2GB CompactFlash 5x rychlejší než USB

Firma Lexar Media uvedla na celosvětový trh paměťovou kartu typu CompactFlash s kapacitou 2 GB a přenosovou rychlostí označenou jakou 40x.

Firma Lexar Media, Inc., uvedla na celosvětový trh paměťovou kartu typu CompactFlash typu I s kapacitou 2 GB a přenosovou rychlostí označenou jakou 40x. Její cena se má pohybovat kolem 699,99 USD.

Co znamená vlastně ono 40x, 32x, 16x atd.? Toto označování se kupodivu nevztahuje k předchozím či původním CompactFlash kartám, ale ke světu CD disků. Původní přenosová rychlost CD totiž byla 150 KB/s (neboli 1024x pomalejší než Serial ATA). Právě odsud si vzali výrobci FLASH paměťových karet motivaci. Technicky zdatnější uživatelé si dovedou představit, jakou rychlost mohou očekávat od 16x či 52x CD-R disku. Právě to postačí k představě o rychlosti například výše uvedených CompactFlash karet.

Lexar Media 2 GB Compact Flash 40x však teoretickou přenosovou rychlost 40x CD-ček překonává. Výrobce u celé řady „40x“ garantuje minimální trvalou přenosovou rychlost 6 MB/s (při zápisu!) s maximem 7 MB/s. To je možné díky Write Acceleration technice.

Proč vlastně chtít rychlou CompactFlash kartu? Jednou z odpovědí jsou digitální fotoaparáty. Jejich rozlišení neustále stoupá, takže se zvyšuje velikost pořizovaných snímků a zároveň stoupá doba ukládání na paměťové médium. Pokud uživatel fotí rychlostí jeden snímek za minutu, na rychlosti ukládání nezáleží. Pokud je požadavek stálého ukládání snímků do deseti či pěti sekund při zachování kvality (tj. velikosti snímku a souboru), jsou karty s garantovanou minimální zápisovou rychlostí tou pravou vodou na mlýn.

Živě komentuje: Svět je krásný a vše je dokonalé. Ale ne, to se jen tak zdá, když si představujeme 2GB kapacitu a výše uvedené přenosové rychlosti. Optimismus ale klesne, pokud si takovou paměťovou kartu skutečně koupíte, naplníte ji až po okraj fotkami a pokusíte se přesouvat snímky do počítače. Zjistíte totiž, že vaše současná / stará čtečka je konstruovaná pro komunikaci s USB verze 1.1 (a rychlostí do 1,5 MB/s), takže karta má zařazenou jedničku, přestože zvládá jízdu i na pětku.

Pokud se tedy rozhodnete si kupovat současné rychlé karty, vyplatí se zároveň si pořídit také čtečku, zvládající komunikaci vyššími rychlostmi. V principu je jedno, zda se jedná o USB 2.0 s rychlostí 60 MB/s, FireWire s 50 MB/s nebo IDE/ATA s rychlostí rovněž v desítkách MB/s, záleží na tom, co vám a vašemu počítači více vyhovuje.

Odkaz:

Diskuze (14) Další článek: Počítačová skříň jakou jste ještě neviděli

Témata článku: USB, Přenosová rychlost, Paměťové karty, Paměťová karta, Maximus, Původní výrobce, Lexar, Rychlost


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji