Doprava | Vlaky | České dráhy

21. století dorazilo na železnice: České dráhy začnou přijímat platby kartou ve vlacích

V prosinci dochází ke každoroční celorepublikové změně jízdních řádů. Společně s tím přijde velká novinka u Českých drah – firma vybaví průvodčí bezkontaktními terminály pro platby kartou. Stejnou možnost zavede na vybraných linkách i Regiojet či Arriva. Informovaly o tom Lidové noviny.

Od 15. prosince vchází v platnost nové jízdní řády a s nimi se České dráhy připravují na nasazení více než 1 600 mobilních terminálů ve spolupráci s ČSOB. Ty umožní cestujícím platit po nástupu do vlaku i kartou. Doposud přitom bylo možné využít pouze hotovost, či předem nabitý kredit na In Kartě. Novinka by měla být dle vyjádření firmy dostupná v drtivé většině spojů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Třetina tržeb Českých drah pochází z aplikace Můj vlak.

Společně s tím dochází i ke zmenšení počtu prodejních míst jízdních dokladů – jedná se až o desítky nádraží. Zde České dráhy uzpůsobují nabídku služeb poptávce od krajů, které se mohou rozhodnout, zda prodejnu na daném místě chtějí, či nikoliv. Velká část uživatelů si ale změny vůbec nevšimne. Třetina tržeb z osobní přepravy totiž plyne z aplikace Můj vlak, která je dostupná pro Android a iOS a využívají ji hlavně mladí.

Od prosince se k Českým drahám s platbami kartou přidá Arriva či Regiojet na nové trase z Brna do Bohumína, kde střídá právě národního dopravce. Platby kartou nabízí například už Leo Express. Stejně jako doposud ale platí přirážka za nákup jízdenky ve vlaku ze stanice, ve které se nachází otevřená pokladna – u Českých drah a Regiojetu se jedná o 40 korun, u Arrivy a Leo Expressu je to 50 korun.

Které banky podporují platby telefonem? Podívejte se na přehled:

Diskuze (15) Další článek: Intel je polovodičovou jedničkou, Samsung se kvůli slabým prodejům pamětí propadl a TSMC rychle roste

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Doprava, Peníze, Google Pay, Apple Pay, Vlaky, MasterCard, NFC, Placení mobilem, Fitbit Pay, Železnice, Visa, České dráhy, Garmin Pay, Lidové noviny, Terminál, Vlak, In Karta, Aplikace, RegioJet, ČSOB, Jízdní řád, Leo Express, Platba


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky