28 rad, jak co nejvíce zpomalit Windows

Váš systém Windows je příliš rychlý a bezchybný? Postupujte podle našich rad a bude rázem pomalý a neschopný. Těm ostatním se bude možná hodit přesně pravý opak.

Na internetu najdete stovky a možná i tisíce návodů, pojednání a tipů jak co nejvýrazněji zrychlit svůj systém. My jsme na to ale protentokrát šli trošku jinak, dali jsme hlavy dohromady a naopak jsme sepsali zaručené rady, jako co nejrychleji svůj systém zaneřádit a co možná nejvíce zpomalit. Pozorný čtenář už ale tuší, že nám šlo ve skutečnosti možná o něco trošku jiného.

Zpomalujeme systém – zahřívací kolo

Právě jste nainstalovali čerstvou kopii Windows 7 a přemýšlíte, jak ji co nejrychleji a nejvíce zaneřádit. Nejprve využijte toho, co nabízí samotný systém. Nechte spuštěné prostředí Windows Aero. To na běžném počítači systém spíše zrychlí, přenese totiž část práce na grafický čip, na slabších počítačích a netboocích si ale zase řekne o větší část sdílené paměti, které není nikdy dost.

Klepněte pro větší obrázek
Před spuštěním každé administrační úlohy si Windows vyžádá potvrzení

V dalším kroku se pohlédněte po nastavení Řízení uživatelských účtů – UAC (v nabídce Start prostě jen napište UAC a stiskněte Enter) a přesvědčte se, že je kontrola nastavena na maximum. V takovém případě vás bude Windows žádat o povolení při každé administrační úloze a vy potvrzováním nabídek přijdete o několik sekund. A když už jsme u toho systému, ověřte si, že vám Windows vytváří body obnovy, je přeci zbytečné na počítači držet pevný disk s volným místem.

Pokud je váš systém stále příliš rychlý,

 • nastavte co nejagresivnější pravidla v systémovém firewallu
 • na svém Wi-Fi routeru nastavte komunikační rychlost na minimum a nejčastěji používaný kanál
 • ověřte si, že nepoužíváte automatické přihlášení bez hesla
 • ověřte si, že jsou efekty Windows Aera nastavené na maximum

Zkouška ohněm

Gratulujeme, splnili jste první misi a rychlost práce s počítačem začíná potichu klesat – zatím spíše teoreticky. Ale nebojte se, je to pouze začátek. V druhém kole začneme instalací widgetů pro Windows 7. Nepoužívejte ty pasivní, které v podstatě nic nedělají, naopak se poohlédněte například po nejrůznějších měřidlech výkonu, vytěžování CPU a dalších „real-time“ budících a grafech. Nemáte potuchy, kolik toto permanentní zjišťování v podstatě zcela zbytečných informací spotřebuje na procesorovém času.

Klepněte pro větší obrázek
Jedno procento vytěžování CPU se může zdát jako drobnost,
jedná se ale o permanentní vytěžování po celý den a to se už sčítá

Na pozadí by ale neměly běžet pouze widgety, ale i hromada služeb. V nabídce Start napište Služby a kleněte na Enter. V dialogu pak nastartujte všechny programy, které nejsou ve výchozím stavu spuštěné, což je docela škoda. Že hromadu z těchto služeb nikdy nebudete potřebovat? No výborně! Máme tu alespoň celou plejádu aplikací, které budou nesmyslně spotřebovávat paměť.

Explorer pod útokem

Možná jste už trošku pocítili, že start Windows není to, co býval, stále jsme ale na začátku. Nyní si došlápneme na Internet Explorer. Ten by měl používat co nejvíce doplňků – populárních lišt. Jednu nabízí Google, druhou Seznam, třetí Yahoo a dalších deset v podstatě skoro všichni výrobci antivirových a dalších bezpečnostních programů. Nainstalujte je všechny – alespoň budete v bezpečí. Pokud vás bude prohlížeč informovat o možných rizicích vysoké náročnosti doplňků, ignorujte ho.

Klepněte pro větší obrázek
Lišty tu jsou od toho, aby jste si je nainstalovali do Internet Exploreru

Pokud to nepomůže,

 • zahlťte doplňky svůj Firefox a Chrome. Zvláště u toho prvního je v katalogu stále hromada doplňků, které bez lítosti shodí celý prohlížeč

Permanentní vytěžování

Doplňky prohlížeče už daly systému trošku zabrat, procesor je ale stále rychlý a paměť RAM prázdná? Tak ji pojďme společně vytěžovat dnem i nocí. Na pomoc si vezmeme nejméně jeden antivirový program, některý z odstraňovačů obecného malwaru a systémovou indexaci. Začněte s instalací odstraňovače špíny Windows Defender a pokračujte antivirovým programem. Pokud vám nebude stačit jeden, zkuste klidně i dva naráz. Připadá vám to zvláštní? Podobný cirkus ale občas najdete i u některých notebooků s předinstalovaným Windows a balastem od partnerů.

V obou případech by měla být samozřejmě spuštěna ta nejsilnější rezidentní ochrana, která kontroluje každý spouštěný soubor. A ten pro jistotu i rovnou indexujte. V Ovládacích panelech vyhledejte Možnosti indexace a zahrňte do hledání celý pevný disk. Nezapomeňte také zaškrtnout volbu pro indexaci nejen metadat, ale celého obsahu souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Výchozí nastavení indexace pro vyhledávač ve Windows 7 je žalostně úsporné
Zahrňte do ní vše, co se jen dá indexovat – přeci nechcete mít svižný systém

Pokud to nepomohlo,

 • použijte třeba bezplatný TrueCrypt, BitLocker a další nástroje a veškeré osobní dokumenty ukládejte do virtuálního šifrovaného disku – proč nevytěžovat zápis a čtení z disku dvojnásobnou silou?

Utopte se v bezcenných datech

Nikdy, nikdy na svůj počítač neinstalujte CCleaner, nikdy nespouštějte funkce pro vyčištění systému od dočasných dat a stejně tak nikdy nemažte dočasná data vytvořená prohlížečem. Pokud to webový prohlížeč dovoluje, nastavte trvanlivost podobných dat na maximum. Během několik hodin až dnů vytvoříte balast zbytečných dat o velikosti klidně i 1 GB a o to nám jde.

Pokud to nepomůže,

 • ukládejte naopak vše do internetového cloudu. Rychlost připojení má ještě stále své mezery a nahráváním a stahováním strávíte drahocenné sekundy, během kterých budete vytěžovat procesor
 • pokud to aplikace dovoluje, vždy zaškrtněte, aby se spouštěla po startu – nemáte tušení, o kolik sekund dokážou některé softwarové kousky protáhnout bootování

Ověřené rady

Nakonec ještě několik ověřených rad zkušených uživatelů, které nikdy nezklamou. Na Twitter používejte některý z nenasytných klientů postavených na platformě Adobe AIR. Namísto flashových verzí vždy preferujte HTML5 verzi internetových multimediálních přehrávačů (YouTube a další). Pokud má program starou verzi, kterou dokážete na Windows 7 spustit, použijte ji – čerstvé věci mohou být opravené a to my nechceme. Neinstalujte Internet Explorer 9, nesurfujte v Chromu, vyhoďte Firefox i Operu a nainstalujte stařičkou Mozillu. Zapomeňte na systémové aktualizace Microsoft Update.

Před branami pekla

Pokud jste došli až sem a váš počítač je ještě stále provozuschopný, zbývají pouze poslední dvě možné rady. My se ale zbavujeme veškeré odpovědnosti z možných následků.

 1. Pokud jste si oblíbili nějaký program, který ale nejede ve Windows 7, nehledejte alternativu, ale nad Windows 7 spusťte virtualizaci staršího systému a spusťe v ní kýžený prográmek
   
 2. Namísto Windows se na webu poohlédněte po některé méně komentované a skutečně komunitní linuxové distribuci skládané na koleni.
Klepněte pro větší obrázek
Virtualizace je výborný pomocník, pokud ale běží na pozadí stále kvůli jednomu programu,
někde se asi stala chyba a ve virtualizaci to nebude

Cest, jak zpomalit systém, je dnes mnoho. Některé se navzájem vyrušují, jiné za nějaké to zpomalení Windows ale stojí. Záleží pouze na vás, kolik výkonu jste ochotni a schopni obětovat. Na tomto obráceném příkladu docela možná ale procitli i ti, kteří chtěli mít ve skutečnosti rychlý, moderní a svižný systém, špatným výběrem softwaru a chybným nastavením ale docílili pravého opaku.

Pro ně máme jednoduchou radu. Postupujte přesně naopak podle tohoto článku a garantujeme vám jak zrychlení systému, tak i jeho mnohem vyšší stabilitu. Ovšem zadarmo a bez rizika to nebude.

Diskuze (106) Další článek: Twitter: Nechte si poslat e-mail, když vás někdo retweetuje

Témata článku: Software, Windows, Bezpečnost, Operační systémy, Maxim, Windows +, Čerstvá síla, Rado, Systémový disk, Adobe Air, Maxima, Osobní dokument, Win +, Rychlý mód, Svižný systém, Window, Celý prohlížeč, Windows Defender, Maximum, Komunikační rychlost, Možné riziko, Widget, Celý disk, Špatná stabilita, Mini netbook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize