2GB CompactFlash 5x rychlejší než USB

Firma Lexar Media uvedla na celosvětový trh paměťovou kartu typu CompactFlash s kapacitou 2 GB a přenosovou rychlostí označenou jakou 40x.

Firma Lexar Media, Inc., uvedla na celosvětový trh paměťovou kartu typu CompactFlash typu I s kapacitou 2 GB a přenosovou rychlostí označenou jakou 40x. Její cena se má pohybovat kolem 699,99 USD.

Co znamená vlastně ono 40x, 32x, 16x atd.? Toto označování se kupodivu nevztahuje k předchozím či původním CompactFlash kartám, ale ke světu CD disků. Původní přenosová rychlost CD totiž byla 150 KB/s (neboli 1024x pomalejší než Serial ATA). Právě odsud si vzali výrobci FLASH paměťových karet motivaci. Technicky zdatnější uživatelé si dovedou představit, jakou rychlost mohou očekávat od 16x či 52x CD-R disku. Právě to postačí k představě o rychlosti například výše uvedených CompactFlash karet.

Lexar Media 2 GB Compact Flash 40x však teoretickou přenosovou rychlost 40x CD-ček překonává. Výrobce u celé řady „40x“ garantuje minimální trvalou přenosovou rychlost 6 MB/s (při zápisu!) s maximem 7 MB/s. To je možné díky Write Acceleration technice.

Proč vlastně chtít rychlou CompactFlash kartu? Jednou z odpovědí jsou digitální fotoaparáty. Jejich rozlišení neustále stoupá, takže se zvyšuje velikost pořizovaných snímků a zároveň stoupá doba ukládání na paměťové médium. Pokud uživatel fotí rychlostí jeden snímek za minutu, na rychlosti ukládání nezáleží. Pokud je požadavek stálého ukládání snímků do deseti či pěti sekund při zachování kvality (tj. velikosti snímku a souboru), jsou karty s garantovanou minimální zápisovou rychlostí tou pravou vodou na mlýn.

Živě komentuje: Svět je krásný a vše je dokonalé. Ale ne, to se jen tak zdá, když si představujeme 2GB kapacitu a výše uvedené přenosové rychlosti. Optimismus ale klesne, pokud si takovou paměťovou kartu skutečně koupíte, naplníte ji až po okraj fotkami a pokusíte se přesouvat snímky do počítače. Zjistíte totiž, že vaše současná / stará čtečka je konstruovaná pro komunikaci s USB verze 1.1 (a rychlostí do 1,5 MB/s), takže karta má zařazenou jedničku, přestože zvládá jízdu i na pětku.

Pokud se tedy rozhodnete si kupovat současné rychlé karty, vyplatí se zároveň si pořídit také čtečku, zvládající komunikaci vyššími rychlostmi. V principu je jedno, zda se jedná o USB 2.0 s rychlostí 60 MB/s, FireWire s 50 MB/s nebo IDE/ATA s rychlostí rovněž v desítkách MB/s, záleží na tom, co vám a vašemu počítači více vyhovuje.

Odkaz:

Diskuze (14) Další článek: Počítačová skříň jakou jste ještě neviděli

Témata článku: USB, Původní výrobce, Maximus, Přenosová rychlost, Lexar, Paměťová karta, Rychlost, Paměťové karty

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost