1998: Na tento rok ještě dlouho nezapomeneme (XIV.)

A jaká je předpověď pro rok 1999?
A přehoupli jsme se do roku 1999, je tedy čas na předpověď. Nejdříve domácí situace, ať máme to nejhorší za sebou.

Je bohužel velice pravděpodobné, že návrat z krize (nikoli z recese, ale skutečné krize, dané citelným hospodářským poklesem) nás v letošním roce nečeká. Obrat v oblasti informačních a komunikačních technologií stagnoval již v roce 1997 (cca 45 mld. Kč), ovšem vzhledem k desetiprocentní inflaci bychom to měli označit za desetiprocentní reálný pokles. Rok 1998 byl horší, neboť zatímco národní produkt stoupl v roce 97 o procento, v roce 98 zhruba o procento a půl klesl. Pro letošní rok se zatím odhady liší, zhruba v rozmezí od –3.0% do +0.7%. Podle zprávy IDC se pokles nejvíce promítl do prodeje osobních počítačů, kterých se v roce 97 prodalo 233 200 jednotek, ve vrcholném roce 1996 se prodalo okolo 240 000 kusů. Za rok 1998 zatím zprávy nejsou, ovšem podle předběžných čtvrtletních odhadů nastal další pokles. Současně ovšem stouply obraty ze software a služeb, čímž se struktura odvětví začíná více podobat vyspělým západním zemím, a to je příznivá zpráva – neboť holé počítače ještě nikdy nepřinesly uživatelům profit.

Ve zřejmě vrcholném roce 1996 utráceli Češi do informačních technologií téměř 3% národního důchodu, což je číslo přesahující i úroveň západoevropských zemí – kde je samozřejmě úroveň GDP mnohonásobně větší; současně je ovšem útrata za IT na hlavu (cca 4500 Kč ročně) nesrovnatelně nižší než ve vyspělé západní Evropě a bude-li se ČR západoevropským zemím ekonomicky blížit, bude muset stoupat.

Sečteme-li tyto mnohdy protichůdné trendy, dospějeme k spíše pesimistickému závěru. Bude pravděpodobně klesat koruna, což učiní informační technologie méně dostupnými, i když jejich nominální dolarová cena klesá. Počet prodaných osobních počítačů, což je důležité měřítko, od kterého se odvozují růsty dalších trhů (software, periferie, služby, Internet) může zase stoupnout, ovšem jen kvůli tomu, že ceny osobních počítačů klesnou pod všechny známé meze – ceny nejlevnějších značkových počítačů se mohou pohybovat mezi 13-18 000 Kč, a „sypané“ computery se možná dostanou pod deset tisíc (vše bez DPH). Z hlediska celkového obratu za PC to ale bude určitě znamenat další pokles. Růst před sebou má i oblast služeb, jenomže protitrendem je stoupající nezaměstnanost a vůbec povinnost šetřit, třeba i redukováním pracovních stavů – nedomnívám se, že by i oblast služeb vzrostla nadinflačním procentem (odhaduje se inflace ve výši cca 6-7%).

Hodně důležitá je otázka Internetu jako katalyzátoru růstu – prvku, který přitahuje nové uživatele (zákazníky) na straně jedné, a nové prodejce (techniky, programátory, obchodníky atd.) na straně druhé. Český Internet začíná být stále atraktivnější svou nabídkou, ať jsou to média, e-commerce, informační zdroje či internetové komunity; e-mail se ve stále více firmách stává standardní, preferovanou formou komunikace nad poštou. Proti tomu ovšem stále stojí ničící vysoké tarify pro připojení, ať se to týká pevných linek, komutovaného (vytáčeného) spojení nebo i alternativ. Jak rychle se bude křivka Internetu zvedat, si neodvážím předpovídat, ale jsem mírný optimista.

V souhrnu odhaduji několikaprocentní růst v dolarovém obratu v IT pro rok 1999; rozhodně však ne tak vysoký, jak předpokládá zpráva IDC – podle ní by měl činit více než 10%, což mně připadá při pravděpodobném poklesu domácí ekonomiky jako nereálné. Jen několikaprocentní, podinflační růst (tj. v reálných číslech nepatrný pokles) ovšem přiměje firmy k dalšímu šetření, přičemž nejpravděpodobnější oblastí, kde budou šetřit zřejmě všichni, budou investice do velké počítačové výstavy, tedy do Invexu. To, že vznikají pokusy o několik pražských jarních veletrhů, na situaci nic nemění – za pravděpodobnější předpokládám jejich odvolání než konání.

Rok 1999 tedy bude u nás obdobně těžký jako rok 1998; neměl by být ale horší a pokud se zejména domácí ekonomika pohne brzy správným směrem (privatizace bankovních domů, vstup zahraničních investorů do velkých podniků, rychlé dokončení reforem školství a zdravotnictví, další zlepšování bilance zahraničního obchodu), mohli bychom koncem tohoto roku už zažít blýskání na lepší časy.

Váš názor Další článek: Nové Xeony mají až dvě mega cache – to je serverová pecka

Témata článku: Software, Internet, Nejhorší stav, Vysoký prodej, Důležitá oblast, Nepatrný pokles, Rok šetření


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji