2Spy! 1.41a: Nenápadný špión pro vaše PC

Přišli jste někdy ke svému počítači a zjistili jste, že s ním během vaší nepřítomnosti pracoval někdo jiný?
Přišli jste někdy ke svému počítači a zjistili jste, že s ním během vaší nepřítomnosti pracoval někdo jiný? Máte dvě možnosti - buď zůstanete pouze u zmíněného pocitu a budete v tichosti podezřívat každého ve svém okolí, nebo se rozhodnete, že si své podezření prověříte. K tomuto účelu existuje řada více či méně povedených "špionážních" programů. Dnes si představíme jeden z těch nejlepších, který nese příznačné jméno 2Spy! 1.41a; jeho autorem je jugoslávský programátor Zoran Juric.

2Spy!, určený pro operační systémy Windows 95 a 98, běží nenápadně na pozadí po celou dobu spuštění počítače a pečlivě zaznamenává každou stisknutou klávesu (včetně funkčních kláves, kurzorových kláves a klávesových zkratek) a kliknutí myší. Kromě toho může v zadaném intervalu pořizovat snímky obrazovky nebo aktivního okna, které si později můžete prohlédnout v integrovaném prohlížeči 2SP Viewer, nebo exportovat do souboru BMP. Lze dokonce monitorovat internetová připojení včetně jména a hesla uživatele a přidělené IP adresy. Snadno tak lze sledovat, jaké aplikace byly používány, jaké webové stránky nevítaný host navštívil, komu a jaké maily napsal, jaké hry spustil, jaké písničky poslouchal, a řadu dalších informací.

Jak bývá zvykem u tohoto typu programů, je 2Spy! zcela neviditelný, takže jej nenajdete na hlavní liště, v System Tray ani v seznamu běžících úloh. Pro větší bezpečnost je navíc možné zapnout šifrování všech zaznamenaných informací a zajistit celý program heslem.

2Spy! se implicitně instaluje do složky C:\WINDOWS\SYSTEM\SSH32, ovšem můžete zvolit jakoukoli jinou složku na pevném disku. Po nainstalování najdete v menu Start novou položku Ssh32 s pěti ikonami. Nejdůležitější je samozřejmě zástupce ke spuštění programu, dále pak prohlížeč 2SP Viewer, nápověda a odinstalační program. Po spuštění programu se zobrazí jednoduché okno se sedmi tlačítky, jejichž funkci si stručně popíšeme:

 • Activate - slouží k aktivování programu. Po aktivaci 2Spy! zmizí z obrazovky a začne s monitorováním podle nastavených parametrů. K deaktivaci stačí znovu spustit program.
 • Options - velmi podrobné nastavení programu rozdělené na sedm záložek:
  • General - zde si zvolíte, jaké aktivity mají být monitorovány (stisknuté klávesy, kliknutí myší, aktivace okna, připojení k Internetu a odpojení od něho, změna obsahu schránky, ...) a zda se má program spouštět automaticky se startem systému.
  • Security - zde můžete nastavit, zda má být program zobrazen na hlavní liště, jakým způsobem má být mazán soubor se zaznamenanými informacemi, můžete odstranit odkaz v nabídce Přidat/odebrat programy (aby nikdo nemohl 2Spy! odinstalovat) a zadat heslo pro přístup k LOGu i samotnému programu.
  • Log File - parametry souboru, do kterého jsou ukládány zaznamenané údaje. Můžete zvolit název, umístění a výchozí prohlížeč.
  • Screen Capture - zde můžete nastavit, zda má být snímán obsah obrazovky pokaždé, když je otevřeno nové okno, nebo v zadaných intervalech (od 10 vteřin do 1 hodiny). Kromě toho lze nastavit, zda bude snímáno pouze aktivní okno nebo celá obrazovka, a formát obrázků (barevný nebo černobílý), úroveň jejich komprese a umístění.
  • Windows Control - umožňuje definovat titulky oken, která budou ihned po otevření uzavřena, přičemž lze používat zástupné znaky * a ? (pokud například zadáte *Poznámkový blok, nebude možné tento program spustit).
  • Process Control - zatímco předcházející volba dovolovala ukončovat aplikace podle titulku okna, zde je možné definovat přímo programy, které nesmí uživatel spustit (bohužel je možné zakázat pouze spouštění programů s příponou .EXE). Existuje ale poměrně jednoduchý způsob, jak toto zabezpečení obejít - stačí zkopírovat program do jiné složky a spustit jej odtud, proto je vhodné pro blokování aplikací používat spíše volbu Windows Control.
  • Dial-Up Control - dovoluje blokovat vytáčené připojení k Internetu podle uživatelského jména.
 • Register - registrace programu.
 • Uninstal 2Spy! - odinstalace (vhodné zejména v případě, že odstraníte položku 2Spy! z menu Přidat/odebrat programy a z menu Start).
 • View log file - prohlížení souboru se zaznamenanými událostmi.
 • Delete log file - mazání souboru se zaznamenanými událostmi.
 • Encrypt/Decrypt - je aktivní pouze v případě, že budete mít zapnuté šifrování LOGovacího souboru. Po stisku tohoto tlačítka je soubor dešifrován a můžete jej otevřít tlačítkem View log file.
Zbývá se jen zmínit o prohlížeči zaznamenaných snímků obrazovky. Ačkoli autor tvrdí, že obrázky nelze prohlížet ničím jiným než tímto programem, není to tak úplně pravda - stačí soubory s příponou 2sp přejmenovat na JPG a můžete je otvírat v jakémkoli programu podporujícím tento formát. Samotný 2SP Viewer disponuje jen těmi nejzákladnějšími funkcemi, pro svůj účel však zcela postačuje.

Celkově vzato je tento program podobný řadě jiných, nabízí ovšem jednoduché a příjemné uživatelské prostředí a umí velmi podrobně zaznamenávat všechny události včetně stisku funkčních a kurzorových kláves a názvu objektů, na které jste klikli myší.

Kromě sledování toho, zda s počítačem nepracuje ve vaší nepřítomnosti nepovolaná osoba, najde tento program využití například u rodičů (mohou sledovat aktivity svých dětí), nebo u zaměstnavatelů, kteří jej využijí k monitorování pracovní kázně svých zaměstnanců. V každém případě byste ale měli uvědomit uživatele o tom, že je veškerá jeho činnost monitorována. Bohužel 2Spy! může být i zneužit například ke sledování zadávaných hesel a dalších informací, proto buďte velmi opatrní v případě, že vám někdo bude chtít nainstalovat nějaký program na vaše PC.

Na závěr musím pochválit zcela bezchybnou funkčnost a také korektní odinstalaci, která nezapomněla na disku žádný soubor a registry byly přesně ve stavu jako před instalací 2Spy!.

V neregistrované verzi může být program spuštěn maximálně 60 minut, poté automaticky ukončí svou činnost.

Minimální požadavky: Windows 9x, Pentium 100 MHz, 16 MB RAM Shareware, registrační poplatek činí 15 USD, Download, alternativní download, velikost: 714 KB

Diskuze (3) Další článek: Profík v náručí SolidWorks

Témata článku: Windows, Špión, Příjemný pocit, Nen, Uživatelská složka, Vhodný uživatel, Zoran, Start Up, Funkční klávesa, Špionážní program, Zapnuté šifrování, Uživatelské jméno, Celá obrazovka, Funkční program, Příjemný stisk, Program


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5