2003: Těšte se na levné paměti

Díky spouštění nových továren analytici i přes očekávaný nárůst odbytu počítačů očekávají přesycení trh s pamětmi.
Podle průzkumu Nikkei Market Access o kterém informoval Nikkei Electronics Asia má být koncem roku 2003 na trhu výrazný přebytek pamětí. NMA analyzoval očekávané trendy na poli počítačů a obecně odbytu počítačových pamětí a současně do toho započítal plánované modernizace továren řady výrobců pamětí.

Během roku dojde ke spuštění nejméně sedmi továren využívajících 300mm wafery. Jedna u Infeonu, dvě u Samsungu, jednu spustí Micron, a po jedné také u Elpida Memory, PowerChip Semiconductor a ProMOS Technologies.

Díky tomu by celková produkce pamětí co do počtu bitů měla meziročně vzrůst o 66 procent na 102,1 petabajtů (pro ilustraci to je přibližně 892 270 pevných disků o kapacitě 120 GB). V příštím roce se optimisticky počítá s oživením počítačového trhu a zvýšením odbytu pamětí, i tak ale bude nadprodukce koncem roku dosahovat 7 procent. Bude tedy stále vyráběno výrazně více pamětí, než bude pro ně místo na trhu. Hrozí tedy další kolaps trhu pamětí, kdy půjdou ceny prudce dolů a dojde k dalším konsolidacím a slučování firem.

Z hlediska výrobců pamětí je situace skutečně neradostná. Nové továrny využívající větší podkladové desky pro čipy jsou nutné kvůli většímu objemu výroby a především menším nákladům na výrobu. Pokud by firma technologicky vynechala tento krok, její situace se může jen zhoršit kvůli vyšším nákladům v tomto cenově drasticky citlivém odvětví. Nelze tedy jinak, než upgradovat i za cenu vyšších nákladů.

V oblasti výrobců pamětí panuje velmi ostrá konkurence a navíc se i soudí, že Jižní Korea přímo státem dotuje výrobce pamětí, kteří by jinak zcela zkolabovali. Odhady NMA navíc počítají s tím, že příští rok se výrazně zvedne odbyt počítačů. Bohužel podobné odhady byly i koncem roku 2001 pro letošní rok, který zrovna moc úchvatný nebyl. Každopádně my jako běžní uživatelé, kteří rozhodně v garáži továrnu na paměti nemáme, můžeme být jen rádi. Paměti budou příští rok opět levnější a případné výkyvy směrem vzhůru nebudou mít dlouhého trvání.

Diskuze (33) Další článek: Příští Invex – směr business, jednoznačně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,