30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

Před dvěma lety jsme na Živě.cz publikovali 28 rad, jak co nejvíce zpomalit Windows. Jenže za tu dobu se toho mnoho změnilo. Microsoft v mezidobí vydal hromadu záplat a nakonec i nové Osmičky, které jsou přes všemožné kontroverze na průměrném počítači jednoduše svižnější.

Mohlo by vás zajímat:

Přijali jsme tuto výzvu a sestavili soubor rozšířených pravidel, které operačnímu systému uberou co nejvíce dech. Bystrý čtenář jistě i tentokrát pochopí, že nám šlo ve skutečnosti o něco jiného.

BIOS/UEFI

Se zpomalováním můžete začít ještě před samotným startem systému. Doba totiž opravdu pokročila a BIOS, respektive u nových počítačů UEFI, nabízí podle výrobce hromadu zajímavých nastavení. Běžný smrtelník o nich přitom nemusí mít ani páru.

Klepněte pro větší obrázek
Toto je základ

První poučkou je samozřejmě změna startovací sekvence(1). Proč by měl počítač zavádět systém rovnou z pevného disku, když může nejprve zkontrolovat všechny ostatní možnosti včetně USB úložišť, optických mechanik a případně i instalace z LAN.  Pokud bude pevný disk až na posledním místě, start počítače může být o něco pomalejší. Pokud ke všemu necháte v USB „klíčenku“ třeba s live distribucí Ubuntu, namísto do Windows skočíte do Linuxu, což je příjemná komplikace a v maximální možné míře zpomalený start Windows.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Novější počítače a čipsety nabízejí hromadu nastavení, které mohou výrazně ovlivnit výkon a výdrž počítače

Změna startovací sekvence je ale pouze chabý čajíček. Moderní UEFI a čipset by toho měly nabídnout mnohem více. Na svém pracovním laptopu s Core i5 tedy mohu v UEFI snížit počet aktivních jader procesoru(2), mohu odtud vypnout Multithreading(3), tedy základní paralelismus procesoru, a stejně tak se nabízí deaktivace TurboBoostu(4), tedy krátkodobého extrémního zvýšení taktu procesoru podle potřeby systému.

Pokud chcete počítač nejen zpomalit, ale chcete také snížit výdrž notebooku na baterii, podívejte se, jaké volby nabízí Power Management v BIOS/UEFI. Můj notebook mi například umožní pomalejší nabíjení baterie a deaktivace Intel SpeedStep(5) se zase postará o to, aby procesor šetřil co možná nejméně energie a běžel naplno, i když to není třeba.


Spiklenecká rada: Pokud počítač zpomalit nechcete, v BIOS/UEFI se naopak ujistěte, že je podobná konfigurace aktivní. Pokud nebootujete z USB/optických disků každý den, stojí za to i prohodit startovací sekvenci.

Zpomalujeme start Windows

 Výborně, BIOS/UEFI je nakonfigurovaný a náš počítač se už citelně zadýchává. Programy se už nespouštějí tak odporně svižně jako doposud a díky všudypřítomným lagům máme konečně dostatek času v klidu vypít ranní šálek kávy. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 umí spravovat osobní programy spouštěné po startu ve Správci úloh, pokročilý Autoruns ale umí pozměnit start prakticky čehokoliv včetně ovladačů atp.

Přesto tomu ale něco chybí. Ten start by mohl být přeci ještě o něco pomalejší. Rada je jednoduchá, nainstalujte co nejvíce programů, které se spouštějí po startu(6).  Jejích seznam najdete v případě Windows 8 ve Správci úloh, na starších Windows pak stačí spustit program msconfig (třeba přes Win+R, nebo vyhledáním v nabídce Start). Ještě více možností pak nabídne redmondská pokročilá utilita Autoruns for Windows.

Klepněte pro větší obrázek
Google Drive dá společně s antivirem počítači po startu pěkně zabrat. Super!

Velkou měrou se mohou na zpomalení počítače krátce po spuštění podepisovat zejména aplikace, které kontrolují aktualizace a synchronizují data(7) a to zvláště v kombinaci s antivirovým programem, který jejich činnost musí zároveň monitorovat. Třeba takový Google Drive, ale i Dropbox a další mohou po načtení dokonale zahltit procesor a počítač se z toho zmátoří až za několik desítek sekund.

Samostatnou kapitolou jsou služby. Nové verze Windows bohužel spouštějí jen ty nejnutnější, takže je třeba navštívit program services.msc a nastavit k automatickému spouštění i ty služby, které vůbec nepotřebujete(8).

Klepněte pro větší obrázek
Windows nabízí desítky služeb, které jsou ve výchozím stavu vypnuté, což je škoda

Některé weby čtenářům radí, aby zvýšili rychlost startu tím, že nastaví vybraným službám opožděný automatický start. Služba se tedy nebude hlásit o slovo hned, ale až po určité prodlevě. Jenže to je pouze teorie. Podle blogu TuneUp, který se snažil vyvracet některé mýty ohledně rychlejšího startu Windows, je to nesmysl a odložené spuštění služeb může naopak zpomalit start Windows(9). Je to dáno tím, že odložený start způsobí pouze to, že se celková práce rozprostře v čase. Počítač možná po startu rychleji zareaguje, ale na pozdí se budou stále načítat odložené služby. To je přesně to, co potřebujeme. Hurá, bude to pomalejší!


Spiklenecká rada: Pokud nechcete zpomalovat start Windows, podívejte se, co se vám vše spouští po startu a ujasněte si, jestli to opravdu potřebujete. Namísto klasického vypínání používejte hybernaci do RAM, resp. na disk, nejlépe SSD.

Zahlcujeme CPU a RAM

Není nic děsivějšího než systém, který má dostatek operační paměti, nevytížený procesor a také prázdný disk. Takový systém totiž nelaguje, což se nám nelíbí.

Takže čím ho zbrzdit? Možných cest je opravdu velmi mnoho, nejlepší zárukovou jsou ale úlohy běžící na pozadí.  Můžete si samozřejmě naplánovat automatickou údržbu počítače třeba na devátou hodinu ranní, kdy jste v plném pracovním nasazení, ale to by už bylo opravdu nechutné.

Klepněte pro větší obrázek
Antivirus chrání, ale také zpomaluje

Dobrou práci zde udělá antivirový program s kontrolou v reálném čase(10). V konfiguraci takového programu nastavte, aby monitoroval opravdu vše, co mu přijde pod ruku včetně archivů. Pomocníkem při výběru nejnáročnějšího antiviru na systémové prostředky může být sekce Performance Tests na webu av-comparatives.org. Tento web měl v minulosti sice malou aférku s objektivitou, nicméně na internetu neexistuje podobně rozsáhlý porovnávací test.

Dalším lákadlem mohou být aplikace pro distribuované výpočty(11), které běží na pozadí a zatěžují procesor. Do této škatulky patří třeba slavný SETI@Home, v rámci kterého propůjčíte část svého výkonu k analýze radiových vln a hledání mimozemského umělého signálu. To je jistě velmi užitečné. Podobných projektů je obrovské množství, vybere si tedy každý.

Klepněte pro větší obrázek
Oblíbené aktivní widgety, které neustále něco překreslují a zjišťují, přirozeně i neustále zatěžují procesor

Nesmím zapomenout ani na widgety na ploše(12). Ve Windows 8 je sice už nenajdete, poněvadž Microsoft předpokládal, že jejich funkci převezmou „živé dlaždice Metra,“ na pomoc ale přispěchala komunita a vytvořila program 8GadgetPack.

Většímu zatížení procesoru a RAM může pomoci i některé z mnoha běhových prostředí. Vyhledávejte tedy programy napsané třeba pro Adobe Air(13), ale také ty napsané v Javě, Flashi atp. I sebemenší drobnost pro Adobe Air sežere desítky MB paměti. Co lepšího si můžete přát?


Spiklenecká rada: Pokud nechcete příliš zatěžovat počítač, používejte pouze programy, které opravdu potřebujete. Doba, kdy bylo otázkou dobrého bontonu mít počítač zaplněný desítkami a stovkami programů, je už dávno pryč.

Zahlcujeme disk

Není nic nudnějšího než zhasnutá dioda aktivity pevného disku. Ten je v počítači přeci od toho, aby neustále dokola něco zapisoval a četl a zpomaloval systém.

Klepněte pro větší obrázek
Indexace všech oddílů zajistí, aby si disk nikdy neodpočinul

Prvním úkolem bude nastavení indexace(14). Ve výchozím stavu systém indexuje především uživatelské složky, což je chyba. chcete přeci vyhledávat na celém oddílu C a případně i na dalších. Jen ať se disk trošku zapotí a systém přelouská těch několik desítek (až stovek) tisíc souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Mezipaměť na disku může zrychlit práci. Pryč s ní!

Dalším zpomalovačem může být třeba zákaz ukládání do mezipaměti na disku(15). Cache na disku nepříjemně zvyšuje výkon aplikací, které na něj chtějí zapisovat a systém tedy méně často zamrzá. To nemůžeme dopustit. Naštěstí stačí navštívit Správce zařízení a ve vlastnostech konkrétního disku upravit zásady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nečistěte a nedefragmentujte disk. Nikdy!

Aby mohl disk správně pracovat, potřebuje dostatek volného místa. Proto nikdy nespouštějte nástroj Vyčištění disku(16) (v Metru a nabídce Start napište Uvolnit místo) a neplánujte defragmentaci(17), u které hrozí riziko, že bude systém z disku rychleji načítat data, tedy i programy.


Spiklenecká rada: Pokud nechcete mít pomalý disk, pořiďte si SSD alespoň pro systémový oddíl.

Zpomalujeme surfování

Leckoho by jistě napadlo, že nejlepším lékem na rychlý internet je používání pomalého zahraničního proxy serveru(18), VPN(19) nebo alespoň systému TOR(20). Ano, je tomu tak, ale jsou zde i další poučky.

Tou nejdůležitější je samozřejmě instalování hromady doplňků do prohlížeče(21). Každý takový doplněk spotřebovává RAM, zatěžuje procesor, a pokud analyzuje webový kód stránky, může samozřejmě způsobit i chyby v jejím zobrazení. Do této škatulky patří ty doplňky, které do stránky přímo zasahují, třeba v ní zobrazují nějaké nové objekty. Populární je třeba doplněk, který hledá v textu webové adresy, a pokud nemají hypertextový odkaz, tak jej vytvoří. Když budete používat hned několik takových doplňků vedle sebe, může se prodloužit čas zobrazení stránky i o nějakou sekundu a roste i riziko, že změna kódu stránky způsobí její pád, divné chování, tedy chyby, za které budeme vinit autora stránky, nikoliv doplněk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spotřeba RAM v Chromu bez jediného povoleného doplňku a s několika povolenými

Pokud máte počítač vybavený OEM licencí Windows, máte tu výhodu, že výrobce zpomalil prohlížeč za vás(21) a přinejmenším Internet Explorer vybavil alespoň jednou roztomilou lištou, kterou vlastně vůbec nepotřebujete. Ale o to přeci jde, to se nám líbí.

Surfování na Wi-Fi můžete zpomalit také výběrem nejpoužívanějšího kanálu v okolí(22). O zbytek se postará interference se sítí souseda. Pomůže také nevhodné umístění AP a případně snížení komunikační rychlosti na počítači v nastavení bezdrátového adaptéru. Určitě nepoužívejte relativně neobsazené 5GHz pásmo(23), a ujistěte se, že je v domácí síti alespoň jedno staré zařízení, které z důvodu kompatibility může zpomalit celou síť(24).

Klepněte pro větší obrázek
Pořiďte si router od Mikrotiku, jehož konfiguraci jako začátečníci
nezvládnete a internet tedy ani nepřipojíte

Spiklenecká rada: Pokud chcete mít rychlý prohlížeč, instalujte minimum doplňků a co nejméně těch, které se spouštějí na všech webových stránkách.

Obecné rady na závěr

Zpomalování počítače a Windows je poslední dobou docela věda, v Redmondu nám totiž s každou novou verzí hází klacky pod nohy a zpomalování je stále složitější. Naštěstí tu ale máme ještě výrobce, kteří toto vše provedou za nás(25).

Typický nový počítač s OEM má tedy při prvním spuštění už předinstalovaný nějaký ten antivirus, zmíněné lišty a v oznamovací oblasti Windows se na nás těší několik zbytečných ikon ještě zbytečnějších programů, jejichž jediným úkolem je to, aby byl náš počítač ještě o něco pomalejší. Touto cestou jim tedy vzdáváme hold.

Nikdy, nikdy ani náznakem neuvažujte o tom, že byste si snad pořídili SSD jednotku(26). Uvědomte si, že SSD nemá žádné pomalé pohyblivé části a dosahuje obrovských rychlostí. Výměnou plotnového disku za ten „solidní“ tedy systém naopak velmi citelně zrychlíte. Výrobci si jsou tohoto rizika vědomi,  a tak je cena velkokapacitních SSD jednotek naštěstí stále vysoká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dávejte si dobrý pozor na SSD, jsou totiž výrazně rychlejší než plotnové disky

Neinstalujte CCleaner a podobné nástroje(27). CCleaner se bohužel v minulosti osvědčil jako velmi srozumitelný nástroj pro očistu systému. Je natolik přehledný a jednoduchý, že si mnozí až po jeho instalaci uvědomili, jaký mají v systému bo____. Jejich disky mají od té doby o několik GB více volného místa a čistší systémový registr. Fuj!

Neaktualizujte(28). Bezpečnostní a systémové záplaty napravují chyby a děravá místa v systému, do počítače tedy rozhodně nepatří. Na stranu druhou, automatická instalace aktualizací také citelně zpomalí práci.

Klepněte pro větší obrázek
Dávejte si dobrý pozor na aktualizace, občas totiž skutečně vyřeší nějaký problém

Šifrujte(29). Šifrování diskového oddílu pomocí aplikací jako BitLocker a TrueCrypt sníží rychlost běžných operací jako kopírování, přesouvání a mazání. BitLocker, který je přímo zakomponovaný do jádra Windows, má sice relativně malou režii, ale i ta se naštěstí projeví na snížení rychlosti diskových úkonů. 

Konfigurujte(30). Windows skýtá celou plejádu velmi pokročilých konfiguračních nástrojů. To je dobrá zpráva, většina uživatelů se zde totiž může vyřádit, aniž by tušila, co změnou nastavení opravdu způsobí. Suma sumárum, divokou změnou konfigurace bez potřebných znalostí Windows často nejen zpomalíte, ale také uvedete do stavu, který nenávratně povede k plošnému zhroucení systému. Jsme v cíli.

Klepněte pro větší obrázek
Windows nabízí hromadu nastavení, čili je skoro jisté, že něco uděláte špatně

Stejně jako minule je třeba na závěr podotknout, že když se těmito radami nebude řídit – ba co více když provedete jejich přesný opak, je docela možné, že svůj počítač naopak zrychlíte, systém pročistíte a Windows vám déle vydrží.

Znáte nějaké další zaručené brzdy Windows? Sem s nimi! Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem. 

Mohlo by vás zajímat:

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Bezdrátové nabíjení, Strong, Start, Rado, Widget, Bios, HR, Buster, Adobe Air, Hold, Paměti ram do notebooku, Test antiviry jsou nejlepší

121 komentářů

Nejnovější komentáře

  • phespa 17. 6. 2013 17:00:51
    "Pořiďte si router od Mikrotiku, jehož konfiguraci jako...
  • davkol 16. 6. 2013 14:13:54
    > Neaktualizujte. Bezpečnostní a systémové záplaty napravují chyby a...
  • Milan Král 15. 6. 2013 22:46:27
    15 až 20 antivirů páč 5 až 7 je...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky