2003: klidný rok plný překvapení

Rok 2003 už to skutečně za pár, budeme na něj vzpomínat v dobrém, ve zlém nebo si na něj už ani nevzpomeneme?

V posledních letech často přemítám, zda ten konkrétní rok bude v historii zapsán nějakým významným písmem nebo naopak zapadne na smetiště dějin. Letošní rok byl na zlomové události poměrně poklidný, nicméně přesto se v něm událo několik podstatných událostí, pro které má šanci být zapsán trošku tlustší fixkou.

Na domácí frontě zřejmě nejvýznamnějším počinem byl oficiální start nabízení ADSL na řadě míst republiky. Česká republika se tak zařadila mezi normální země, kde je ADSL standardní a kvalitní možností připojení k internetu. Nebyla by to ale pochopitelně Česká republika a Český Telecom, aby se to neobešlo bez problémů. Dostupnost není tak široká, jak by se slušelo, služba po značnou část roku připomínala spíše pokračování testovacího režimu než ostrý provoz, ale díky aspoň za to. Bohužel pro značnou část veřejnosti si ADSL jako technologie připojení poněkud pošramotila pověst, přitom chyby lze hledat spíše v realizaci než použité technologii. Rok 2004 by měl být z pohledu dostupnosti ADSL i nových variant připojení rozhodně lepší, byť s větším DPH.

Událostí, která také bude potřebovat ještě vyzrání, je na podzim spuštěný Portál veřejné správy ČR. Myšlenka je dobrá, provedení se také zlepšuje, stále jsme ale jen na začátku, ostatně portál rok 2003 uzavře stále jen ve zkušebním provozu. Zatím se zdráhám toto hodnotit jako mimořádnou událost, je ale možné, že rok 2003 bude později připomínán, právě jako rok, kdy to všechno začalo.

V oblasti technologií bude rok 2003 zapsán zřejmě stejně jako rok 1993, kdy Intel představil procesor Pentium. Za deset let na to totiž společnost AMD konečně uvedla na trh své 64bitové procesory pro servery i běžné stolní počítače, které jsou zpětně kompatibilní se stávajícími 32bitovými procesory. Ačkoli 64 bitů dnes zatím nikdo na stolním počítači nevyužije, AMD se podařilo doplnit procesor také o další technologie zrychlující i klasické 32bitové aplikace a tak marketingem vyrobit z 64 bitů rychlostní výhodu. Intel logicky časem také dospěje k okamžiku, kdy uvede na trh 64bitové procesory pro stolní počítače, zatím ale dle něj pro to není důvod. AMD tak zatím obsazuje prázdné území nikoho; závěrečný boj o 64 bitů pro stolní počítače může sice proběhnout jinde, ale AMD i tak bude mít dlouhodobější zkušenosti. Historie ale učí, že Intel nelze podceňovat a jím chystaná řešení mají velký potenciál do budoucna. To se týká třeba i technologie Centrino, představené na jarním CeBITu. Přenosné počítače s Centrinem postupně nabírají na síle a příští rok s příchodem vylepšeného procesoru Dothan a podporou rychlejších WiFi standardů mají slušný prostor pro zlepšení.

Ostatně právě bezdrátové sítě prožily v minulém roce mimořádný rozkvět. Tradiční 11Mbitové varianty 802.11b se chytli levní výrobci a cena bezdrátových síťových karet do počítačů i notebooků šla prudce dolů.V půlce roku schválený standard 802.11g nabídl rychlejší připojení a postupně začal vytlačovat stejně rychlý, ale zpětně nekompatibilní standard 802.11a. Áčkový standard na frekvenci 5 GHz navíc nebyl u nás ČTÚ povolen, protože mu chybí některé funkce pro optimalizaci výkonu (ty bude obsahovat další standard, který již projde).

Svět internetu žil zejména legálním a nelegálním šířením hudby. Apple na jaře spustila vlastní internetový obchod s hudebními nahrávkami a zakrátko se dokázala počty prodaných nahrávek i se svými vlastními uživateli dostat nad rozhodně větší potenciál platformy Windows. Příkladu Apple následovaly a následovat budou desítky dalších firem, byť to začíná připomínat nafukování internetové bubliny. Ani pro nejúspěšnější Apple není iTunes nějak mimořádně ziskovou záležitostí a bere ho hlavně jako prostředek pro prodej ještě více kapesních MP3 přehrávačů iPod.

Výměnné sítě, kde se mění a šíří hlavně nelegálně nabízený obsah pak prožily další kola soudních procesů, byť byly soudy k nim letos rozhodně vstřícnější. Kazaa byla zproštěna odpovědnosti za nelegálně nabízený obsah a RIAA, která letos nastartovala stovky procesů proti uživatelům výměnných sítí, nesmí již požadovat po poskytovatelích připojení identitu jednotlivých připojených uživatelů na základě zákona DMCA, který slouží k aktivní ochraně autorských práv. Příští rok tak čeká výměnné sítě značný rozmach spolu s dalším rozvojem legálních aktivit nabízení copyrightem chráněného obsahu.

Internetovým fenoménem, který se letos skutečně dostal do záměrného kříže i velkých firem, je spam – nevyžádaná pošta. Spamu začala být věnována mimořádná pozornost a i do budoucna se bude velmi tvrdě potírat. Spam přestal být mírnou nepříjemností, ale stal se závažným problémem, který může zcela znechutit elektronickou komunikaci.

Svět Linuxu a Open Source utrpěl ránu od SCO, které začalo zpochybňovat licenci GNU a současně tvrdit, že Linux obsahuje autorskými právy chráněné části z Unixu. Zatím vše vypadá jen jako mnoho povyku pro nic, ale nelze to jen tak jednoduše shodit se stolu. SCO se rovněž postavilo proti významné akvizici, kdy Novell koupil linuxovou společnost Suse a stal se tak významným hráčem na linuxovém poli. Linux se nicméně stále špatně prosazuje na desktopu a zde je stále velký prostor pro zlepšování.

Pro Microsoft byl rok 2003 produktově hodně bohatý, Office 2003 i Windows Server 2003 jsou tradiční vlajkové lodi, které mají zaručit hlavní příjmy společnosti i v dalších letech, výrazný byl také obrat k většímu zabezpečení produktů, byť se objevilo několik závažných chyb. Cesta směrem k bezpečnosti však byla nastolena a snaha je opravdu vidět.

Rok 2003 je u konce, rok to nebyl kdovíjak extrémní, ale že by byl prázdný a nebylo by na co vzpomínat, to jistě také ne. A co si vybavíte vy, když se vás za deset let někdo zeptá na rok 2003?

Diskuze (9) Další článek: Rok 2004 bude nebezpečnější

Témata článku: Apple, Velká fronta, Nelegální varianta, Plný, Nabízený obsah, Internetový fenomén, Značný problém, Velký potenciál, Oficiální start, Ostré písmo, Překvapení, Stolní počítače, Nafukování, Značný rozmach, Výměnná síť, Stolní počítač, Velký prostor, Klid, Velký rozmach, Velká rána


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu