31s.cz: Legalizace sdílení filmů a provize k tomu

Unikátní projekt legalizuje sdílení filmů na Ulož.to a jiných úložištích. Zavádí dobrovolnou platbu za stažení, ze které jde odměna tvůrcům filmu, ale také provize pro toho, kdo kopii filmu nasdílel.

Nabídka oficiální online distribuce filmů je u nás tristní. Nový projekt 31s má ambici toto částečně napravit. Jde na to přitom nestandardní cestou za využití stávajícího stavu warezového sdílení – kdo chce sdílet, může si udělat svou kopii doplněnou filmu o výzvu k dobrovolné platbě, a tu dále legálně sdílet. Z příjmů získá provizi. Distributoři přitom mohou sami přidávat filmy do systému a stanovit minimální cenu dobrovolného příspěvku. Zajímavý projekt zatím hatí velmi chudá nabídka filmů a nedoladěnost služby.

Klepněte pro větší obrázek

Nejistý pokus o legalizaci warezu

Projekt spojuje hned několik subjektů. Provozovatelem je produkční společnost Shining Pictures v čele s producentem Pepe Rafajem. Partnery se staly i Ulož.to či Warforum. Centrem projektu je pak web www.31s.cz, kde lze najít celou nabídku filmů, spravovat své platby a registrovat se do systému distributorů.

Jak to funguje? Distributor uvolní film k šíření skrze službu 31s. Tím dává svolení k šíření filmu skrze různé metody sdílení, samozřejmě včetně webových úložišť či torrentu. Má to ale podmínku, součástí filmu musí být i 31s dlouhá výzva k zaplacení za zhlédnutí. Divák toto může ignorovat a podívat se na film „nelegálně“, ale má možnost rychle zaplatit a podpořit tím tvůrce filmu.

Jak 31s funguje vysvětluje na videu sám Pepe Rafaj:

Co-distributorem filmu se můžete stát i vy. Stačí se zaregistrovat na webu 31s.cz a vybrat si některý z filmů zařazených do systému, který chcete dále šířit. Bude vám vygenerován unikátní QR kód, který vložíte na začátek a na konec své kopie filmu a tuto pak můžete dále legálně sdílet. QR kód uživatele zavede na výzvu k platbě, kterou lze rychle vyřídit z mobilu nebo na webu. Minimální výši dobrovolného příspěvku stanoví distributor, vy ji ale můžete libovolně navýšit a zvýšit si tak svůj zisk. Z každé provedené platby jde totiž 7 % na váš účet.

Jak bude zajímavý obchodní model fungovat, to se ukáže až časem. Je celkem jisté, že filmy se i s doplněným QR kódem budou šířit různými cestami a přehrávat převážně bezplatně. Tak to ale funguje prakticky doteď a podpořit tvůrce filmů přitom nemohou ani ti, kteří by chtěli. Teď již mají tu možnost. K této skupině dobrovolných plátců, kteří tuto možnost jistě uvítají, se pak přidají ti, kterým systém naruší svědomí a z morálního popudu zaplatí.

Umlčení výmluvy „Platil bych, ale nemám jak“

Pro distributory je vstup do systému aktuálně docela riskantní. Není totiž vůbec jisté, kolik se najde platících uživatelů a jak velký tedy bude zisk z tohoto způsobu distribuce. Na druhou stranu to nebude nula, tak jak je tomu teď. Sympatie projekt získal u Jana Svěráka, a tak v prvotní nabídce najdeme převážně jeho filmy. Celkem je jich k dispozici pouze 10, ale vzhledem k charakteru služby se takto omezené startovací nabídce ani nedivím. Vybírat je přesto z čeho, tituly jako Jízda, Vratné láhve nebo Tmavomodrý svět se jen tak neokoukají.

Zbytečná je pochopitelně otázka, v jaké kvalitě je distribuovaný snímek nabízen – záleží totiž na konkrétní nabídce jednotlivých uživatelů. Někdo ho poskytne v MP4, jiný v AVI, někdo doplněný o titulky… Každý co-distributor se může snažit, aby přilákal co nejvíce uživatelů ke své kopii a tím získal větší zisk i pro sebe.

Filmy můžete různě stahovat, ale také jsou k dispozici ke zhlédnutí online. Partnerem projektu je Ulož.to, které pro tituly s 31s připravilo speciální sekci na Ulož.to Live. Celou nabídku pak vždy najdete na www.31s.cz, odkud však filmy stáhnete výhradně až po zaplacení.

Klepněte pro větší obrázek
Legální filmy na Ulož.to

Zatím spíše betaverze

Celý nápad hatí bohužel provedení. Chyba je už na prvním kroku, když si uživatel sejme zobrazený QR kód na začátku sledovaného filmu. Na telefonu se mu záhy zobrazí jednoduchá webová aplikace s formulářem pro zaplacení dobrovolného příspěvku. Vůbec se ale nedozvíte, oč jde. Nezasvěcený uživatele takovou výzvu pravděpodobně hned zavře.

Klepněte pro větší obrázek
Po přečtení QR kódu nebo přepisu URL pod kódem se dostanete z mobilu či počítače na tuto stránku. Pokud nebudete dříve znát projekt 31s třeba z tohoto článku, tak asi jen těžko odhadnete, o co jde.

Pokud přeci jen bude pokračovat, zadá e-mail a následně je vrácen na původní obrazovku. Odtud bude pokračovat dál, načež je vyzván k registraci platební karty. Jedinou platební metodou je trochu nešťastně zvolen úplně nový platební systém od firmy Red Eggs provozovaný na grónské doméně. Přitom na platby v takovéto výši a z mobilního telefonu se ideálně hodí prémiové SMS, využít by se dalo i stávajících a už trochu rozšířených platebních systémů.

Registrace karty a následná platba nicméně proběhne bez problémů, ale platební systém je oddělen od webu 31s.cz a uživatel tak nemá možnost v nastavení uživatelského účtu spravovat své platební karty. K této možnosti se dostane až v okamžiku, kdy se dostane přes QR před nějakou platbu. Nehledě na to, že v běžném webovém prohlížeči (na českém systému Windows) přejde prostředí platebního systému automaticky do angličtiny a nelze je přepnout. V mobilu se však ukazovalo v češtině.

Zádrhel může nastat také na samotném webu www.31s.cz, kde bych očekával nabídku ověřených kopií filmů v dobré kvalitě. Zde se k nim totiž bez zaplacení uživatel nedostane. Pro vyzkoušení jsem platbu provedl u filmu Jízda a dočkal jsem se stažení „filmu“, ve kterém se hodinu a půl zobrazuje logo s QR kódem. Dotyčný tvůrce kopie nezvládl vložení QR kódu jen na začátek a poškodil tak celý soubor. Vynaloženou částku jsem proto reklamoval u provozovatele a jsem zvědav, jak pochodím.

Klepněte pro větší obrázek
Chyba: za film jsem sice zaplatil, ale nepodívám se. Na vině je chybný zdroj.

Nejasnosti jsou i z pohledu co-distributorů. Na webu jim provozovatel slibuje provizi 7 %, v podrobných podmínkách je ale stanovena fixní odměna pouze 1 Kč za jednu platbu. Mnohé možná odradí také dlouhé čekání na odměny, to probíhá jen pololetně.

Odvážné, nejisté, ale smysluplné

Je tu mnoho much, velmi chudá nabídka a nejisté zisky. Přesto si projekt pochvalu zaslouží – za nápad, odvahu a zcela nový přístup, který se přizpůsobuje aktuálnímu stavu a nenásilnou formou dává uživatelům možnost zaplatit za film. Přitom je systém dobře motivačně nastaven především pro ty, kteří filmy sdílí – nyní to mohou dělat legálně a s vidinou přivýdělku. Tím se mohou celkem snadno z internetu dostat všechny jiné kopie.

Nelze moc očekávat, že by se do tohoto systému zapojil někdo ze světových producentů. Systém je sice i v anglické mutaci a připraven na případné mezinárodní využití, ale upřímně moc nevěřím, že by se ujal nějak globálně. Na malém českém písečku ale můžeme sledovat, jak zafunguje. Pokud se nabídka filmů časem rozšíří, tak to asi nebude marné. Znamenalo by to, že jsou Češi ochotni za filmy z internetu platit a byl by to dobrý argument pro vstup světových producentů na náš online trh.

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze (63) Další článek: Google zítra vypne iGoogle. Jeho konce chce využít Jolicloud 2

Témata článku: Byznys, Web, Hudba, filmy, seriály, Online úložiště, Online distribuce, Sdílená jízda, Produkční společnost, Film, Původní obraz, Celý film, Platba, Online trh, Provize, Platební systém, Celý soubor, Dobrý argument, Dobrá cesta, SE, Celý nápad, Kopie filmů, Tom, Stávající nabídka, Fil, Dlouhá cesta, Sympatie11 kalkulaček, které jsou mnohem lepší než ta základní ve Windows

11 kalkulaček, které jsou mnohem lepší než ta základní ve Windows

** Nevyhovuje vám Kalkulačka, která je součástí Windows? ** Našli jsme 11 zajímavých alternativ ** S výpočty pomohou desktopové, webové i mobilní aplikace

Karel Kilián
MatematikaNejlepší programyWindows
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět