2goPad: desetipalcový tablet s Windows 7

V záplavě dotykových tabletů se ještě stále objevují i nové modely s plnohodnotným operačním systémem Windows 7 a Atomem. Je tato kombinace opravdu tak špatná?

Po uvedení iPadu od Apple a jeho očekávaném úspěchu se mnoho společností rozhodlo vytvořit svůj vlastní tablet, nezůstalo však pouze u velkých výrobců, na novém trhu se chtějí uchytit i menší firmy. Jednou takovou je z pohledu mobilních zařízení také CTL, která představila nový tablet 2goPad. Ten je designově podobný iPadu, v tomto ohledu se však u tabletů nijak velká odlišnost vymyslet nedá, tedy pokud nepočítáte speciální dvoudisplejové modely a podobně.

CTL 2goPad SL10: Atom i Windows

Tablet 2go PC má desetipalcový displej s LED podsvícením a podporou multitouch technologie (maximálně dva prsty, kapacitní verze), který disponuje klasickým netbookovým rozlišením 1 024 × 600. Uvnitř tabletu se ukrývá jednojádrový procesor Intel Atom N450 na frekvenci 1,6 GHz, který obsahuje integrované grafické jádro Intel GMA 3150 bez podpory hardwarové akcelerace HD videa nebo flash obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Operační systém Windows 7 Home Premium (32bit) je předinstalovaný na interním pevném disku s kapacitou 250 GB a rychlostí 5 400 otáček za minutu. Operační paměť typu DDR2 má dostatečnou (vzhledem k systému) kapacitu 2 GB. V případě bezdrátových komponentů samozřejmě nechybí WiFi 802.11n, Bluetooth a ethernet. Pro základní přehrávání zvuku slouží integrované reproduktory, sluchátka lze připojit do klasického 3,5mm konektoru.

Nad displejem je umístěna webová kamera s rozlišením 1,3 MPix, která je vybavena i všesměrovým mikrofonem pro lepší zvuk při videohovorech. Na straně se nachází dva USB porty pro připojení dalších zařízení, micro SD slot pro paměťové karty a mini VGA výstup na externí monitor nebo projektor.

Výdrž, která neohromí

Rozměry tabletu jsou 26,16 × 16,76 × 1,8 cm a hmotnost 1,2 kg. Tablet je vybaven čtyřčlánkovou baterií, která je schopná udržet přístroj v provozu maximálně pět hodin, což se v případě Atomu dá bohužel očekávat. Navíc se jedná o teoretickou výdrž, v reálných podmínkách lze počítat s menší dobou. Platforma Atom je sice úsporná, oproti ARMu však stále spotřebuje několikanásobně více energie.

Klepněte pro větší obrázek

Předobjednávky jsou přijímány do 20. října, kdy je cena stanovena na 499 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH), poté se však vyšplhá na 599 USD.

Nainstalované Windows 7 jsou vybaveny také dotykovou nadstavbou pro „snadné“ spouštění aplikací či různých částí systému. K dispozici je i několik pomocných hardwarových tlačítek, v balení naleznete i kožené pouzdro.

  • Displej: 10,1", 1 24 × 600, LED, multitouch
  • Procesor: Intel Atom N450 (1,6 GHz)
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 uvnitř procesoru
  • Operační paměť: 2 GB DDR2
  • Pevný disk: 250 GB
  • Výbava: WiFi 802.11n, ethernet, 2 × USB 2.0, čtečka paměťových karet, mini VGA, webkamera 1,3 MPix, akcelerometr
  • Rozměry, hmotnost: 26,16 × 16,76 × 1,8 cm, 1,2 kg, výdrž až 5 hodin
  • Cena: 499/599 USD (přibližně 11 000 Kč s DPH), Windows 7 Home Premium

Zase špatně?

V minulosti se již objevilo několik tabletů, které kombinovaly jednojádrový Atom a Windows 7, ale jak si budete moci prohlédnout na videu, je to opět velmi těžko použitelné, alespoň z pohledu pohodlné konzumace obsahu a přirozeného ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie ze serveru Engadget
 

Tablet je velmi pomalý, vše ještě umocňují speciální efekty, jejichž vykreslování zabere jednou tolik času. Od této kombinace už upustilo nejen HP, ale i další firmy, problém je totiž nejen v samotné výdrži, která je oproti platformě ARM nízká, ale také v pomalosti systému, alespoň při použití jednojádrových Atomů.

Pokud se najdou uživatelé, kteří jsou schopni čekat na odezvy několik sekund, možná je tento tablet zaujme, ale jestli alespoň trochu toužíte po pohodlném ovládání a slušné výdrži, raději vyčkejte na novou verzi Atomu, která přijde na trh příští rok. Pokud nevyžadujete plnohodnotný systém Windows, můžete zvolit v mnoha směrech lepší tablety s ARM platformou, ať už se jedná o iPad nebo různé modely s novou verzí operačního systému Android OS od Googlu. Ale i v těchto případech musíte vybírat opatrně, rozdíly jsou i v tomto segmentu rapidní.

Video

Zmíněné video včetně rozbalování a krátké prohlídky chování systému si můžete prohlédnout zde:

Diskuze (42) Další článek: Microsoft Office Web Apps: on-line kancelář zdarma

Témata článku: Hardware, Tablety, Windows 7, Win +, Konzumace, Win + N, iPad Mini, Atom, Window, Apple iPad Mini, Uvedení ipad, Desetipalcový tablet, Tab, Windows +, Kožené pouzdro, Speciální efekt, Windows 7 Home Premium, Konzumace obsahu, Pomocný systém, iPad Mini 3, Tablety na Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix