Software | Heslo

1Password 8 přináší nové funkce, design i cenu. Správce hesel už vyžaduje předplatné

Oživeno 4. 5. 2022 | S půlročním odstupem po verzi pro Windows vyšel 1Password 8 také pro macOS. K dispozici je univerzální instalátor pro počítače s procesory Intel i Apple M1. Funkčně nezaostává, právě naopak. Podporuje speciality Touch ID, Apple Watch a samozřejmě má doplněk pro Safari.

Verze pro Mac navíc obdržela novinku jménem Universal Autofill. Klávesovou zkratkou ⌘\ umožňuje vkládat přihlašovací údaje i do jiných aplikací včetně systémových částí (App Store, Terminál atd.), není už nutné hesla ručně kopírovat a vkládat.

Tvůrci dále citlivě upravili design tak, že lépe zapadne do macOS. Řada fanoušků je ale přesto zklamaná. Tento správce hesel byl s jablečnými platformami vždy úzce spjatý, jenže nová desktopová aplikace přišla na macOS později a ještě využívá multiplatformní framework Electron. Ten má větší nároky na hardware, ale zase dovolí snadno psát aplikace pro Windows, macOS i Linux (pro něhož již 1Password také vzniká). Autoři ale slibují, že aplikace je rychlá a nemusí se ničeho bát.


Původní článek z 18. 11. 2021 | Po několika měsících testování vydali vývojáři z AgileBits novou majoritní verzi správce hesel 1Password. Novinka je zatím překvapivě dostupná jen pro Windows, na další platformy dorazí později. A co 1Password 8 mění? Skoro všechno.

Tvůrci nově aplikaci postavili na Electronu a Rustu, což my mělo usnadnit multiplatformí vývoj. Zároveň vytvořili vlastní nový designový jazyk nazvaný Knox, takže 1Password nebude respektovat zvyky operačních systémů. Alespoň tedy po stránce vzhledu. S funkcemi to bude jiné, AgileBits slibuje lepší integraci s OS než kdy dřív.

Ve Windows 10 a 11 s dostupným čipem TPM 2.0 bude možné aplikaci i po restartu odemykat pomocí Windows Hello, tedy čtečkou otisků, skenem tváře, PINem či hardwarovým tokenem. Podle nastavení systému se pak aplikace může přepnout do nového tmavého režimu.

Přibyla užitečná zkratka Quick Access, která vyvolá vyhledávač přihlašovacích údajů. Stačí stisknout Ctrl + Shift + Mezerník a napsat název účtu. Kliknutím se rovnou otevře příslušný web, případně jen u označeného účtu pomocí zkratek Ctrl + C, Ctrl + Shift + C a Ctrl + Alt + C zkopírujete uživatelské jméno, klasické a jednorázové (TOTP) heslo, což pak přes Ctrl + V bude možné vložit do všech formulářů.

Potěší nový Watchtower sledující sílu hesel a upozorňující na případné kompromitované účty. Tvůrci přidali též katalog známých webů, které mají předvyplněné údaje (název, URL, ikonku).

AgileBits zmiňují i další drobnosti jako psaní poznámek s využitím formátovacích značek Markdown, tvorbu trezorů přímo z aplikace, sdílení položek jedním odkazem nebo jednodušší obnovování smazaných položek či návrat ke starším revizím.

Mění se však také licenční politika. Zatímco 1Password 7 bylo pořád možné ještě získat i formou trvalé/jednorázové licence, osmička už se spoléhá výhradně na předplatné. To měsíční stojí 3 dolary pro jednotlivce nebo 5 dolarů pro až pětičlenné rodiny.

Nepříjemným překvapením můžou pro někoho být i zvýšené hardwarové nároky (větší spotřeba RAM, vyšší zátěž CPU). Jde o obecný rys aplikací psaných v Electronu, což je jen zjednodušeně řečeno jen zaobalený webový prohlížeč.

Diskuze (18) Další článek: Měsíční voda částečně pochází z pozemské atmosféry

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,