2003: Těšte se na levné paměti

Díky spouštění nových továren analytici i přes očekávaný nárůst odbytu počítačů očekávají přesycení trh s pamětmi.
Podle průzkumu Nikkei Market Access o kterém informoval Nikkei Electronics Asia má být koncem roku 2003 na trhu výrazný přebytek pamětí. NMA analyzoval očekávané trendy na poli počítačů a obecně odbytu počítačových pamětí a současně do toho započítal plánované modernizace továren řady výrobců pamětí.

Během roku dojde ke spuštění nejméně sedmi továren využívajících 300mm wafery. Jedna u Infeonu, dvě u Samsungu, jednu spustí Micron, a po jedné také u Elpida Memory, PowerChip Semiconductor a ProMOS Technologies.

Díky tomu by celková produkce pamětí co do počtu bitů měla meziročně vzrůst o 66 procent na 102,1 petabajtů (pro ilustraci to je přibližně 892 270 pevných disků o kapacitě 120 GB). V příštím roce se optimisticky počítá s oživením počítačového trhu a zvýšením odbytu pamětí, i tak ale bude nadprodukce koncem roku dosahovat 7 procent. Bude tedy stále vyráběno výrazně více pamětí, než bude pro ně místo na trhu. Hrozí tedy další kolaps trhu pamětí, kdy půjdou ceny prudce dolů a dojde k dalším konsolidacím a slučování firem.

Z hlediska výrobců pamětí je situace skutečně neradostná. Nové továrny využívající větší podkladové desky pro čipy jsou nutné kvůli většímu objemu výroby a především menším nákladům na výrobu. Pokud by firma technologicky vynechala tento krok, její situace se může jen zhoršit kvůli vyšším nákladům v tomto cenově drasticky citlivém odvětví. Nelze tedy jinak, než upgradovat i za cenu vyšších nákladů.

V oblasti výrobců pamětí panuje velmi ostrá konkurence a navíc se i soudí, že Jižní Korea přímo státem dotuje výrobce pamětí, kteří by jinak zcela zkolabovali. Odhady NMA navíc počítají s tím, že příští rok se výrazně zvedne odbyt počítačů. Bohužel podobné odhady byly i koncem roku 2001 pro letošní rok, který zrovna moc úchvatný nebyl. Každopádně my jako běžní uživatelé, kteří rozhodně v garáži továrnu na paměti nemáme, můžeme být jen rádi. Paměti budou příští rok opět levnější a případné výkyvy směrem vzhůru nebudou mít dlouhého trvání.

Diskuze (33) Další článek: Příští Invex – směr business, jednoznačně

Témata článku: Paměti, Ostrá konkurence, Příští rok, Dlouhý rok, Paměť, Jižní Korea, Elpida, Micron, Promos


Určitě si přečtěte

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

** Konektor USB-C byl představen už před čtyřmi roky ** Praktické univesrzální rozhraní však stále není rozšířeno ** Výrobcům hardwaru se do změny moc nechce

David Polesný, Vladislav Kluska | 87

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny