20 giga hudby na cestách

Personal JukeBox slibuje v kompaktních rozměrech schopnost uchovat všechna vaše cédéčka a i něco navíc. Podívali jsme se, zda si nevymýšlí.
Zřejmě není třeba většině příznivců MP3 přehrávačů představovat Creative DAP Jukebox, jehož hlavním rysem je vestavěný pevný disk o kapacitě 6 GB. Tento přehrávač je dnes poměrně oblíbený a i cenou se dostává do oblastí dostupnosti pro většinu uživatelů. V současné době se v USA prodává 20GB verze tohoto přehrávače, která je zhruba o 6000 Kč dražší než 6GB verze (10 tisíc bez daně u Cybexu).

Stejně tak je ale již delší dobu na světě Personal Jukebox PJB100. Tento přehrávač možná neoslí designem tak, jako DAP Jukebox, nemá rozhodně nízkou cenu, ale přesto na něm najdete zajímavosti, jimiž vás přesvědčí. Personal Jukebox konkuruje DAP Jukeboxu, a pokud se vám něco na DAP Jukeboxu nelíbilo, věřte, že Personal Jukebox to opravuje.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled vás upřímně řečeno PJB100 nijak zvlášť nepřitáhne. Provedení má velmi konzervativní a designérské výstřelky u něj rozhodně nečekejte. Kořeny Personal Jukeboxu sahají do vývojového oddělení firmy Compaq, kde se během vývoje zahájeného roku 1998 zrodil prototyp MP3 přehrávače s pevným diskem. Projekt převzala korejská firma HanGo Electronics a oficiálně uvedla Personal Jukebox na trh už v roce 1999, chvíli ale trvalo, než se dostal také k nám. Letos v únoru se objevil i v 20GB verzi, kterou jsme si mohli otestovat. Díky tomuto zpoždění se jedná již o časem vychytaný přehrávač s řadou opravených dětských nemocí.

Klepněte pro větší obrázek

Personal Jukebox má velmi přímočaré a jednoduché ovládání. Jeho operační systém, pokud se to dá tak vůbec nazvat, se uživateli prezentuje prakticky jen jednou obrazovkou. Na podsvíceném LCD displeji s rozlišením 128x64 bodů se zobrazují názvy sady alb, aktuálního alba, přehrávané písničky a aktuálních přehrávacích režimů – celkem sedm položek. Jednotlivé položky lze vybrat kurzorem a pomocí šipek vlevo a vpravo měnit jejich obsah. Žádné zanořování, prostě jen vyberete a používáte. Nevýhody? Ano, chybí například možnost vytváření playlistů, programování pořadí skladeb, případně zvukové efekty (dvě úrovně zvýšených basů v to nepočítám). Playlisty vytvářet můžete, ale jen na počítači, kde si připravíte vlastní seznamy s odkazy na skladby na disku. Na displeji je také zobrazená hlasitost, bitrate a případné připojení k počítači. Skladby v přehrávači můžete procházet i během přehrávání.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě přehrávání MP3 souborů se můžete s Personal Jukeboxem i bavit, protože obsahuje hry Minesweeper a Sokoban, které můžete hrát během přehrávání skladeb. Užitečnou drobností je sekundární funkce regulace hlasitosti vedle konektoru pro sluchátka. Při zamáčknutí se totiž chová jako pauza, a tak lze přehrávač pohodlně bez hledání tlačítek pozastavit, i když je v obalu za pasem.

Klepněte pro větší obrázek

Významným rysem Personal Jukeboxu je kompletní příslušenství v základní výbavě. Dominují především kvalitní sluchátka Koss Porta Pro, která jsou mezi sluchátky pro přenosné přehrávače etalonem. Dále máte k dispozici USB kabel, nabíječku, autonabíječku, redukci na kazetu do autorádia, zlacený audiokabel (jack/cinche), kvalitní kožené pouzdro na opasek a nějakou šňůrku asi pro nošení pouzdra na krku.

Klepněte pro větší obrázek

K počítači se přehrávač připojuje pochopitelně přes USB rozhraní, které by nemělo být zrovna pomalé, ale ani nejrychlejší. V případě Personal Jukeboxu však velmi výrazně inklinuje k dolní hranici rychlosti. Při kopírování souborů se totiž jedná zhruba o rychlost 150 kB/s, tedy na úrovni jednorychlostního cédéčka. Pokud se tedy rozhodnete používat Personal Jukebox například pro ukládání filmů, připravte se na to, že překopírování jednoho filmu zaplňujícího CD vám bude trvat dobrou hodinu. U hudby to zas tak moc nevadí. Obrovská kapacita Jukeboxu znamená, že hudbu budete do přehrávače kopírovat jen jednou a pak tam už bude napořád. 20 GB odpovídá zhruba 320 hodinám hudby v kódování 128 kbit/s. Dokáže tedy pojmout i velké sbírky cédéček.

Klepněte pro větší obrázek

V základní verzi Jukebox neumí kopírovat soubory z přehrávače do počítače a kopírovat na přehrávač nehudební soubory. Po bezplatné aktualizaci firmwaru a s aplikací od třetího výrobce můžete použít Jukebox i k přenášení běžných souborů, ale rychlost nebude to jediné, co vám bude bránit. Jukebox totiž nepoužívá běžný diskový systém, má pevně nastavenou tříúrovňovou strukturu adresářů /sada/disk/skladba, takže skladby jsou vždy ve třetí úrovni a nelze tvořit další větvení. Kopírování adresářů z počítače proto není možné a přidávat soubory lze také jen z jednoho adresáře současně. No prostě, Jukebox přenášet nehudební soubory sice umí, ale rozhodně to není důvod, proč byste si ho chtěli koupit. MP3 skladby přitom kopíruje jednoduše, umí i automaticky překopírovat Audio CD do přehrávače včetně získání názvů skladeb z CDDB. Podporovány jsou jen MP3 soubory, žádné WMA zde není, na druhou stranu v přehrávači najdete kvalitní dekodér od Fraunhofer Institute. Podporovány jsou MP3 až do 320 kbit/s včetně VBR. Velmi kvalitní se jeví i zvuk. Pochopitelně na tom mají roli kvalitní sluchátka, ale i při běžném připojení do reproduktorů nebo hifi sestavy hraje Personal Jukebox velmi slušně. Pokud hledáte především kvalitní zvuk, je Personal Jukebox dobrou volbou.

Klepněte pro větší obrázek

Bodem, kde Personal Jukebox kromě zvuku exceluje, je jeho výdrž. V přístroji je zabudován nestandardní, ale výměnný megatužkový lithium-iontový akumulátor 1350 mAh. Díky tomu, že se vestavěný 2,5 palcový disk roztáčí jen občas a přesouvá data do 10minutové vyrovnávací paměti (12 MB), má přehrávač výdrž zhruba 10 hodin hraní. V porovnání s „baterkožroutem“ DAP Jukeboxem (4 hodiny na čtyři tužkové baterie) to je opravdu úctyhodný výkon.

Čím Personal Jukebox odradí zřejmě nejvíce, je jeho cena – 22 990 bez DPH, tedy dvakrát více než 6GB DAP Jukebox od Creative. Jistě, má větší kapacitu, větší výdrž, lepší sluchátka a kvalitní zvuk. Také s rozměry 150×80×26 mm a váhou 300 g je menší a lehčí než DAP Jukebox. Myslíte si ale, že to bude stačit?

+ kvalitní zvuk
+ sluchátka
+ velká kapacita
- cena
- rychlost přenosu
- komplikované až nemožné přenášení nehudebních souborů
MP3 přehrávač Personal Jukebox
Více informací: www.pjbox.com, www.pjbox.cz
Cena: 22990 bez DPH
Kontakt: Česká Obchodní Kancelář, 02/41 48 21 11

Diskuze (1) Další článek: Excite@Home prodává svůj portál

Témata článku: Programování, Sestavy, Jediná nabíječka, Třetí úroveň, Cesta, Minesweeper, Dětská nemoc, Sluchátka Koss, Hifi, Palcový displej, CES, Sluchátko, Sluchátka k počítači, Kabely konektory redukce audio, Hifi systémy, Mines, Autorádia, Přehrávaný film, Jukebox, Hud, Obchodní váhy, Koss, Dobrá úroveň, Sekundární funkce, Lithium


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11