24 hodin s internetovým prohlížečem Opera 8.0

Na novou verzi údajně nejrychlejšího prohlížeče na světě si uživatelé museli počkat poměrně dlouhou dobu. Poslední verze sice vyšla již v únoru, ale nakonec se jednalo pouze o bezpečnostní opravy.
24 hodin s internetovým prohlížečem Opera 8.0

Nová, v pořadí osmá, verze prohlížeče Opera měla původně vyjít koncem února. Autoři se ale zřejmě poučili z předchozích omylů (po verzi 7.5 vyšlo dalších šest podverzí, které opravovaly pouze chyby) a rozhodli se novou verzi ještě podrobit důkladnějšímu testování.

Klepněte pro větší obrázek

Související odkazy

Slovník
banner
EXIF
JavaScript
RSS
spoofing
upgrade

Stručné shrnutí novinek v osmé verzi

 • nové a vylepšené bezpečnostní prvky (např. ochrana proti IDN spoofingu)
 • podpora hlasu (ovládání a čtení)
 • Extensible Rendering Architecture
 • vylepšené menu a nastavení nástrojové lišty
 • podpora XmlHttpRequest = plně funkční Gmail
 • upozornění na zablokování reklamního okna
 • jednoduché obnovení zavřeného okna
 • lepší práce s přílohami v e-mailu
 • vylepšená čtečka novinek (podpora Atomu)
 • automatická týdenní kontrola aktualizace Opery
 • nové vlastnosti JavaScriptu
 • podpora Scalable Vector Graphics
 • podpora EXIF ve vlastnostech obrázku
 • nově uspořádané okno nastavení programu

Kompletní seznam změn je k dispozici zde.

Vzhled doznal změn

V nové verzi Opery bylo na vzhledu skutečně hodně zapracováno. Myslím, že k dokonalosti chybí už jen krůček - možná dva. Mezi nejužitečnější úpravy patří určitě tlačítko X, které je na každém otevřeném panelu a slouží k jeho rychlému zavření.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled dostal k dispozici vlastní okno s nastavením. Přes něj si můžeme rovnou prohlížet a také stahovat nové vzhledy prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek

Nejen prohlížeč

Opera má v sobě také integrovaný e-mailový klient a čtečku RSS zpráv. E-mailový klient nefunguje jako samostatná aplikace, ale otevírá se jako další záložka, která nabízí i čtečku. Uživatel tak má na jednom místě přehled o všech zprávách. Integrovaný “pošťák” je spíše jednodušší aplikací, která nemůže soupeřit s konkurenčními produkty, avšak pro základní příjem a odesílání zpráv jistě stačí.

Klepněte pro větší obrázek

Čtečka RSS zpráv umí nově pracovat i s formátem ATOM a vypadá stejně jako e-mailový klient. Okno je rozděleno celkem na dvě části. Horní polovina obsahuje přehled zpráv z určitého zdroje, dolní pak stručnou definici a odkaz.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel se mi RSS čtečku nepodařilo přinutit, aby zobrazovala zprávy ze všech zdrojů v jednom okně. Vždy bylo potřeba kliknout postupně na jednotlivé zdroje pro zobrazení jejich zpráv.

Zobrazování stránek

Opera si hodně zakládá na standardech, proto, pokud jsou stránky napsány podle nich, není se zobrazením žádný problém. Potíže mohou nastat v případě, vyžadují-li některé stránky Internet Explorer. V takové situaci stačí změnit identifikaci prohlížeče a stránka se většinou zobrazí korektně. Osmá verze navíc přináší technologii Extensible Rendering Architecture (ERA), která umožňuje komfortně zmenšit stránky do menšího okna.

Prohlížeč má standardně blokované vyskakování oken (pop-up). Pokud navštívená stránka takové okno obsahuje, prohlížeč na to upozorní. Potom stačí jen kliknout a blokované okno se otevře.

Hlasový výstup a ovládání hlasem

Hlasové funkce měly být původně vylepšením verze 7.6, na ni ovšem nakonec nedošlo a skončilo se rovnou u osmičky. Operu je totiž nově možné ovládat hlasovými povely pomocí technologie IBM, zároveň přečte hlasem i obsah stránky. Zatím je bohužel podporována pouze angličtina. Tato funkce může být do budoucna hodně zajímavá hlavně pro zdravotně postižené uživatele internetu.

V případě, že budete chtít ovládání hlasem využívat, je nutné stáhnout dodatečný, více než 10MB balík dat. Po desítkách minut zkoušení byly ale dojmy rozpačité - na hlasovém ovládání je ještě co vylepšovat. Funguje na principu pouze jednoduchých klíčových slov, kterými se spouští předdefinované funkce – otevření nového okna, hledání, návrat na předchozí stránku apod. Fantazií tak zatím zůstávají startrekovské příkazy typu: “Počítači, najdi mi fotky deseti nejkrásnějších holek na světě!”

Program uživateli neumožňuje nahrát vlastní hlasové vzorky pro používané příkazy. Musíte se tedy příkazy jako “reload page, quit application, log in” naučit vyslovovat co nejklasičtější angličtinou. Nebudu zastírat, že v praxi to příliš nefunguje, a hlasové ovládání je tak spíše na okrasu.

Daleko užitečnější funkcí je hlasový výstup. Ten funguje tak, že uživatel označí vybraný text a po stisknutí klávesy je tento text přečten mužským či ženským hlasem. Anglické texty dokáže systém přečíst bez větších obtíží, poradí si s číslovkami, před přečtením textu v závorce přidá odpovídající pomlku. S češtinou si čtecí program samozřejmě poradit nedokáže. Písmena systém vyslovuje anglicky a vzniká tak docela zajímavý jazyk, kterému nemůže rozumět patrně nikdo na světě.

Nápověda a kde ji získat?

Nová Opera je podle prvních hodnocení uživatelů také stabilnější než předchozí verze. Během našeho testování se prakticky nevyskytl případ, kdy by program spadl nebo jej bylo nutné ukončit.

Nápověda je udělána formou internetových stránek přímo na webu opera.com. Možná z důvodu současného velkého vytížení serveru je ale nápověda nedostupná. To je špatné pro uživatele, pro které je nová Opera prvním seznámením s tímto prohlížečem. Mohou se tak zbytečně dostat do složité situace v případech, kdy si nebudou jisti určitou funkcí.

Prohlížeč Opera můžete používat zadarmo, bude se vám ale zobrazovat reklamní proužek s textovou reklamou Googlu nebo standardní reklamní banner. Registrace, která vás reklamy zbaví, stojí 39 dolarů, studenty a školy 20 dolarů. Pokud máte registrovanou sedmou verzi, je upgrade bezplatný.

Verdikt: Stojí za vyzkoušení!

Stránky výrobce Opera Software ASA: http://www.opera.com/
Stažení Opera 8.0: /soubory/
Čeština: http://www.operacesky.net/

Diskuze (179) Další článek: Firefox 1.0.3 k dispozici už i v češtině

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Hlasové ovládání, Era, Vlastnost obrázku, Prohlížeč, Vector, Internetový prohlížeč, Hlasový příkaz, Automatický návrat, Reklamní odkaz, Hod, Navštívená stránka, Reklamní balík, Okno, Vybraný text, Horní polovina


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu