Článek se jmnuje 3 nejlepší nástroje pro správu baterie v notebooku.Ať jsem četl, jak jsem četl, nic o správě baterie v článku nebylo...
A stačilo přitom říct, že se cirkus K.R.A.U.S přejmenovává na K.U.P.K.A, že si Živě našlo nového šaška, že dál budou tři odstavce ve třech článcích, že se dál bude duplikovat diskuse a články si budou psát čtenáři, že prostě drzé móresy na Živě pokračují, že? Ona se vždycky nějaká d.vka najde.
Jediný, kdo je tady drzý, jste vy. Já dělám primárně recenze notebooků na zive.cz a o prázdninách jsem začal psát i nedělní články o softwaru. Nebudu je ale dělat dlouho a nemusíte tak být smutný. Na druhou stranu chápu, že když není co dělat, kvalitní trávení času je psaní komentářů s nulovou informační hodnotou. S pozdravem Lukáš Kupka.
Pane Kupko, asi jste k tomu přišel jako slepý k houslím - články typu "uživatel xxx doporučuje software yyy, protože zzz" je tu pomalu více, než reálných článků o něčem, které na živě vznikaly v 90. letech a diskuse k nim byla také hodnotnější na informace k tématu. Abych pravdu řekl, přidal jste do článku daleko více obsahu, než váš předchůdce. Nic si z kritiky nedělejte, kritizovat umí každý censored .
Názor byl 1× upraven, naposled 28. 7. 2014 14:03
Aneb tři aplikace, které vám lépe a radostněji pomůžou vybít baterku. 😀
Chjo, pokud pominu, že jde o kompilát názorů z diskuse, což ještě řekněme beru, zůstává mi zde stále nesmyslné úvodní varování, a chybí mi něco na opravdové ovládání baterie typu utilit od Lenova.Jinými slovy: tento příspěvek píšu z notebooku X41 s originální 8+ let starou baterií, která si díky utilit od IBM/Lenova stále drží pro mne nepochopitelnou kapacitu nad 80 % originálu. Ale ať jsem konkrétní: manufacture date 2014-04-01, full charge capacity: 22.70 wh, , design capacity: 27.36 Wh, , cycle count: 135. A to jen díky tomu, že lze nastavit, kdy se má baterka začít dobíjet, a na jakou kapacitu se má nabít. Čím méně často se nabíjí, a na čím menší kapacitu, tím pro LiIon lépe. A pokud book většinu času tráví na stole, je možné jej plně dobít jen tehdy, když to budu potřebovat.No a ještě k těm úvodním nesmyslům: plné vybití LiIonbaterce samozřejmě neuškodí, protože elektronika před poklesem napětí pod nebezpečnou mez spotřebič odstřihne. Pokud by neodstřihla, znamenalo by to, že baterka nebyla v pořádku. Z autorova textu by se mohlo zdát, že LiIon baterce nesvědčí vybití, a je dobré ji skladovat naopak nabitou. Jenže pravý opak je pravdou! Baterky s LiIon technologií odcházejí mnohem rychleji, pokud jsou plně nabité (a taktéž jim nedělá dobře teplo). Plné vybití je jinak navíc čas od času dokonce velmi žádoucí, protože při dlouhém běhu na plné nabití a nevybíjení do nuly může elektronika baterek LiIon zblbnout natolik, že hlásí zbytečně nižší kapacitu, než kolik v baterce ve skutečnosti ještě je. Vybitím na úplnou nulu se tyto odhady podaří zpřesnit, přinejmenším tedy u Lenova, a to má IMO ze všech výrobců notebooků práci s baterkou vůbec nejpromakanější...
2014??
Já myslím že by to odpovídalo letošní úrovni lenova. 135 cyklů za půl roku a pokles o zmíněných 20%... Nic, čemu bych se po osobních zkušenostech divil.
To mě taky napadlo. Ale když píše o stáří baterie 8+.... Každopádně se ani není čemu divit. Do té X41 stála baterie to, co teď stojí celý notebook. 😀
Ano, 2006 až 2014, a za tu dobu pouhých 135 cyklů, bo notebook jel prakticky pořád v síti. Nevím jak vás, ale mně fascinuje, že baterka po 8 letech vůbec ještě žije, natož pak samozřejmě, v jak výborné je kondici. Kdysi jsem totiž slyšel, že LiIon stárne ihned po výrobě, prostě nezávisle na tom, zda je používána. A bylo kolem toho i spoustu chemických keců o degradaci apod. A ejhle, nebyla to pravda, záleží na mnoha parametrech, včetně počtu cyklů, způsobu skladování (chladný book je lepší než ten vařící se), a také na tom, zda je baterka po většinu času nabitá plně, nebo jen zčásti...
S tím neexistujícím paměťovým efektem teda nevím. Vždycky když se mi baterii omylem podařilo vybít do mrtva, resp. 5 %, tak se její stav zlepšil. Několikrát už se notebook z nějakého důvodu odmítl vypnout, čehož jsem si nevšiml a on se pak celou noc (podle logu 9 hodin) pomalu vybíjel, až se při 5 % konečně uspal. Když se to stalo poprvé, tak v BatteryBaru opotřebení baterie dokonce kleslo z 19 % na 5 %. Tak buď si BatteryBar ty čísla cucá z prstu anebo to přece jen pomáhá. Baterie je samozřejmě Li-Ion.
Jak je psáno v příspěvku níže - elektronika si časem začne myslet, že kapacita je nižší, vybitím si to opraví. Změní se pouze reportovnaná kapacita (ze které to počítá opotřebení), ne reálná kapacita.
To se ti "opravilo" díky tomu, že notebook byl v klidu (a se zavřeným =zhasnutým displejem?) - tzn se to vybíjelo pomalu a čím pomaleji vybíjíš, tím víc energie z baterky dostaneš, než napětí spadne pod nějakou hranici kdy se označí jako "vybito". Tím spíš u starých baterek.
Dva nejlepší nástoje na prohlížení zive.1. adkrychleplus2. mobilní verze kde se nemusí klikat na další kapitolu po každé větě:m.zive.cz/clanky/3-nejlepsi-nastroje-pro-spravu-baterie-v-notebooku/sc-3-a-174741/default.aspx
Zatím mi vždy stačil nástroj na monitoring baterie co je součástí "Thinkpad tools"
ten nástroj je super pokud máte win7 a starší. Naneštěstí Lenovo část svých aplikací s příchodem win8 předělalo do metra a jsou slušně řečeno k ničemu - žádné možnosti nastavení jako v předchozích verzích.
Skvělý článek, nainstaloval jsem všechny 3 aplikace, teď mám proud pod kontrolou
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.