2goPad: desetipalcový tablet s Windows 7

V záplavě dotykových tabletů se ještě stále objevují i nové modely s plnohodnotným operačním systémem Windows 7 a Atomem. Je tato kombinace opravdu tak špatná?

Po uvedení iPadu od Apple a jeho očekávaném úspěchu se mnoho společností rozhodlo vytvořit svůj vlastní tablet, nezůstalo však pouze u velkých výrobců, na novém trhu se chtějí uchytit i menší firmy. Jednou takovou je z pohledu mobilních zařízení také CTL, která představila nový tablet 2goPad. Ten je designově podobný iPadu, v tomto ohledu se však u tabletů nijak velká odlišnost vymyslet nedá, tedy pokud nepočítáte speciální dvoudisplejové modely a podobně.

CTL 2goPad SL10: Atom i Windows

Tablet 2go PC má desetipalcový displej s LED podsvícením a podporou multitouch technologie (maximálně dva prsty, kapacitní verze), který disponuje klasickým netbookovým rozlišením 1 024 × 600. Uvnitř tabletu se ukrývá jednojádrový procesor Intel Atom N450 na frekvenci 1,6 GHz, který obsahuje integrované grafické jádro Intel GMA 3150 bez podpory hardwarové akcelerace HD videa nebo flash obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Operační systém Windows 7 Home Premium (32bit) je předinstalovaný na interním pevném disku s kapacitou 250 GB a rychlostí 5 400 otáček za minutu. Operační paměť typu DDR2 má dostatečnou (vzhledem k systému) kapacitu 2 GB. V případě bezdrátových komponentů samozřejmě nechybí WiFi 802.11n, Bluetooth a ethernet. Pro základní přehrávání zvuku slouží integrované reproduktory, sluchátka lze připojit do klasického 3,5mm konektoru.

Nad displejem je umístěna webová kamera s rozlišením 1,3 MPix, která je vybavena i všesměrovým mikrofonem pro lepší zvuk při videohovorech. Na straně se nachází dva USB porty pro připojení dalších zařízení, micro SD slot pro paměťové karty a mini VGA výstup na externí monitor nebo projektor.

Výdrž, která neohromí

Rozměry tabletu jsou 26,16 × 16,76 × 1,8 cm a hmotnost 1,2 kg. Tablet je vybaven čtyřčlánkovou baterií, která je schopná udržet přístroj v provozu maximálně pět hodin, což se v případě Atomu dá bohužel očekávat. Navíc se jedná o teoretickou výdrž, v reálných podmínkách lze počítat s menší dobou. Platforma Atom je sice úsporná, oproti ARMu však stále spotřebuje několikanásobně více energie.

Klepněte pro větší obrázek

Předobjednávky jsou přijímány do 20. října, kdy je cena stanovena na 499 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH), poté se však vyšplhá na 599 USD.

Nainstalované Windows 7 jsou vybaveny také dotykovou nadstavbou pro „snadné“ spouštění aplikací či různých částí systému. K dispozici je i několik pomocných hardwarových tlačítek, v balení naleznete i kožené pouzdro.

  • Displej: 10,1", 1 24 × 600, LED, multitouch
  • Procesor: Intel Atom N450 (1,6 GHz)
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 uvnitř procesoru
  • Operační paměť: 2 GB DDR2
  • Pevný disk: 250 GB
  • Výbava: WiFi 802.11n, ethernet, 2 × USB 2.0, čtečka paměťových karet, mini VGA, webkamera 1,3 MPix, akcelerometr
  • Rozměry, hmotnost: 26,16 × 16,76 × 1,8 cm, 1,2 kg, výdrž až 5 hodin
  • Cena: 499/599 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH), Windows 7 Home Premium

Zase špatně?

V minulosti se již objevilo několik tabletů, které kombinovaly jednojádrový Atom a Windows 7, ale jak si budete moci prohlédnout na videu, je to opět velmi těžko použitelné, alespoň z pohledu pohodlné konzumace obsahu a přirozeného ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie ze serveru Engadget
 

Tablet je velmi pomalý, vše ještě umocňují speciální efekty, jejichž vykreslování zabere jednou tolik času. Od této kombinace už upustilo nejen HP, ale i další firmy, problém je totiž nejen v samotné výdrži, která je oproti platformě ARM nízká, ale také v pomalosti systému, alespoň při použití jednojádrových Atomů.

Pokud se najdou uživatelé, kteří jsou schopni čekat na odezvy několik sekund, možná je tento tablet zaujme, ale jestli alespoň trochu toužíte po pohodlném ovládání a slušné výdrži, raději vyčkejte na novou verzi Atomu, která přijde na trh příští rok. Pokud nevyžadujete plnohodnotný systém Windows, můžete zvolit v mnoha směrech lepší tablety s ARM platformou, ať už se jedná o iPad nebo různé modely s novou verzí operačního systému Android OS od Googlu. Ale i v těchto případech musíte vybírat opatrně, rozdíly jsou i v tomto segmentu rapidní.

Video

Zmíněné video včetně rozbalování a krátké prohlídky chování systému si můžete prohlédnout zde:

Témata článku: Hardware, Tablety, Windows 7, iPad Mini 3, Tab, Speciální efekt, Kožené pouzdro, Apple iPad Mini, Windows 7 Home Premium, Konzumace, Desetipalcový tablet, Pomocný systém, iPad Mini, Atom

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 200

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje