21 otázek a odpovědí k blížícím se Windows 10

Tak už jen měsíc a pár dnů k tomu. Pak v Redmondu spustí jeden z největších aktualizačních procesů v historii Windows. Víte o něm ale opravdu to nejdůležitější?

Od vydání Windows 10 nás dělí už jen měsíc a nějaké drobné k tomu. V mnoha věcech však doposud nemáme zcela jasno a čtenáři i kolegové z ostatních redakcí se nás stále ptají na některé základní věci. Dnes se tedy pokusíme část z těchto dotazů opět zodpovědět a to podle posledních vyjádření z Redmondu, která se nicméně ještě mohou změnit. Ani v Microsoftu totiž podle jejich veřejných výstupů nad některými věcmi stále nemají jasno.

Odkud čerpat informace?

1. Kdy bude Windows 10 hotový?

Tady už máme nejspíše jasno. „Dnem D“ je 29. červenec 2015, kdy Microsoft zamíří na aktualizační servery.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 10

2. Kolik bude Windows 10 stát?

Microsoft sice zatím nezveřejnil ceník, americkým médiím ale na počátku června sdělil, že Windows 10 bude stát stejně jako jeho předchozí verze. To by na americkém trhu znamenalo cenu 119 dolarů pro základní verzi a 199 dolarů pro verzi Pro. Na české ceny jsme se ptali před dvěma týdny, pražská pobočka ale tuto informaci zatím nemá. Doposud platilo, že Microsoft používá pro převod dolaru na euro převodní kurz 1:1, evropské ceny by tedy měly být podobné

3. Bude upgrade z Windows 7 a Windows 8.1 opravdu zdarma a pro všechny?

Pokud máte na svém počítači legální a aktivovanou kopii Windows 7, nebo Windows 8.1, můžete se opravdu těšit na bezplatný upgrade, který budete moci využít během prvního roku. Poté akce skončí a upgrade bude nejspíše k dispozici pouze za plnou cenu.

4. Mám Windows 7, ale Microsoft mi stále nezobrazuje upoutávku na Windows 10

V tom případě nemáte nainstalovanou aktualizaci KB3035583, nebo nesplňujete podmínky upgradu (licence MSDN/Technet, podnikový počítač aj.). Podívejte se do Windows Update, jestli máte aktualizaci nainstalovanou.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelům Windows 7 a 8.1 s kompatibilní edicí a hardwarem se před pár týdny začala zobrazovat nabídka s rezervací upgradu, až bude k dispozici

5. Jakých edicí Windows se bezplatný upgrade týká a jakou edici vlastně získám?

Windows 7 Starter, Home Basic. Home Premium a Windows 8.1 získají Windows 10 Home. Windows 7 Professional, Ultimate a Windows 8.1 Pro, Pro Student a Pro WMC získají Windows 10 Pro. Majitelé telefonů s Windows Phone 8.1 dostanou Windows 10 Mobile v závislosti na výrobci telefonu.

Bezplatný upgrade se naopak netýká Windows 7 Enterprise, Windows 8.0/8.1 Enterprise a smůlu mají i ti, kteří mají armový tablet s Windows RT.

Pokud budete upgradovat OEM licenci, i Windows 10 bude OEM. Pokud budete upgradovat přenositelnou licenci, přenositelný bude i Windows 10. Jinými slovy, upgradem sice získáváte nový systém ale s původními licenčními parametry.

6. Rok jsem testoval Windows 10 Preview v programu Insider. Dostanu také Desítky?

Pokud zůstanete v programu Insider, finální sestavení bude jen dalším buildem v řadě. To znamená, že betatesteří mohou používat testovací Windows tak dlouho, dokud zůstanou v programu.

Pokud jej budete chtít opustit a zůstat na finálním buildu, budete potřebovat aktivaci. Ti, kteří na Windows 10 Preview přešli z legálních a aktivovaných Windows 7/8.1, to budou mít nejjednodušší, Microsoft totiž ví, že mají nárok na bezplatný upgrade. Pokud jste ale povedli čistou instalaci z ISO a počítač v minulosti nebyl aktivovaný, budete se muset vrátit k původní legální verzi Windows a jako ostatní provést upgrade. Pokud žádný Windows 7/8.1 nemáte, budete si muset zakoupit produktový klíč k Windows 10, protože se vás akce bezplatného upgradu netýká.

Klepněte pro větší obrázek
Členem Windows Insider se může stát každý zájemce s účtem Microsoft ID

Tématu se věnujeme v samostatné bleskovce.

7. Chci v rámci upgradu na Windows 10 provést čistou instalaci. Je to možné?

Ano, ačkoliv se upgradu říká upgrade, formálně vzato se bude jednat o běžnou instalaci, takže samozřejmě budete moci provést čistou instalaci s kompletním formátem disku. Úkolem upgradovacího nástroje je zachování dat a nastavení, ale není to povinné.

Windows 10 poté nabízí funkci kompletního továrního resetu, který připomíná obdobnou funkci z mobilních telefonů. Nepotřebujete k ní žádné instalační médium, a přesto dojde ke kompletní reinstalaci a výmazu veškerých dat.

8. Upgradoval jsem na Windows 10, smazal všechny recovery oddíly předchozích systému, načež se mi systém zhroutil. Co pak?

Microsoft stejně jako u předchozích verzí nabídne ke stažení obrazy ISO, přičemž aktivace předchozího systému bude uložená na serverech Microsoftu a systém se vám tedy po instalaci a připojení k internetu aktivuje i bez zadání produktového klíče.

9. Budu moci používat Windows 10 i bez Microsoft ID?

Pokud jste v programu betatesterů Windows Insider, počínaje příštím sestavením, které dorazí snad už za pár dnů, se budete muset přihlásit. To znamená, že nebudete moci používat lokální účet. Tato změna se ale týká pouze insiderů. Uživatelé, kteří přejdou koncem července na Windows 10 a chtějí používat čistě lokální účet, tak samozřejmě budou moci činit i nadále, ale pochopitelně přijdou o klíčové funkce včetně Windows Storu a záloh nastavení na serverech Microsoftu.

10. Jaké edice Windows 10 budou k dispozici?

Drtivé většiny uživatelů se bude na desktopech týkat verze Home a Pro a na mobilech Mobile. Pak tu bude podniková Enterprise (a Mobile Enterprise), školní Education a nakonec verze pro elektroniku IoT, která půjde ve šlépějích předchozí edice Embedded.

11. Jaký bude rozdíl mezi Windows 10 Home a Pro?

Prakticky identický jako u domácí verze Windows 7 a nejpokročilejší Ultimate. Verze Pro tedy získá navíc podporu šifrování diskových oddílů BitLocker, službu vzdáleného přístupu, připojení do podnikové domény a další pokročilé nástroje. Podrobnější článek o rozdílech jednotlivých edicí najdete na webu Microsoftu.

12. Jaké jsou minimální požadavky k instalaci?

Prakticky identické jako u předchozích systémů. Drtivá většina počítačů s Windows 7 by neměla mít žádný problém. Teoretické minimum pro desktopovou verzi je 1GHz CPU, 1 GB RAM pro 32bitový systém, 2 GB RAM  pro 64bitový systém, nejméně 10 GB místa na disku, GPU s podporou DirectX 9 a ovladači třídy WDDM 1.0 (Windows Vista).

13. Bude na stávajících počítačích dostupný nový přihlašovací mechanizmus Windows Hello?

Windows Hello umožní přihlášení k PC prostým pohledem, dotykem aj. Aby to fungovalo, notebook musí být vybavený speciální infračervenou kamerou po vzoru Kinectu, která funguje za jakýchkoliv světelných podmínek. První počítače certifikované pro Windows Hello se tedy na trhu objeví nejdříve 29. července. Zatím zůstává otázkou, jestli bude Windows Hello zpětně kompatibilní alespoň s klasickou čtečkou otisků prstů, která je součástí mnoha podnikových modelů notebooků.

14. Windows 10 má nové jádro, poběží na něm staré aplikace?

Vývojový tým se na Twitteru čas od času pochlubí snímkem prehistorické verze Wordu z 90. let běžící na Windows 10. Drtivá většina aplikací by tedy s Windows 10 neměla mít žádný problém. Komplikace ale mohou nastat u roky starého hardwaru s ovladači, které od dob Windows XP nikdo neaktualizoval. V takovém případě lze doporučit snad jen dualboot a vyzkoušení Windows 10 Preview vedle stávající verze Windows.

15. Mohu koupit nový disk a znovu nainstalovat Windows 10, přestože se jedná o OEM?

Microsoft měří jedinečnost PC podle jeho základní desky. Dokud tedy nevyměníte základní desku a počítač byl v minulosti řádně aktivovaný, můžete na něm provádět čisté instalace z ISO stále dokola. Systém by se měl po připojení k internetu automaticky aktivovat. Snadnější aktivaci může napomoci i přihlašování skrze Microsoft ID.

16. Bude vedle prohlížeče Edge ve Windows 10 i Internet Explorer?

Ano, součástí Windows 10 je Internet Explorer 11. Jeho další vývoj až na bezpečnostní záplaty ale končí. V Systému zůstává z důvodu kompatibility, Edge má totiž nové jádro a nebude rozumět starým webům a intranetovým aplikacím optimalizovaným pro IE. Stejně tak Edge nerozumí technologiím jako ActiveX, BHO aj.

17. Bude v českých Windows 10 Cortana?

S největší pravděpodobností nikoliv. Cortana je zatím k dispozici pouze jako betaverze v angličtině a v rané alfaverzi pak pro další světové jazyky. Čeština je se svými cca 13 miliony mluvčích příliš malá. Microsoft by u nás nejprve musel plnohodnotně lokalizovat všechny související služby v čele s Bingem a portálem MSN. Jestli tedy bude někdy Cortana rozumět česky, tak spíše až v horizontu let.

Klepněte pro větší obrázek
Cortana se česky jen tak nenaučí

Pokud tedy budete chtít vyzkoušet Cortanu, budete si muset nainstalovat anglický jazykový balíček a přepnout se do něj – tedy kompletně změnit lokalizaci operačního systému.

18. Jak dlouho budu moci používat stávající testovací buildy Windows 10 Preview?

Jejich platnost postupně končí podle data vydání. Poslední letošní sestavení, která se dostala do oběhu na jaře, vyprší 1. října. Operační systém se poté odmítne spustit.

19. Bude program Windows Insider pokračovat i po 29. červenci?

Ano, Windows Insider bude pokračovat i po vydání finální verze. Microsoft již dříve oznámil, že na další upgrady Windows ve stylu Windows 8.1 se můžeme těšit už příští rok a Redmond bude opět potřebovat zástup betatesterů.

20. Kdy začne Microsoft mluvit o Windows 11?

Těžko říci. Současná politika je taková, že má být Windows 10 „poslední“ a následovat budou pouze jeho průběžné upgrady. V praxi by to tedy mělo fungovat jako v případě OS X, jehož verze 10.0 vyšla už v roce 2001 a Apple od té doby systém průběžně vylepšuje a mění pouze minor verzi, takže na nedávné konferenci WWDC představil verzi 10.11 „El Capitan“.

21. Lze těmto odpovědím věřit?

Windows 10 je stále ve vývoji a i střednědobé a dlouhodobé strategie a plány Microsoftu se neustále mění – vždyť ještě před rokem touto dobou byli všichni přesvědčení, že příští Windows bude mít číslo 9. Microsoft je v posledních letech poměrně turbulentní korporací, takže co platí dnes, může být za měsíc ještě stále úplně jinak.

Všechny odpovědi tedy berte s určitou rezervou, protože vycházejí z našich současných znalostí. S jistotou se už nezmění snad jen to datum - Windows 10 bude hotový 29. července. Tedy snad.

Diskuze (129) Další článek: AMD uvažuje o rozdělení firmy, chce se zbavit ztrát

Témata článku: Windows, Software, Operační systémy, Windows 10, Windows 11, Cortana, Starý telefon, Hell, Podnikový počítač, Šlépěj, OTA, Window, Většina počítačů, Microsoft Windows, Windows Mobile, Produktový klíč, Minor, Pražská pobočka, Anglický jazyk, Hella, Základní věc, Upgrade, Jedinečnost, Nový disk, Instalační médium, Nový notebook na Mall.czAnatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

** K čemu slouží příjezdový formulář ** Kde ho najít a jako ho vyplnit ** Očkovaným stačí, ostatní musí podstoupit test, případně i karanténu

Ondřej Králík
Koronavirus
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress