Historie | Časopis Computer | Reklama

25 let staré reklamy na počítače. Zavzpomínejte na starou techniku a šílené ceny #Computer25

Časopis Computer má 25 let. A když tak nyní listujeme prvními čísly, žasneme nejen obsahem, který jsme sami vytvářeli, ale také nad reklamami kolem. A tak jsme z několika prvních čísel Computeru z roku 1994 prošli a nejzajímavější reklamy naskenovali. Prohlédnout si je můžete v galerii. 

Nejvíce v inzerátech zaujmou udávané ceny. K těm je dobré navíc připomenout, že průměrná mzda v roce 1994 byla 7 004 Kč, kdežto v roce 2018 činila 31 885 Kč. Abyste získali lepší představu o tehdejší hodnotě výpočetní techniky, vynásobte ceny z inzerátů čtyřiapůlkrát. Pro rychlou orientaci stačí násobit pětkrát, tím nahrubo kompenzujete i fakt, že se tehdy uváděly ceny zásadně bez DPH. 

Za pozornost stojí i stylistická a grafická stránka inzerátů. Možnosti práce s grafikou byly tehdy omezené. Bylo také více času a hlad po informacích, inzeráty se proto neomezují jen na pouhá hesla, ale jsou to mnohdy celé odstavce textů nebo přehledové tabulky. 

Všimněte si také jedné podstatné maličkosti – u inzerátů není webová adresa, nebo třeba alespoň kontaktní e-mail. Tehdy se vše řešilo přímou návštěvou v prodejně, přes pevný telefon anebo faxem. Český web byl tehdy teprve v zárodku. 

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (36) Další článek: Až polovina pozemské vody možná pochází z asteroidů

Témata článku: Technika, Historie, Časopis Computer, Reklama, REK, Computer, Inzerát, Cena, Počítač, Pevný telefon

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč