Software | Heslo

1Password 8 přináší nové funkce, design i cenu. Správce hesel už vyžaduje předplatné

Po několika měsících testování vydali vývojáři z AgileBits novou majoritní verzi správce hesel 1Password. Novinka je zatím překvapivě dostupná jen pro Windows, na další platformy dorazí později. A co 1Password 8 mění? Skoro všechno.

Tvůrci nově aplikaci postavili na Electronu a Rustu, což my mělo usnadnit multiplatformí vývoj. Zároveň vytvořili vlastní nový designový jazyk nazvaný Knox, takže 1Password nebude respektovat zvyky operačních systémů. Alespoň tedy po stránce vzhledu. S funkcemi to bude jiné, AgileBits slibuje lepší integraci s OS než kdy dřív.

Ve Windows 10 a 11 s dostupným čipem TPM 2.0 bude možné aplikaci i po restartu odemykat pomocí Windows Hello, tedy čtečkou otisků, skenem tváře, PINem či hardwarovým tokenem. Podle nastavení systému se pak aplikace může přepnout do nového tmavého režimu.

Přibyla užitečná zkratka Quick Access, která vyvolá vyhledávač přihlašovacích údajů. Stačí stisknout Ctrl + Shift + Mezerník a napsat název účtu. Kliknutím se rovnou otevře příslušný web, případně jen u označeného účtu pomocí zkratek Ctrl + C, Ctrl + Shift + C a Ctrl + Alt + C zkopírujete uživatelské jméno, klasické a jednorázové (TOTP) heslo, což pak přes Ctrl + V bude možné vložit do všech formulářů.

Potěší nový Watchtower sledující sílu hesel a upozorňující na případné kompromitované účty. Tvůrci přidali též katalog známých webů, které mají předvyplněné údaje (název, URL, ikonku).

AgileBits zmiňují i další drobnosti jako psaní poznámek s využitím formátovacích značek Markdown, tvorbu trezorů přímo z aplikace, sdílení položek jedním odkazem nebo jednodušší obnovování smazaných položek či návrat ke starším revizím.

Mění se však také licenční politika. Zatímco 1Password 7 bylo pořád možné ještě získat i formou trvalé/jednorázové licence, osmička už se spoléhá výhradně na předplatné. To měsíční stojí 3 dolary pro jednotlivce nebo 5 dolarů pro až pětičlenné rodiny.

Nepříjemným překvapením můžou pro někoho být i zvýšené hardwarové nároky (větší spotřeba RAM, vyšší zátěž CPU). Jde o obecný rys aplikací psaných v Electronu, což je jen zjednodušeně řečeno jen zaobalený webový prohlížeč.

Diskuze (9) Další článek: SpinLaunch funguje! V USA vznikne obří centrifuga, která bude vystřelovat satelity na orbitu

Témata článku: Windows, Software, Windows 10, Heslo, Windows 11, Design, Předplatné, TOTP, Markdown, AgileBits, Windows Hello, Aplikace, Správce, Watchtower, CTRL + C, Quick Access, Operační systém, Ctrl + Shift + C, Knox, Ctrl + Alt + C, Nová funkce, Electronu, Vzhled, Software na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy