2,5GHz a 2,6GHz Celeron na trhu

Společnost Intel představila dva modely procesoru řady Celeron s vnitřním taktem 2,5 a 2,6 GHz. Kromě vyššího taktu se od předchozích odlišují i novou verzí jádra.

Společnost Intel představila dva nové články 0,13mikronové rodiny procesorů Celeron, určené pro patici Socket 478. Má obvyklé parametry – je vyráběn 0,13mikronovou technologií, cache L2 má velikost 128 KB a pracuje na frekvenci jádra procesoru, externí frekvence je 400 MHz (4x 100), procesor ovládá SIMD instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Klepněte pro větší obrázek

Procesory Intel Celeron vyráběné 0,13mikronovou technologií měly do této doby jádro značené jako C1. Nové modely přinesly jádro D1, což obnáší opravené dokumentované chyby V41, V43 (chyby jen v jádře C1), V44 a V45 (chyby již v jádře E0). To jinými slovy znamená, že procesory Celeron s interní frekvencí 2,5 a 2,6 GHz mohou mít vyšší spolehlivost vzhledem k některým opraveným chybám předchozích verzí.

Uvedené ceny jsou za jeden kus při odběru 1000 kusů. Tepelný údaj odpovídá množství tepla, které výrobce uvádí v dokumentaci jako Thermal Design Power, což odpovídá množství tepla, vznikajícího při běžném provozu. Grafy zahrnují modely, které Intel stále uvádí ve svém ceníku (tj. od 2,1 do 2,6 GHz).

Klepněte pro větší obrázek

Tvary křivek v grafech si jsou podobné až na jednu – tepelný výkon procesorů Intel Celeron. Zde je na první pohled patrný rozdíl mezi Celerony vyráběnými 0,18mikronovou (1,7 a 1,8 GHz) a 0,13mikronovou technologií (2,0 až 2,6 GHz). Ani verze s taktem 2,6 GHz nedosahuje při vyšším výpočetním výkonu spotřebu nejslabšího Celeronu pro Socket 478, přestože se rozdíl blíží celému gigahertzu. Vliv výrobní technologie je přece jen znát poměrně výrazně. Při porovnání s vlivem ceny může zaujmout model s taktem 2,1 GHz. Jeho zvláštní pozice odpovídá faktu, že jeho cena je shodná s modelem 2,2 GHz, který proto pochopitelně vychází výhodněji.

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: „Proč se vlastně procesory Celeron vyrábějí, když mají tu či onu vlastnost?“ To je otázka, která zajímá mnohé příznivce či odborníky z oblasti hardwaru. Na jedné straně se mnoha lidem „nelíbí“ velikost rychlé vyrovnávací paměti 2. úrovně (neboli L2 cache). Ta má totiž v porovnání s „plnohodnotným“ procesorem Intel Pentium 4 čtyřnásobnou velikost (128 KB versus 512 KB). Méně znalým tato vlastnost nic neříká, ovšem znalejší vědí, že čím menší cache je, tím se z procesoru může „vyždímat“ menší výkon.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhou stranu je nutné si uvědomit pro jaké uživatele Intel svoje Celerony produkuje. Existuje totiž velké množství administrativních pracovníků (typicky účetní či obchodník), kteří pro svou práci nevyžadují extrémní výkon svého počítače. Mnozí odborníci v nadsázce říkají, že takovým postačí i MMX-ko (neboli dnes již historický procesor Intel Pentium s MMX). To platí pro stále menší počet programů a uživatelů, ovšem myšlenka malého nároku na počítač vyjadřuje rčení zcela jasně. Pro takové uživatele je Pentium 4 zbytečnou a nevratnou investicí, protože tento typ uživatelů výkon Pentia 4 prostě pro své pracovní záležitosti nevyužije.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud je laskavý čtenář příznivcem kteréhokoli jiného výrobce procesorů, zůstávají předchozí úvahy shodné. Pouze místo „Celeron“ dosaďte „Duron“ a podobně. Velké množství výrobců vedle plných verzí produkuje i jejich „ořezané“ levné verze, kde se typicky snižuje velikost právě L2 cache. Nejde tedy o žádný patent Intelu, ale o běžný obchodní tah.

Doporučená literatura

  • Intel Celeron Processor on 0.13 Micron Process in the 478-Pin Package (25174804.PDF)
  • Intel Celeron Processor in the 478-Pin Package Specification Update (29074912.PDF)
Diskuze (7) Další článek: Hackeři žádají od Microsoftu oficiální linux loader pro Xbox

Témata článku: D1, Celeron, Trh, Thermal, Předchozí model, Extrémní rozdíl


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji