20 důvodů pro a proti Xboxu

Má smysl si pořídit Xbox 360? Jaké má silné stránky a kde slabiny? Odpovědi z netradičního úhlu pohledem redaktorů Oficiálního Xbox 360 magazínu.
Kapitoly článku

Herní konzole Xbox 360 před pár týdny zlevnila na 5 990 Kč, což z ní udělalo nejlevnější herní zařízení současné generace virtuální zábavy. Za cenu grafické karty střední třídy si můžete pořídit systém, který je předurčen k opanování vašeho volného času. Co můžete od Xboxu 360 očekávat, jaká je současná nabídka her i příslušenství, co se chystá do budoucna? Na všechny tyto otázky vám tento týden odpoví osoby nejpovolanější – redaktoři licencovaného Oficiálního Xbox 360 magazínu.

Tip: sledujte týden s Oficiálním Xbox 360 magazínem

Oficiální Xbox 360 magazín je jediný konzolový časopis u nás. Specializace na jednu platformu podpořená prestižní licencí dává čtenářům záruku aktuálních a ověřených informací o všem, co se v herní branži děje. Časopis je určen jak nadšeným hráčům, tak začátečníkům, jimž nabízí srozumitelné a přehledné seznámení s konzolí i nejdůležitějšími hrami. Specialitou je přiložené DVD plné demoverzí a dalších materiálů, vytvářené speciální technologií našich partnerů pouze a jen pro Oficiální Xbox 360 magazín.

Klepněte pro větší obrázekV pátek 22. března vyšlo nejnovější číslo, které přináší světové odhalení strategie World in Conflict a exkluzivní zážitky z hraní her, jako je Fallout 3 či GTA IV.

Xbox 360 ano, nebo ne? Konzole už pěkný pár let hrají na herním poli jednoznačný prim a platí za jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak relaxovat a ukrátit si volný čas. Zkusili jsme se zamyslet a přednést 10 důvodů, proč investovat do herní konzole. A protože jsme realisti a víme, že nic není dokonalé, přidáváme i 10 položek, které nás štvou.

10 důvodů pro

1. Uživatelská přívětivost

Klepněte pro větší obrázekBezesporu jedním z nejpádnějších důvodů v, proč si Xbox 360 pořídit, je maximální uživatelská přívětivost. Žádné zbytečně dlouhé nabíhání operačního systému, nulová potřeba cokoliv instalovat, vepisovat licenční čísla, restartovat, odstraňovat vypalovací programy kvůli protipirátským ochranám, pídit se po nových ovladačích a tak dále. Stačí popadnout do rukou ovladač, strčit DVD do mechaniky a do pár vteřin hrajete. Jistě, určitá skupina se v podobných záležitostech přímo vyžívá a bez možnosti nastavit si milion a jednu položku v menu neusne, ale většina normálních lidí touží po těžkém dnu v práci či třeba ve škole se rychle odreagovat, a právě pro ty je konzole jako stvořená.

2. Dokonalý ovladač

Sice s ním nemůžete máchat, ani jej naklánět (respektive můžete, ale leda tak pro dobrý pocit), ale přesto patří joypad k Xboxu 360 mezi ty nejlepší ovladače, které najdete na trhu. Perfektní ergonomie, promyšlené rozložení všech prvků, silné vibrace, robustní zpracování…až na nedělený D-pad prostě nemá chybu a zvyšuje komfort z hraní. Navíc se dá připojit k PC (u bezdrátové verze musíte dokoupit přijímač). Pravověrným PC hráčům nemusí sice zpočátku vyhovovat pomalejší a méně přesné ovládání u 3D akcí, než jaké dosáhnete s kombinací myš/klávesnice, ale je to jen otázka zvyku. Navíc, s joypadem se klidně můžete pohodlně rozvalit svého oblíbeného křesla a dát si nohy na stůl, což dává slovu relaxace nový rozměr.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

3. Široká nabídka herních titulů

Nebudu na sebe šít bič s výroky stylu: „hraní na PC je mrtvé“, protože to jednoduše není pravda. Každopádně čísla mluví jasně ve prospěch konzolí a v budoucnu tomu nebude jinak. Většina nově vznikajících titulů se vytváří primárně pro konzole, přičemž případné PC verze se objevují často s několikaměsíčním zpožděním (polemiku o různých bonusech navíc si můžeme nechat na jindy). Určitá část skvělých titulů navíc stále zůstává exkluzivní konzolím. Nemluvě o hrách typu NHL či FIFA, které na PC už léta kvalitativně stagnují, zatímco veškerý pokrok probíhá na konzolích.  Více o nejlepších hrách pro Xbox 360 se dozvíte ve speciálních článcích vydávaných v průběhu tohoto týdne. Čistě z konzolového hlediska hraje v současnosti Xbox 360 prim, protože na jeden Xbox se prodá víc kusů her než u konkurenčních platforem a zároveň dle posledních statistik nabízí větší knihovnu s tituly s průměrným hodnocením vyšším než 8 bodů z 10.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mass Effect • Hallo

4. Ještě víc her a přídavků

Klepněte pro větší obrázekZa konzolí Xbox 360 stojí mezinárodní moloch Microsoft a ta spousta peněz je prostě znát. Jedině na Xboxu 360 tak třeba najdete opravdu kompletní verzi Grand Theft Auto IV, kdy se později objeví stažitelné přídavky prodlužující hraní. Že se nebude jednat jen o pár nových aut a pět generických misí naznačuje velikost částky investované do Rockstaru – 50 milionů dolarů. Mimo to Microsoft zaujal dost agresivní politiku, kdy se mu podařilo získat i tituly (např. Ace Combat, Devil May Cry), které byly dříve exkluzivní pro Playstation. A do budoucna situace má pokračovat v nastoleném trendu, roční náskok a široká základna konzoli (celosvětově prodáno přes 18 milionů kusů) přesvědčuje tvůrce o tom, aby i svoji hru vydali na Xboxu 360.

5. Xbox Live

Služba Xbox Live je stejně jako celý Xbox 360 koncipován pro maximální uživatelský komfort. Připojení absolutně intuitivní, herní videa, dema, filmové trailery a všechen stahovatelný obsah najdete přehledně srovnaný na jenom místě. Stačí si jen vybrat a dát stahovat. Připojit se do hry je okamžik několika zmáčknutí tlačítka, nechybí hlasová a video komunikace, možnost najít si kamarády a chatovat s nimi, různé žebříčky, online ligy, turnaje o ceny a další. Vše naprosto jednoduché, přímočaré, okamžitě uchopitelné a použitelné. Službu Xbox Live Microsoft piluje už od dob původního Xboxu a na výsledku je to znát. Navíc vše se stále vyvíjí a jde kupředu. Za zmínku stojí i služba Video Marketplace, kde najdete různý obsah typu aktuální filmy a seriály v HD, televizní pořady, hudební klipy a podobně. Ovšem pro všechen tento obsah bohužel platí silná regionální omezení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

6. Achievementy a gamerscore

Nedílná součást všech her a vašeho profilu. Ve zkratce jde o body udělované za splnění určitých podmínek ve hře. Může se například jednat o dokončení úrovně či celé hry, zabití daného počtu protivníků, nalezení skrytých bonusů či nápaditější věci typu udržení těle střelbou ve vzduchu po určitou dobu. Záleží jen na fantazii tvůrců, jaké achievementy do své hry zakomponují. K čemu je to dobré? Jednoduše jako další motivace nutící vás strávit s hrou více času. Velikost svého gamerscore a získané achievementy můžete porovnávat se svými kamarády, chlubit získaným obzvlášť těžkým achievementem atd.  Systém zvyšování gamerscore si získal mezi hráči silnou podporu, což dokazuje i výzkum závislosti propracovanosti achievementů na prodejnosti titulu. Výsledky dokládají, že hry s nápaditějšími achievementy jsou na tom prodejně nezanedbatelně lépe. Masivní téma podrobně se věnující všemu okolo achievementů můžete najít v OXM číslo 6.

Klepněte pro větší obrázek

7. Arkádovky

Další součást služby Xbox Live. XBLA  neboli plným názvem Xbox Live Arcade nabízí možnost si stáhnout a zahrát menší hry a hříčky, než jsou standardní plnohodnotné tituly na DVD. Může se jednat o některou z lehce oprášených starších klasik (Sonic the Hedgehog, Golden Axe, Sensible World of Soccer…) či naopak legendu výrazně překopanou pro dnešní dobu (Prince of Persia Classic, chystaný Bionic Commando Rearmed), virtuální verzi deskové hry (Catan, Carcassonne) či nějaký nezávislý titul připravený ryze pro XBLA. Systém funguje na bázi shareware, kdy si můžete stáhnout a vyzkoušet trial verzi a případně pak za Microsoft Points (předplacené body, něco jako kredit na mobilu) koupit plnou verzi. Ceny se pohybují v řádu pár stokorun. Pokud vás téma zajímá, rozhodně si nenechte ujít aktuální číslo časopisu, kde se mu věnujeme hlouběji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prince • Catan

8. Multimediální možnosti

Hlavím účelem Xboxu 360 je poskytnout herní zábavu, ale možnosti jsou ještě širší. Konzole funguje i jako určité multimediální centrum, takže si lze prohlížet fotky, poslouchat hudbu či sledovat filmy. Seznam podporovaných formátů se stále rozšiřuje, poslední update přidal oblíbený DivX či H.264. Konzoli navíc lze připojit k počítači s Media Center a streamovat přes něj video a hudbu uloženou v PC. Podrobněji se multimediálním možnostem konzole budeme věnovat ve specializovaném článku.

 Klepněte pro větší obrázek

9. Dimenzován na hry

Stejně jako každou konzoli, i Xbox 360 vytvářeli inženýři s jediným primárním účelem – hraní her.  Tomu je podřízena celá architektura, která díky tomu vítězí i jinak nad papírově silnější sestavou PC. U Xboxu 360 nikdy nebudete mít potíže s nedostatečně silnou konfigurací, chybějícími ovladači či podobnými neřestmi. Každý Xbox je uvnitř stejný, odpadá tak zdlouhavá a komplikovaná nutnost optimalizace pro různé sestavy. Vždy si zahrajete nejnovější hry, které budou navíc vypadat stále lépe s tím, jak se bude dařit vývojářům ždímat z konzole stále víc. Jediný upgrade vás tak čeká maximálně po příchodu nového nástupce, ale tomu ještě pár let chybí. Životnost Xboxu 360 se odhaduje minimálně na pět let, v závislosti na prodejích. Zapomeňte, že si na pět let starém PC zahrajete aktuální hry v rozumné podobě, konzole vám tu jistotu dává.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ace • Burnout

10. Cena

Jak bylo řečeno na začátku, před nedávnem Xbox 360 zlevnil na doporučovaných 5 990 Kč za nejlevnější Arcade verzi. Za podobné peníze si smysluplnou herní sestavu ani zdaleka nesestavíte, stejně tak si nepořídíte žádnou z konkurenčních konzolí. Navíc roční náskok Microsoftu před konkurencí se stále odráží v počtu vydaných her. Nejlevnější konzole současné generaci v kombinaci s nejbohatší herní knihovnou, velmi silný argument. 

Témata článku: Video, Microsoft, Xbox, 10, Sonic the Hedgehog, Většina obsahu, Nadměrný hluk, Roční náskok, Xbox Live, Klasický problém, Multimediální možnost, Adventure, Hraní, Achievementy, Hraná hra, Pro X, Nejlevnější verze, Fallout, Různý obsah, Celá architektura, Regionální omezení, Bionic, Aktuální film, Několikaměsíční zpoždění, Valná většina, Nejprodávanější PC sestavy na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5