1998: Na tento rok ještě dlouho nezapomeneme (XIII.)

A zbyla nám přehršle dalších velkých událostí, kterým musím věnovat aspoň po odstavci.
Zbyla nám řada událostí, kterým si dovolím věnovat po odstavečku – koneckonců jsme jim už podrobný komentář v roce 1998 vždy věnovali.

Když byla Starrova zpráva o vztahu Clinton-Lewinská zveřejněna nejdříve na Internetu a až teprve se zpožděním v tištěné verzi, znamenalo to pro příznivce tohoto média obrovskou satisfakci – Internet ukázal, v čem je bezkonkurenční a milióny downloadů zprávy to jen potvrdily. Nikdy předtím se Internet nestal takovým středem pozornosti jako v tomto případě – zdá se, že jsme vstoupili do věku internetové dospělosti.

V loňském roce se „urodilo“ také několik obrovských akvizicí – transakcí, ve které jedna obří firma pohlcuje druhou. To není nic nečekaného a samozřejmě i v roce 1999 a následujících se s nimi budeme setkávat, možná dokonce ještě více než nyní – vždy je ale každý „merger“ překvapením, které jedním rázem změní tvář počítačového světa. America Online koupila slábnoucí firmu Netscape – a náhle je tu internetový gigant č. 2, který táhne do boje proti Microsoftu. To však bylo za „pouhé“ čtyři miliardy dolarů, zatímco v komunikacích se očekávají daleko větší spojování – AT&T chce koupit TCI za 48 miliard, před uzavřením je spojení WorldComu a MCI, dále se chtějí spojit SBC a Ameritech, GTE a Bell-Atlantic. Našinci asi tato jména nic neřeknou, v západních zemích se ale jedná o největší firmy podnikající v telekomunikacích. Proč náhle toto horečnaté spojování byvších konkurentů? Světové telekomunikace se liberalizují a v dobývání světa mají šanci jen ti největší – to je první příčina. Dráty už nejsou jen k telefonování, ale také k přesunu internetových dat, videa a zvuku, elektronické komerci – a v kombinování těchto jednotlivých služeb do jakýchsi obřích komunikačních supermarketů je příčina druhá. Díky tomu, že nyní už existuje tolik alternativních cest k telefonu či Internetu, že nelze hovořit o monopolech (tedy v USA), a že antimonopolní úřad nebude těmto spojováním bránit – to je příčina třetí.

Devadesátý osmý je také rokem Linuxu, resp. vůbec programů označovaných jako GNU GPL (General Public Licence) či OSS (Open Source Software) – zkrátka těch produktů, jejichž zdrojové kódy jsou zdarma k mání, zjednodušeně řečeno. Je úžasné, jak dokáže Internet urychlovat dění – bez něj by k takovému vzedmutí těchto programů nikdy nedošlo. V roce 1999 ovšem bude muset platforma free software začít plnit sliby, a to nebude jednoduché.

Váš názor Další článek: Další PostFix? Ale ne…

Témata článku: Internet, Open source, Jednotlivá transakce, America Online, Největší akvizice, Atlantic, Supermarket, Tištěný spoj, Bell Atlantic, Clinton, Obrovské překvapení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů