1998: Na tento rok ještě dlouho nezapomeneme (XIV.)

A jaká je předpověď pro rok 1999?
A přehoupli jsme se do roku 1999, je tedy čas na předpověď. Nejdříve domácí situace, ať máme to nejhorší za sebou.

Je bohužel velice pravděpodobné, že návrat z krize (nikoli z recese, ale skutečné krize, dané citelným hospodářským poklesem) nás v letošním roce nečeká. Obrat v oblasti informačních a komunikačních technologií stagnoval již v roce 1997 (cca 45 mld. Kč), ovšem vzhledem k desetiprocentní inflaci bychom to měli označit za desetiprocentní reálný pokles. Rok 1998 byl horší, neboť zatímco národní produkt stoupl v roce 97 o procento, v roce 98 zhruba o procento a půl klesl. Pro letošní rok se zatím odhady liší, zhruba v rozmezí od –3.0% do +0.7%. Podle zprávy IDC se pokles nejvíce promítl do prodeje osobních počítačů, kterých se v roce 97 prodalo 233 200 jednotek, ve vrcholném roce 1996 se prodalo okolo 240 000 kusů. Za rok 1998 zatím zprávy nejsou, ovšem podle předběžných čtvrtletních odhadů nastal další pokles. Současně ovšem stouply obraty ze software a služeb, čímž se struktura odvětví začíná více podobat vyspělým západním zemím, a to je příznivá zpráva – neboť holé počítače ještě nikdy nepřinesly uživatelům profit.

Ve zřejmě vrcholném roce 1996 utráceli Češi do informačních technologií téměř 3% národního důchodu, což je číslo přesahující i úroveň západoevropských zemí – kde je samozřejmě úroveň GDP mnohonásobně větší; současně je ovšem útrata za IT na hlavu (cca 4500 Kč ročně) nesrovnatelně nižší než ve vyspělé západní Evropě a bude-li se ČR západoevropským zemím ekonomicky blížit, bude muset stoupat.

Sečteme-li tyto mnohdy protichůdné trendy, dospějeme k spíše pesimistickému závěru. Bude pravděpodobně klesat koruna, což učiní informační technologie méně dostupnými, i když jejich nominální dolarová cena klesá. Počet prodaných osobních počítačů, což je důležité měřítko, od kterého se odvozují růsty dalších trhů (software, periferie, služby, Internet) může zase stoupnout, ovšem jen kvůli tomu, že ceny osobních počítačů klesnou pod všechny známé meze – ceny nejlevnějších značkových počítačů se mohou pohybovat mezi 13-18 000 Kč, a „sypané“ computery se možná dostanou pod deset tisíc (vše bez DPH). Z hlediska celkového obratu za PC to ale bude určitě znamenat další pokles. Růst před sebou má i oblast služeb, jenomže protitrendem je stoupající nezaměstnanost a vůbec povinnost šetřit, třeba i redukováním pracovních stavů – nedomnívám se, že by i oblast služeb vzrostla nadinflačním procentem (odhaduje se inflace ve výši cca 6-7%).

Hodně důležitá je otázka Internetu jako katalyzátoru růstu – prvku, který přitahuje nové uživatele (zákazníky) na straně jedné, a nové prodejce (techniky, programátory, obchodníky atd.) na straně druhé. Český Internet začíná být stále atraktivnější svou nabídkou, ať jsou to média, e-commerce, informační zdroje či internetové komunity; e-mail se ve stále více firmách stává standardní, preferovanou formou komunikace nad poštou. Proti tomu ovšem stále stojí ničící vysoké tarify pro připojení, ať se to týká pevných linek, komutovaného (vytáčeného) spojení nebo i alternativ. Jak rychle se bude křivka Internetu zvedat, si neodvážím předpovídat, ale jsem mírný optimista.

V souhrnu odhaduji několikaprocentní růst v dolarovém obratu v IT pro rok 1999; rozhodně však ne tak vysoký, jak předpokládá zpráva IDC – podle ní by měl činit více než 10%, což mně připadá při pravděpodobném poklesu domácí ekonomiky jako nereálné. Jen několikaprocentní, podinflační růst (tj. v reálných číslech nepatrný pokles) ovšem přiměje firmy k dalšímu šetření, přičemž nejpravděpodobnější oblastí, kde budou šetřit zřejmě všichni, budou investice do velké počítačové výstavy, tedy do Invexu. To, že vznikají pokusy o několik pražských jarních veletrhů, na situaci nic nemění – za pravděpodobnější předpokládám jejich odvolání než konání.

Rok 1999 tedy bude u nás obdobně těžký jako rok 1998; neměl by být ale horší a pokud se zejména domácí ekonomika pohne brzy správným směrem (privatizace bankovních domů, vstup zahraničních investorů do velkých podniků, rychlé dokončení reforem školství a zdravotnictví, další zlepšování bilance zahraničního obchodu), mohli bychom koncem tohoto roku už zažít blýskání na lepší časy.

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Software, Internet, Nepatrný pokles, Rok šetření, Vysoký prodej, Nejhorší stav, Důležitá oblast


Určitě si přečtěte

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí