Časopis Computer | Historie | Reklama

25 let staré reklamy na počítače. Zavzpomínejte na starou techniku a šílené ceny #Computer25

Časopis Computer má 25 let. A když tak nyní listujeme prvními čísly, žasneme nejen obsahem, který jsme sami vytvářeli, ale také nad reklamami kolem. A tak jsme z několika prvních čísel Computeru z roku 1994 prošli a nejzajímavější reklamy naskenovali. Prohlédnout si je můžete v galerii. 

Nejvíce v inzerátech zaujmou udávané ceny. K těm je dobré navíc připomenout, že průměrná mzda v roce 1994 byla 7 004 Kč, kdežto v roce 2018 činila 31 885 Kč. Abyste získali lepší představu o tehdejší hodnotě výpočetní techniky, vynásobte ceny z inzerátů čtyřiapůlkrát. Pro rychlou orientaci stačí násobit pětkrát, tím nahrubo kompenzujete i fakt, že se tehdy uváděly ceny zásadně bez DPH. 

Za pozornost stojí i stylistická a grafická stránka inzerátů. Možnosti práce s grafikou byly tehdy omezené. Bylo také více času a hlad po informacích, inzeráty se proto neomezují jen na pouhá hesla, ale jsou to mnohdy celé odstavce textů nebo přehledové tabulky. 

Všimněte si také jedné podstatné maličkosti – u inzerátů není webová adresa, nebo třeba alespoň kontaktní e-mail. Tehdy se vše řešilo přímou návštěvou v prodejně, přes pevný telefon anebo faxem. Český web byl tehdy teprve v zárodku. 

Časopis Computer

Časopis Computer je tradiční český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si v elektronické podobě můžete koupit na našem iKiosku.

Diskuze (35) Další článek: Až polovina pozemské vody možná pochází z asteroidů

Témata článku: Technika, Časopis Computer, Historie, Reklama, Cena, Inzerát, REK, Computer, Počítač


Určitě si přečtěte

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

7 nejvýkonnějších jaderných elektráren světa: Temelín ani Dukovany si neškrtnou

** Představíme vám sedm nejvýkonnějších jaderných elektráren ** Srovnáme je s Temelínem, Dukovany a největší solární farmou ** Naznačíme, kde tkví hlavní výhody tohoto zdroje elektřiny

Karel Kilián | 115

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

** E-mailové klienty pro desktop jsou stále populární. ** Na výběr je několik možností. ** K dispozici jsou i experimentální aplikace.

Vladislav Kluska | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB