kulatým výročím. Rozjíždí se obrovská marketingová kampaň, do prodeje se zapojí na 20 tisíc kamenných obchodů jen v USA, ve kterých se během pouhých čtyř dnů prodá více než milion kopií. Po dvou měsících firma ohlašuje celosvětové prodeje ve výši 7 milionů kopií.

Firma se zároveň začíná orientovat na internet. Jako protiváhu tehdejšímu impériu AOL představuje portál MSN, samozřejmě Internet Explorer a ohlašuje společnou kabelovou a internetovou síť s NBC – MSNBC.

1996

Microsoft představuje Windows CE a vstupuje tak na trh s kapesními počítači. Firma zároveň představuje technologii ActiveX, zaměstnává 20 tisíc lidí a eviduje 30 milionů prodaných licencí Excelu.

1997

V srpnu se definitivně a symbolicky uzavírá letitý spor mezi Microsoftem a Applem. Obě firmy opět úzce spolupracují, Microsoft přislíbí další vývoj Office pro jablečnou platformu a Internet Explorer se stane klíčovým prohlížečem i na počítačích Apple. Jobs a Gates si licencují potřebné patenty a Microsoft na oplátku do Applu investuje 150 milionů dolarů. Válečná sekera je zakopaná…

Steve Jobs v roce 1997 oznamuje partnerství s Microsoftem

Přestože stařičký unixový Xenix z počátku 80. let je už dávno v klinické smrti, Microsoft na Unix nezanevřel a vydává pro něj Internet Explorer. Bude to ale jen krátký experiment.

1998

V červnu se na trh dostává Windows 98, jinak je to ale celkem uzívaný rok.

1999

Microsoft uvolňuje Internet Explorer 5, Office 2000 a zaměstnává už 31 tisíc lidí po celém světě.

2000

Na sklonku milénia ještě firma vydá předzvěst budoucích „XPéček“ – Windows 2000 a kritizovaný Windows Me. Bill Gates v tomto roce zároveň představí strategii Microsoft .NET. V zámoří vrcholí monopolní spory, v rámci kterých je Microsoft kritizován za společnou distribuci operačního systému a prohlížeče IE, který je stále silněji integrován do Windows a konkurence tak nemá rovnou příležitost.

2001

Na sklonku října vychází Windows XP, který spojuje dosavadní dvě větve domácích Windows a firemní řady NT do jednoho celku s novým grafickým prostředím Luna. Společně s Windows XP představuje také Internet Explorer 6, Xbox a Windows Messenger, který později přetaví do současného Windows Live Messengeru. Firma zaměstnává 48 tisíc lidí.

2002

Microsoft představuje s partnery koncept Tablet PC – ó ano, dotykové tablety zde byly už před deseti lety. Do světa vypouští také slíbený .NET Framework 1.0, se kterým přichází i nové programovací jazyky v čele s C#.

tablet pc.png
Tablet PC od HP s Windows XP Tablet PC Edition (Wikipedie)

2003

Windows CE už není dostatečně trendy, Microsoft tedy značku přetaví do Windows Mobile, který začíná usilovat o první zájemce o chytrý telefon. Firma zaměstnává 54 tisíc lidí a monopolní spory tentokrát propukají v EU, které se nelíbí integrovaný Media Player.

2004

Po dohodě s evropskými úřady Microsoft vydává speciální verzi Windows XP Home Edition N bez předinstalovaného Windows Media Playeru. Zároveň dostane rekordní pokutu 613 milionů dolarů.

2005

Microsoft se dohodl s městem Redmond na výstavbě nového firemního kampusu, který by měl patřit k největším na světě. Gates na oplátku investoval 30 milionů dolarů do městské infrastruktury. Jako odpověď na Google firma vylepšuje MSN a představuje vlastní vyhledávač – předchůdce budoucího Live Search a Bingu. Rodí se náznaky Windows Live.

microsoft redmond.png
Redmondské sídlo Microsoftu se skládá z mnoha desítek budov (Bing Maps)

2006

Vychází Internet Explorer 7 a Bill Gates oznamuje, že po dvouleté restrukturalizaci nadobro opustí výkonné vedení Microsoftu.

2007

Microsoft uvolňuje Office 2007, jehož programy jako první nabídnou novou lištu ribbon. Po dlouhých šesti letech vychází také nový Windows. Připravovali jsme se na něj jako na Longhorna, jmenuje se ale Vista. Nabízí akcelerované prostředí Aero, tehdejší počítače na něj ale nejsou připravené a systém nezíská tak dobré renomé jako předchozí Windows XP. Jeho tržní podíl roste, „XPéčka“ ale nikdy nepřekoná. V témže roce Microsoft představuje Silverlight, se kterým hodlá konkurovat Flash Playeru.

2008

Na sklonku června odchází Gates naposledy do práce jako výkonný ředitel. Později už bude pouze předseda správní rady bez výkonných funkcí. Otěže společnosti nadobro přebírá Steve Ballmer. Do firmy nastoupil v roce 1980.

2009

Vychází Internet Explorer 8, vyhledávač Live Search se mění v Bing, Microsoft začíná spolupracovat s Yahoo, to nejdůležitější ale přijde v říjnu – Microsoft představuje Windows 7. Přináší upravené prostředí, mnoho opravených chyb a počítače jsou na něj už připravené. Díky OEM prodejům (Windows 7 předinstalovaný skoro na každém novém počítači) si Microsoft připomene úspěch Windows XP a Windows 7 se stane nejrychleji prodávaným operačním systémem v historii. K lednu 2012 firma eviduje 525 milionů prodaných licencí.

2010

Microsoft představuje Office 2010 (do konce roku 2011 prodá 200 milionů licencí), první telefony se systémem Windows Phone 7, který nahrazuje Windows Mobile 6.5 a nové herní zařízení Kinect. EU pro změnu přinese stránku Browserchoice.eu – dnes už téměř zapomenutý ballot screen, který je výsledkem tahanic mezi Microsoftem, Evropskou komisí a stěžující si Operou na nerovnost šancí.

omnia 7 windows phone 7.png
První telefon s Windows Phone 7 – Samsung Omnia 7 z roku 2010 (Mobilmania)

2011

Vychází akcelerovaný Internet Explorer 9, který má ambice srovnat technologický náskok konkurence, Nokia přechází na Windows Phone 7, Kinect míří z Xboxu na Windows, Microsoft kupuje Skype a na podzim představuje testovací verzi Windows 8 Developer Preview.

2012

Microsoft uvolní nový Office 15 a opět přelomový Windows 8 pro platformu x86 a ARM. Jak to všechno dopadne, je ale ve hvězdách.

Tedy ve hvězdách – určitě to doplníme v roce 2015, kdy bude Microsoft slavit kulatých čtyřicet let a Windows 8 už bude dávno minulostí.

Diskuze (54) Další článek: Windows Server 8 se představuje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,