Díky za vzpomínku. 😁 Zhruba v této době jsem si poprvé sáhnul na počítač PMD-85 a začal chodit do školy. O pár let později jsem psal už první prográmky v BASICu a chodil na kroužky programování. To je už let. 😐
taky jsem v DOSu 6.22 a pak ve Windows 98, kde byl Qbasic na CD k Windows zkoušel programovat.
Přechod z děrných štítků na škole na didaktik byl jak příchod do ráje - žadné čekání na zpracování, ladění trvající týden, díky fortranu jsem zvládl basic za odpoledne. Kamarád šachista dal za 386 snad 50000, hodlajíc se stát velmistrem korespondenčního šachu, ten však vzápětí díky dostupným pcčkům a programům na analýzu partií zaniknul 😁 Směju se mu ještě dnes.
Opravil bych článek: IBM PC XT nemělo procesor 8086, ale 8088, o němž reklama v časopisu Byte tvrdila, že je to nejrychlejší osmibitový procesor na světě. Svým, způsobem to byla pravda.
8088 IBM PC8086 IBM PC XT
To si nemyslím. Já měl XT (kompatibilní) s 8088.Nejsem si 100% jistý, ale myslím, že to bylo takto:XT byl lépe vybavený, IBM mu přidala hardisk. U kompatibilních počítačů se ale pak "XT" používalo v jiném významu, tj. že počítač neměl 16-bitový procesor.Mimochodem, 8086 byl oproti 8088 lepší v tom, že měl 16-bitovou vnější sběrnici.
To není pravda. Až do příchodu PC AT měly všechny počítače IBM procesor 8088. Pokud nevěříte wikipedii, která to tvrdí také, tak se podívejte na stránky IBM.
Rok 1992: měl jsem PC XT Sapi 86 Tesla Eltos, CPU Intel 8086 4.77MHz, 640kB RAM, 20MB HDD Seagate rozhraní MFM, 2x5.25" 360kB FDD, grafika CGA. A tehdy jsem zkoušel přetaktování na 8MHz výměnou krystalu. Nabootovalo jednou a nestabilní, musel jsem tam vrátit původní.
Cena nového byla: 6000 Kč komplet PC s monitorem, 6000 Kč HDD s MFM řadičem, 1500 Kč operační systém TE-DOS (klon MS-DOSu 3.30 v češtině) + plná krabice velikosti televize knih programování od SVS Slušovice (Basic, Pascal, Fortran, Cobol, C, dBase, MS DOS, apod.).Jo monitor v té sestavě byl monochromatický Philips (zelený obraz) CGA.
Já jsem dělal se Smutným, který SAPI 86 vyvíjel a na exemplářích, které se ještě ani nedostaly do výroby, jsem připravoval programy. Tam nebyla osmdesát šetka, ale osmdesát osmička, protože v našich silách tehdy nebylo vyrobit velkosériově tišťák pro takovou záplavu drátů, které procesor 8086 vyžadoval. Výhodou procesoru 8088 bylo právě to, že byl 16bitový jen uvnitř, ale zvenku byl osmibitový, takže měl mnohem menší nároky na vše okolo.Eda Smutný to tehdy trefně charakterizoval, když řekl: Na IBM PC je nejkrásnější to, že je celé postavené ze součástek vyrobitelných v RVHP.
No jo, na didaktik gama presne za tych 6 tis. Kcs som sa chodil pozerat cestou zo skoly do vykladu budovy vtedajsej Omnie v BA oproti Prioru. Nakoniec som nejakym sposobom dostal ZX klon dk' tronics s num padom. Neskor pribudol aj microdrive ;). Dlho som fical na tom, potom mama kupila za 20 litrov PC/AT 286/10MHz, 1MB ram, 40MB MFM disk s herculesom. V tej dobe som objavil aj MODPLAY a moj prvy mod, ktory som v zivote pocul (teda prvych 7 sekund) bol 2010 VCC GIGICAR. Kym isli na zaciatku 3 tracky, tak to procak zvladal, ked sa pridal stvrty na konci prveho patternu, tak to zmrzlo. Ako som nadaval.... ;). Nakoniec som si spravil Covox a s tym to tusim islo aj na tom zeleze. Nasledne som upgradol na 386DX/40 (AMD), doska s procesorom stali v tej dobe 5 litrov, 8MB pamate (ofiko cena 2 litre za 1MB), 270MB conner 12 litrov. Nasledne som si z USA doniesol SB16ASP za nejakych 130 dolarov (u nas v tej dobe 12 tisic), 14400 modem a zopar porno GIFov ako zaklad BBS ;). A zacali vysoke ucty za telefon, natahovanie sa s Cvengrosom na RT BBS, Fidonet.... Nuz, pekne casy to boli ;).
Jo 386tka na který běžel Golden Axe a Commander Keen to byli časy.
no som zvedavy ako sa bude spominat na dnesnu dobu.. ci ako na dobru kamennu bez kvantovych pocitacov a umelej inteligencie, alebo na casy prudkeho rozvoja a europy bez islamskej vlady
Osobně se domnívám, že pokud nepřijde nějaký zásadní objev, tak vývoj půjde dál pouze pozvolnou evolucí, ale revoluce jako v posledních 25 letech nás už nečeká. Prostě počítače budou stále energeticky úspornější, levnější, dostupnější a menší, ale doba, kdy za pouhý rok ušel vývoj ohromný kus cesty už jen tak nebude. Krásně je to vidět na hrách, kdy 6let stará hra Crysis stále patří k tomu graficky nejlepšímu (ano, byla překonána, ale nijak závratně). V posledních letech sice proběhl ohromný pokrok u telefonů a tabletů, ale už u zde začínám vidět zpomalení, kdy nové generace telefonů toho přinášejí stále méně. Tohle ale přirozený vývoj, že po období revoluce přichází období pozvolné evoluce. Stačí se podívat na letectví, kdy za 70let lidstvo pokročilo od prvního nesmělého pokusu až k nadzvukovému létání (civilnímu) a za dalších 40let se toho tolik nezměnilo - ano, letadla jsou lehčí, efektivnější, vybavenější, bezpečnější, létání dostupnější, ale ve srovnání s předchozím vývojem je tento pokrok velmi slabý a například konec nadzvukového létání by v 70. letech asi čekal málokdo.
urcite, kazda technologia ma svoj prirodzeny priebeh, u tych teraz bezne dostupnych je rozhodne posledne roky citit pomale vycerpanie potencialu. ale vyskum ide dopredu stale, to ci ne/pride najblizsich 25r zasadny objav sa neda predpovedat.kde bol pred 25r internet? v plienkach. kde boli mobily/smartphony? rovnakokde je teraz AI? v plienkach. kde su teraz kvantove pocitace? rovnakonovych objavov je v labakoch urcite dost, akurat este nemuseli nastat podmienky na ich monetizovanie (dnes sa robi iba to z coho sa daju vytlct prachy)
Docela bych si vsadil, že další o pravdová revoluce bude přechod u procesorů z křemíku na optiku a výkon půjde nahoru ve stonásobcích.
Já už pamatuju hodně. Začínal jsem pracivat s počítačem MINSK 22 už v roce 1967. Od té doby mi prošlo pod rukou mnoho počítačů a operačních systémů, ze začátku v práci. První PC jsem si pořídil po odchodu do penze v roce 1994. Dodnes je provozuschopný a když chci pracovat v DOSu, tak ho používám. Ten počítač má už Windows 3.11, , dosud provozuschopný. Teď je mi 80 let a mohl bych povídat. Na XP nedám dopustit a Linux mi nic neříká.
Když uvážíme, za kolik se tehdy asi prodávaly počítače typu PC do státních podniků - např. TNS z JZD Slušovice prý nějakých 250 až 300 tisíc Kčs(?), tak originální PC v přepočtu z USD přes DM na 26000 Kčs by bylo asi tak 10x levnější. Třeba před vánoci r. 1990 jsme kupovali z Rakouska několik PC 286 s 20 MB HDD typu MFM a 1ks vyšel v přepočtu z ATS asi na 58000 Kčs (včetně německé klávesnice a monitoru typu 'Hercules', který uměl zobrazit text v 6 odstínech zelené barvy). V r. 1988 měli podniky obvykle sálové počítače řady JSEP - tedy EC 10xx (kopie IBM/360) nebo sálové 'minipočítače' SMEP (kopie DEC PDP) a ADT (kopie HP).
PC nemohlo stát před rokem 1989 v přepoču 26000 Kčs. Možná tak kolem roku 2000.
Kolem roku 2000 už nebyly KČS.
Ten přepočet je přímo v článku:"Pokud tedy cenu toho nejořezanějšího počítače s pevným diskem ($798) přepočítáme na marky tehdejším kursem, dostaneme 1 343 DEM, což při použití neoficiálního kursu činilo 26 000 Kčs. Tedy asi polovinu ceny vozu Škoda 120, téměř devítinásobek průměrného platu. " Spíš to ale ukazuje, jak jsou měny a ceny relativní a jaké byly kdysi marže na prodeji počítačů? 😉
Ty ceny mi vubec nesedi. Prvni jsme do firmy porizovali Amstrad 1512, a pozdeji jeste i Amstrad 1640. Ten druhy mel uz operacni system GEM, byly kupovane pres bazar, a kazdy z nich stal hrubo pres 100 litru. A co byly tehdy PC, tak tam byla jeste i devizova spoluucast pri nakupu.Jinak Atari 800XL jsem si kupoval koncem roku 1986 v Tuzexu a stalo rovnych 1050 bonu (coz bylo krat 6 na Kcs).
Jó, v roce 1988 mi bylo deset jednáct let a pamatuju si, že nějaký XTčko s DOSem sme měli doma. Pařil sem na tom pecky jako Accolade Test Drive, Alley Cat apod. Máti na to dělal něco s dBase. Vybavuji si další věci, ale to už časově splývá, možná to bylo o rok, dva nebo tři později - krabice se software a čevenou nálepkou NOT FOR EXPORT U.S. AND CANADA ONLY a další podobné střípky.
Nojo, protekční děcko 🙂
Tak kdo vyloženě nevysíral neměl v osmdesátých letech problém.
Ten kdo držel hubu a krok neměl v osmdesátých letech probém.
Pár poznámek:- ZX Spectrum + se dováželo do ČR pod značkou Delta- Spectrum+3 se nechytlo nejen u nás, ale nikde jinde kvůli mechanice 3 palců místo běžných 3,5 a kvůli podivnýmu zapojení nekterých konektorů (dle počítačů Amstrad)- Didaktik Gama prodávali u nás v Prioru a kam jsem se na něj chodil jako malej dívat.- Didaktiky Gama měli u nás v domě dětí a mládeže (pionýrskej dům), kde byl kurs programování Basicu, ale mě spíš zajímalo hraní Ramba II- V roce 1988 prodávali v Tuzexu hojně Atari 800 XE, tak že ho měli všichni známý z okolí kromě mě 🙁- Ještě v roce 1994 stálo Atari 800 XE nebo C64 asi 3500 Kč což bylo dost a cena Atari 1024 ST nebo Amiga 1200 byla pořád astronomická. Někde mám ještě katalog JRC pro zasmání.- Důvodem, proč se nesměly vozit počítače typu Amiga do východního bloku byl ten, že údajně obsahovaly stejný procesory/čipy jako raketa Peršing (zájem na straně USA)- V roce 1988/1989 bylo možný si legálně koupit počítače ze západu přez nějakej sklad. Jenže kromě normální ceny člověk musel zaplatit dost vysoký clo.
ZX Spectrum se pod značkou Delta vyráběl proto, že pod nalepeným nápisem Delta bylo schováno jméno Sinclair, protože svoji firmu prodal. Nebylo to tedy proto, že by se u nás nesměl pod původním názvem prodávat. Kdo nevěří, tak si může zkusit nápis Delta odlepit.Didaktik Gama se vyráběl na Slovensku. Jeho výhoda byla jen lepší spínačová klávesnice.U Spectrum+3 bylo schválně přeházené zapojení Joysticku, takže se musela udělat redukce. Rozhodně to nebránilo prodeji tohoto počítače. V Tuzexu se v roce 1988 prodával i Sinclair ZX Spectrum 48K.Sinclair ZX Spectrum 48K se prodával asi za 17 tisíc KČS.
Názor byl 5× upraven, naposled 13. 2. 2013 11:39
Sinclair ZX Spectrum 48K za 17 tisíc KČS - to bylo v Tuzexu?V maloobchodě jsem kupoval ZX Spectrum+ a Delta po 6000 Kč.
Co se týče Delty netvrdim, že se to nesmělo prodávat pod značkou Sinclair. Jenom řikám, že se to tak prodávalo.Pokud si člověk musí dělat pro Joystik redukce, pak to jistá překážka je. Ale mnohem horší je ta nestadartní 3 palcová mechanika. To byl gól do vlastní brány.
Pry bylo embargo na vyvoz Motorol rady 680x0, ale do jake miry je to urban legend, tezko rict. Je pravda, ze v te dobe to byly ve srovnani s Intelem hodne pokrokove cipy.3" mechanika byla peklo Amstradu, daval to i do svych CPC a prvnich PCW Joyce. Vubec nejlepsi spectrum byla 128ka jeste od sira Cliva. Jak je koupil Amstrad, zmizelo z tech stroju spolu s duhovym paskem i kouzlo.
Embargo - hledejte na internetu heslo COCOM.
Ne, to neni urban legend, mam pod stolem Apple Plusko z druhe ruky psovane ilegalne ze Svycarska v r. 90. Dovoz Macu byl uvolnen az v r. 91. Tehdy jsem koupil sestavu LC 40 MB HDD, 4 MB RAM (to byl sen, vsichn PCkari meli max. 1 MB!) 12" barevny monitor, inkoustovka SW Aldus FreeHand + 32 fontu vse za 160 000. Laserovka 300 dpi od Apple stala 190 000, na tu jsem si netrofal...
V posledních křečích RVHP šlo snad v Tuzexu nakoupit počítač oficiálně i za koruny, aspoň to tehdy s jásotem psali ve VTM... ovšem kurzem bon za šest 🙂
Tolko nostalgie pokope :) Tiez nikdy nezabudnem na bratrancove Atari 800 ,kruzky programovania v Basicu na PMD85 ,neskor na strednej v assmeblery na 268+ herkules monitore .Aj to neskonale nadsenie ked nahodili do ucebne prve Pentia s Win95 kde konecne dalo po sieti kalit Duken Nukem 3D 😃
Jo, to byla od MS dobrá strategie, jak odstavit IBM z trhu OS - společně vyvíjet systém, jeho vývoj neustále prodlužovat a mezitím si vyvinout konkurenční systém. Ve chvíli, kdy je náš systém hotový ho otočit, vrhnout ho na trh a nechat partnera s polorozdělaným OS. Než ho IBM už bez zdržování MS dodělala, tak MS získal několik let náskok, který už IBM nedotáhla.
Kdyby to IBM na své straně tak nepodělalo, tak by to nejspíš dopadlo celé jinak. Procesy IBM byly tak zkostnatělé, že vyvíjet něco dostatečně rychle bylo skoro nemožné.
IBM trh pro koncové zákazníky vždy nezajímal. Oni dělali velké kšefty s firmami, systémy AS400 a podobné. Vyrobili procesory pro Xbox360 a PS3, vytyčují směry pro ostatní, dávají vize, ale často to nedotáhnou. Jinak znám běžící OS2 do dnešní doby.... vydrží víc než WinNT, běží bez vypnutí měsíce v technologiích a nikdo o nich neví
OS/2 ještě před nějakými 10 lety běželo na bankomatech.
Asi před měsícem se mi podařilo "shodit" bankomat Ge Money a skončil jsem s dialogem Windows NT 4.0 Workstation "Nyní můžete počítač restartovat" s tlačítkem "restartovat".
Jo jo, pamatuju i ATM s DOSem a Win 3.5 NT. Dneska třeba novější NCR většinou běží na WXP EE.
Když vyšla OS/2 Warp, pokusil jsem se ji nainstalovat na svou primární FAT partition vedle Win95. Installer si ale nějak špatně spočítal místo na disku a ačkoliv tvrdil, že po instalaci zůstane na C: 50MB volného místa (v té době celkem dost), uprostřed instalace se zasekl a tvrdil, že nemůže zapisovat na disk. Vždy zobrazil dialogové okno s hlášením a jediným tlačítkem "OK". Když jsem už potřetí klikal na OK bez jakéhokoliv výsledku. Po restartu jsem s údivem zjistil, že nejen že nemám žádné volné místo na C:, ale že extended partition na disku neexistuje a s ní i má data. Installer prostě zapisoval stále dál. Nakonec jsem zachránil disk nortonovským DiskEditem a přepsal část informací na disku dle informací od kolegy, který měl disk rozdělen úplně stejně.
Něco podobného jsem zkoušel naposled loni o vánocích. Objevil jsem ve šrotu nějakou starou 486 s 6 GB HDD. Na něm byly 3 oddíly po 2 GB. Na prvním zůstaly nainstalované nějaké staré Win95, tak jsem jen tak cvičně vytáhl staré instalačky IBM OS/2 4.0 Warp (Not for sale) a zjistil, že je vadná Diskette 1. Tak jsem ji stáhl z internetu na 'novou' (jen 15 let starou 3,5" disketu) a instalace proběhla naprosto bez problémů. Ovšem jako 1. jsem nainstaloval OS/2 Boot manager a až pak OS/2 nainstaloval na 2 oddíl. Takže oba systémy mohly fungovat vedle sebe. Ale rozjet třeba síťovou ISA kartu 3com pod Win95 znamenalo nastavit ručně všechny parametry (IRQ, memory, ...), aby to nekolidovalo s jinými ovladači. IBM OS/2 si to všechno nakonfigurovala sama automaticky naprosto bez problémů. Ten rozdíl v kvalitě byl a je i po těch letech opravdu značný, ale dnes už nelze rozumně používat ani jeden z nich, protože chybí aktualizace. 😉
S OS/2, IBM a MS to bylo poněkud jinak, než tvrdíte. Pokud to někdo zdržoval, byla to právě Velká modrá. Gatesovi bylo jasné, že to takhle dál nepůjde, tak z toho vycouval.Sám říkáte, že MS získal několik let náskok - těch několik let bylo těch, kdy IBM OS/2 už "bez zdržování dodělávala".
Pekny clanok. Zaspominal som si. Ja som zacinal okolo roku 1986 na Commodore 64, a ked padla opona tak sme v rakusku kupili disketovu mechaniku na 5 1/4 diskety. no a prve PC bolo okolo 1991, a to som mal 286tku 12MHz, a 30MB harddisk na ktorom som mal nejaky realtime komprimacny nastroj aby som mal viac miesta na disku, ale nepamatam nazov :) Joooj, a ako sme boli vsetky zavireni yankee doodlo virusom :))) vtedy bol akurat tak mcafee antivirak, a kedze sa spustal scan.exe tak sme mu vsetci hovorit SKEN. :)
Vzpomínám si na dva komprimační nástroje v té době. Stacker, anebo DoubleSpace. Ten druhý byl tuším součástí MS-DOSu... Na své 286ce / 16MHz jsem ho nepoužíval, měl jsem 40MB disk a vždy jsem si nějak s místem vystačil :)
Používal jsem Stacker také - oproti DoubleSpace měl lepší kompresní poměr. Teď je ve Windows něco podobného integrováno přímo.
Ja som pouzival doublespace. Aj ked som bol frajer z 80MB na mojej 286tke aj ka bolo stale malo miesta.
Ja mel na 386 130mb, odvahy spoustu a rozumu a znalosti malo. Anglicky sem umel akorat yes a no a jednoho dne sem se ocitl v biosu. Tenkrat se disky jeste museli rucne nastavit kolik cylindru, sektoru. A koukam hodnoty se muzou menit a razem sem tam videl 200 mozna i vic MB. Tak enter yes yes yes at pisou cokoliv musim to potvrdit. A tak sem si porve zformatoval disk a rohrabal bios aniz bych to vedel 🙂
Krásný článek - konečně autor, který zvyšuje úroveň tohoto média.
Jen že tenhle člověk píše o věcech které jsou zajímavé a píše kvalitně. Ti ostatní diletanti napíší sto článků za stejnou dobu co on jeden.
Sice krásná doba, ale na rozdíl od autora bych se vrátit nechtěl. Možnosti dneška jsou exponenciálně zajímavější.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.