20 nejzajímavějších novinek ve Windows 8.1

Microsoft představil testovací verzi Windows 8.1. Podívali jsme se na zoubek těm nejviditelnějším novinkám, které se prakticky výhradně týkají dotykového prostředí Metro.

Živě.cz ze San Franciska: Tak nám Microsoft konečně představil Windows 8.1. Leckdo by jen zívl a prohlásil, že jsme o něm stejně všechno věděli týdny dopředu, internet nás totiž zásobil hromadou uniklých testovacích ISO obrazů, jenže on si tu pozornost přesto zaslouží. O některých detailech jsme totiž přeci jen nevěděli a Microsoft zde zároveň dává jasně najevo, že přes všechny kontroverze nadále věří v Metro, tedy Modern UI.

Když jsem se tedy zeptal UX manažerky Microsoftu Billie Sue Chafinsové, která pro společnost pracuje více než deset let, na to, co říká na Start8 a další alternativní nabídky, samozřejmě mi sdělila, že nic takového nebude komentovat, nicméně nesdělila to snad ukřivděným tónem, ale spíše tak, jako bych se ptal na to, proč je Země kulatá.

Mohlo by vás zajímat:

Možná vás zklamu, možná ne, ale Microsoft na konferenci Build hlasitě volá do světa, že v Metro věří a že jej bude i nadále vyvíjet. Nabídka Start se už do Windows prostě nevrátí. Pokud by se tak přeci jen stalo, firma by popřela sebe samu a vše, co tvrdí od loňského uvedení Windows 8.

Windows 8.1.jpg Windows 8.1.png
Windows 8.1 Preview

Windows 8.1 není jen nějaký laciný servisní balíček se záplatami. Upgrade přináší hromadu nových funkcí a jednou z nich klidně mohla být nějaká forma nabídky Start třeba po vzoru Start8, kterou její autoři připravili v řádu několika měsíců. Pro Microsoft by to s jeho armádou programátorů nemohl být technický problém, ale přesto s ničím takovým nepřišel. Nabídka Start je pro něj už prostě minulost.

Stejnou minulostí je nicméně i nedotykový displej. Když jsem se Billie Sue zeptal, jaké novinky přináší Windows 8.1 na nedotykovém displeji, horko těžko hledala alespoň nějakou kosmetickou drobnost jako tlačítko Windows pro přepínání Metra na hlavním panelu.

Windows 8 a 8.1 jsou systémy pro dotyk a bez nich jejich ergonomie nikdy nebude pořádně fungovat. Pokud dotykový počítač nemáte, naprosto chápu, že pro vás mohou být některé úkony příliš komplikované. Sem ostatně patří třeba tolik diskutované vypnutí počítače, přístup k postranním panelům Charm a tak dále.

Jenže Build se netočil okolo starých desktopů, ale okolo tabletů, konvertibilních a dotykových laptopů a all-in-one počítačů. Microsoft se prostě mění a jde tímto směrem kamsi do tolik citované post-PC éry.

Tolik tedy k úvodnímu zamyšlení a nyní se pojďme bavit o Windows 8.1 trošku prakticky. Připravil jsem několik bodů, ve kterých zrekapituluji ty nejvýraznější novinky na první pohled. Je jich tam však opravdu hodně, k těm pokročilým se tedy vrátíme ještě později v dalších článcích, jak budeme Windows 8.1 postupně objevovat.

1) Tlačítko Windows

Vlevo na hlavním panelu objevíte tlačítko. Nespouští nabídku Start, ale přepíná systém mezi prostředím Metra a desktopu.

Tlačítko Start.jpg
Tlačítko Start

2) Různě veliké dlaždice

Dlaždice zástupců aplikací v Metru mohou mít nově čtyři různé velikosti. Záleží na autorovi aplikace.

Velikost dlaždic.png Velikost dlaždic.png
Dlaždice a jejich různá velikost od nejmenší ikony, přes malý čtverec, obdélník až po velký čtverec

3) Stejné a animované pozadí

Pozadí Metra může být stejné jako na desktopu, případně může obsahovat drobné animace, které mohou vzdáleně připomínat živé tapety ze světa Androidu. Rybička na obrázku výše tak při posouvání tapety vypouští bubliny.

4) Fotoaparát přímo z pohotovostního displeje

Pokud pohotovostní roletu vytáhnete nahoru, můžete se stejně jako doposud přihlásit. Pokud ji však stáhnete, nově se přepnete do fotoaparátu a můžete tedy rychle pořizovat snímky.

 plocha.jpg
Stažením rolety spustíte fotoaparát

5) Sférické panorama

Fotoaparát na Windows 8.1 nabízí možnost tvorby sférických panoramat stejně jako nejnovější verze Androidu (tam se funkce jmenuje Photo Sphere).

Screenshot (5).png Screenshot (6).png
Sférické panorama se stejně jako na Androidu tvoří postupným natáčením fotoaparátu

6) Fotoeditor

V prohlížeči obrázků se nyní můžete přepnout do editoru, který nabízí základní funkce pro úpravu barev.

Screenshot (9).jpg Screenshot (11).jpg
Jednoduchý fotoeditor v prohlížeči obrázků

7) Gesto pro zobrazení všech programů

Pokud v Metru šoupnete po displeji vzhůru, zobrazí se všechny programy.

 Screenshot (2).jpg
Šoupnutím (posunutím) Metra nahoru zobrazíte všechny programy

8) Nové vyhledávání

Ve Windows 8 obsahoval vyhledávací panel několik filtrů. Mohli jste hledat mezi soubory, aplikacemi, v nastavení a pak v jednotlivých nainstalovaných programech. To se nyní zcela mění. Vyhledávač má sice i nadále několik filtrů, ale ve výchozím stavu hledá všude včetně internetu, k čemuž používá Bing.

Screenshot (13).jpg Screenshot (14).jpg
Nové sjednocené vyhledávání

Nové sjednocené vyhledávání se hodí i pro přístup ke konfiguraci, ve Windows 8 totiž byly některé administrační aplikace dostupné přes filtr nastavení a jiné přes filtr programů. To už teď nehrozí.

Bing.jpg Bing.jpg Bing.png
Nový integrovaný Bing, který hledá nejen v počítači, ale i na webu. Tímto způsobem hodlá Microsoft útočit na Google, u nás to ale nehrozí, Bing zde totiž stále chybí v plnohodnotné lokalizaci.

Díky sjednocenému vyhledávání Bing ale Windows 8.1 přišel o kontextové vyhledávání v jednotlivých aplikacích. Windows Store, Mapy a další tedy mají vlastní nezávislé vyhledávání.

9) Nový Store s automatickou instalací aktualizací

Windows Store už konečně umí sám instalovat aktualizace. Nabízí nové filtry, vyhledá doporučený obsah podle toho, které aplikace používáte atd. Konečně začíná připomínat dospělé katalogy ze světa Applu a Androidu.

 Screenshot (24).jpg Screenshot (23).jpg
Nový Windows Store

10) Lepší multitasking pro Metro

Aplikace nyní mohou spouštět další programy v rozděleném okně, takže můžete pracovat se dvěma naráz. Když například klepnete v e-mailu na odkaz, displej se rozdělí na dvě části a ve druhé se spustí dotykový Internet Explorer.

Multitasking.png Multitasking.jpg
Po klepnutí na odkaz v poštovním klientu se Metro rozdělí

11) Více aplikací vedle sebe v Metru

S předchozím bodem souvisí ještě možnost spouštění klidně i čtyř aplikací Metra vedle sebe, pakliže k tomu máte dostatečně velkou obrazovku.

Více aplikací.jpg
Můj tablet je příliš malý, na velkém bych ale mohl vedle sebe zobrazit tři i více aplikací

12) Bezdotyková gesta bez Kinectu

Novou aplikaci od Microsoftu Food and Drink lze ovládat pohyby rukou před kamerou. Software rozpozná gesto a posune recept třeba na druhou stranu. Zatím se mi nepodařilo zjistit, jestli se jedná jen o specialitu tohoto programu, nebo to bude dostupná technologie skrze nové API. Gesta samozřejmě mohou být jen jednoduchá - třeba mávnutí rukou, poněvadž se nepoužívá IR senzor, ale skutečně jen obraz z webkamery na notebooku, tabletu atp.

Kuchařka.png Kuchařka.jpg Kuchařka.jpg
Hands-free mód je taková malá hra na Kinect. Po aktivaci mohu před kuchařkou mávat rukama a aplikace bude sama procházet stránky receptu.

13) Metro nabízí více konfigurace

Doposud platilo, že se část konfigurace prováděla v Metru a část na desktopu. Majitele tabletů potěší fakt, že nyní toho lze v Metru nastavit mnohem více, i když stále ne vše.

Nastavení.jpg Nastavení.jpg
V Metru toho lze nyní nastavit mnohem více

14) Microsoft připravuje 3D plány měst

Stejně jako Nokia a Google i Microsoftu se zachtělo pečlivě vymodelované krajinky velkých měst. Bing Maps pro Windows 8 to budou umět také, přičemž se bude jednat o vlastní technologii Microsoftu - i když možná licencovanou od Nokie? Kdo ví. 3D modely měst ale zatím v mapové aplikaci nefungují. Objeví se nejspíše později s příchodem finální verze Windows 8.1.

15) Provařené aplikace

V rámci představení Windows 8.1 Microsoft ohlásil, že spolupracuje s Facebookem na oficiálním klientu a ve Windows Storu se objeví také Flipboard. Právě tyto a další provařené programy z mobilního světa se musejí co nejdříve objevit i zde, aby bylo Metro atraktivní i pro širší masy. Na Storu jsou totiž sice tisíce programů, jejich kvalita je ale velmi často doslova příšerná.

Nové aplikace.jpg
V přípravě jsou další prémiové aplikace

16) Optimalizace pro malý displej

S Windows 8.1 zamíří Microsoft i do boje o malý tablet, tedy na trh, který nyní ovládá Android. Windows je na tyto menší rozměry upravený, což Microsoft ukázal na 8" tabletu Acer Iconia W3, který si příchozí programátoři odnesou domů jako dárek.

Maly displej.png
Jde to i na malém tabletu

17) Nová kalkulačka a budík

K novým aplikacím patří také vylepšená kalkulačka s převodníkem a budík včetně stopek a odpočtu. Dozvíte se tak, kolik litrů potřebujete na naplnění vany atp.

Převodník.jpg Stopky.jpg
Kalkulačka s převodníkem hromady jednotek a budík se stopkami a odpočtem

18) Xbox Music umí rádio 

Hudební streamovací služba a aplikace Xbox Music nově nabídne režim rádia, tedy přehrávání podobné muziky z hudební databáze Microsoftu. Nás se to ale netýká, u nás totiž tato aplikace funguje pouze jako hudební přehrávač bez přístupu k databázi muziky.

Xbox Music.png Xbox Music.jpg Xbox Music.jpg
Xbox Music je hudební streamovací služba podobná Spotify a Deezeru. V aplikaci pro Windows 8 nově obsahuje i režim rádia.

19) Internet Explorer 11

Internet Explorer 11 je jednou z mála novinek, která se týká i desktopu. Jedenáctá verze je opět rychlejší a podporuje nové technologie včetně WebGL.

IE 11.png
Internet Explorer 11 Preview

20) Start na desktop

Windows 8.1 umožní startování počítače namísto do Metra na klasický desktop. Toto je jeden z mála ústupků Microsoftu při jinak všudypřítomném prosazování Metra.

A to je vše? Samozřejmě ne. V nitru při používání narážím na další a další drobnosti. K Windows 8.1 se tedy ještě vrátím. Microsoft včera v každém případě nepředstavil finální podobu upgradu, ale teprve jeho veřejný Preview. Na definitivní výsledek si musíme počkat ještě několik týdnů.

Dnes večer se zároveň koná druhá keynote konference Build, Microsoft tedy může odhalit další souvislosti.

Mohlo by vás zajímat:

Cestu redaktora na konferenci Build 2013 hradí Microsoft

Diskuze (142) Další článek: Windows Server 2012 R2 obsahuje tlačítko Start jako Windows 8.1

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,