1998: Na tento rok ještě dlouho nezapomeneme (XIII.)

A zbyla nám přehršle dalších velkých událostí, kterým musím věnovat aspoň po odstavci.
Zbyla nám řada událostí, kterým si dovolím věnovat po odstavečku – koneckonců jsme jim už podrobný komentář v roce 1998 vždy věnovali.

Když byla Starrova zpráva o vztahu Clinton-Lewinská zveřejněna nejdříve na Internetu a až teprve se zpožděním v tištěné verzi, znamenalo to pro příznivce tohoto média obrovskou satisfakci – Internet ukázal, v čem je bezkonkurenční a milióny downloadů zprávy to jen potvrdily. Nikdy předtím se Internet nestal takovým středem pozornosti jako v tomto případě – zdá se, že jsme vstoupili do věku internetové dospělosti.

V loňském roce se „urodilo“ také několik obrovských akvizicí – transakcí, ve které jedna obří firma pohlcuje druhou. To není nic nečekaného a samozřejmě i v roce 1999 a následujících se s nimi budeme setkávat, možná dokonce ještě více než nyní – vždy je ale každý „merger“ překvapením, které jedním rázem změní tvář počítačového světa. America Online koupila slábnoucí firmu Netscape – a náhle je tu internetový gigant č. 2, který táhne do boje proti Microsoftu. To však bylo za „pouhé“ čtyři miliardy dolarů, zatímco v komunikacích se očekávají daleko větší spojování – AT&T chce koupit TCI za 48 miliard, před uzavřením je spojení WorldComu a MCI, dále se chtějí spojit SBC a Ameritech, GTE a Bell-Atlantic. Našinci asi tato jména nic neřeknou, v západních zemích se ale jedná o největší firmy podnikající v telekomunikacích. Proč náhle toto horečnaté spojování byvších konkurentů? Světové telekomunikace se liberalizují a v dobývání světa mají šanci jen ti největší – to je první příčina. Dráty už nejsou jen k telefonování, ale také k přesunu internetových dat, videa a zvuku, elektronické komerci – a v kombinování těchto jednotlivých služeb do jakýchsi obřích komunikačních supermarketů je příčina druhá. Díky tomu, že nyní už existuje tolik alternativních cest k telefonu či Internetu, že nelze hovořit o monopolech (tedy v USA), a že antimonopolní úřad nebude těmto spojováním bránit – to je příčina třetí.

Devadesátý osmý je také rokem Linuxu, resp. vůbec programů označovaných jako GNU GPL (General Public Licence) či OSS (Open Source Software) – zkrátka těch produktů, jejichž zdrojové kódy jsou zdarma k mání, zjednodušeně řečeno. Je úžasné, jak dokáže Internet urychlovat dění – bez něj by k takovému vzedmutí těchto programů nikdy nedošlo. V roce 1999 ovšem bude muset platforma free software začít plnit sliby, a to nebude jednoduché.

Váš názor Další článek: Další PostFix? Ale ne…

Témata článku: Internet, Open source, Obrovské překvapení, Supermarket, Největší akvizice, America Online, Clinton, Atlantic, Jednotlivá transakce, Tištěný spoj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší