2003: Těšte se na levné paměti

Díky spouštění nových továren analytici i přes očekávaný nárůst odbytu počítačů očekávají přesycení trh s pamětmi.
Podle průzkumu Nikkei Market Access o kterém informoval Nikkei Electronics Asia má být koncem roku 2003 na trhu výrazný přebytek pamětí. NMA analyzoval očekávané trendy na poli počítačů a obecně odbytu počítačových pamětí a současně do toho započítal plánované modernizace továren řady výrobců pamětí.

Během roku dojde ke spuštění nejméně sedmi továren využívajících 300mm wafery. Jedna u Infeonu, dvě u Samsungu, jednu spustí Micron, a po jedné také u Elpida Memory, PowerChip Semiconductor a ProMOS Technologies.

Díky tomu by celková produkce pamětí co do počtu bitů měla meziročně vzrůst o 66 procent na 102,1 petabajtů (pro ilustraci to je přibližně 892 270 pevných disků o kapacitě 120 GB). V příštím roce se optimisticky počítá s oživením počítačového trhu a zvýšením odbytu pamětí, i tak ale bude nadprodukce koncem roku dosahovat 7 procent. Bude tedy stále vyráběno výrazně více pamětí, než bude pro ně místo na trhu. Hrozí tedy další kolaps trhu pamětí, kdy půjdou ceny prudce dolů a dojde k dalším konsolidacím a slučování firem.

Z hlediska výrobců pamětí je situace skutečně neradostná. Nové továrny využívající větší podkladové desky pro čipy jsou nutné kvůli většímu objemu výroby a především menším nákladům na výrobu. Pokud by firma technologicky vynechala tento krok, její situace se může jen zhoršit kvůli vyšším nákladům v tomto cenově drasticky citlivém odvětví. Nelze tedy jinak, než upgradovat i za cenu vyšších nákladů.

V oblasti výrobců pamětí panuje velmi ostrá konkurence a navíc se i soudí, že Jižní Korea přímo státem dotuje výrobce pamětí, kteří by jinak zcela zkolabovali. Odhady NMA navíc počítají s tím, že příští rok se výrazně zvedne odbyt počítačů. Bohužel podobné odhady byly i koncem roku 2001 pro letošní rok, který zrovna moc úchvatný nebyl. Každopádně my jako běžní uživatelé, kteří rozhodně v garáži továrnu na paměti nemáme, můžeme být jen rádi. Paměti budou příští rok opět levnější a případné výkyvy směrem vzhůru nebudou mít dlouhého trvání.

Diskuze (33) Další článek: Příští Invex – směr business, jednoznačně

Témata článku: Paměti, Micron, Dlouhý rok, Paměť, Příští rok, Promos, Elpida, Jižní Korea

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů