1998: Na tento rok ještě dlouho nezapomeneme (XII.)

Co přinesl Internet nového v technologické oblasti?
Co přinesl Internet v oblasti technologické? Pokud zúžíme pohled na internetové technologie na to, jak se vyvíjí prohlížeče (a to před dvěma lety ještě platilo), pak se letos nic moc neudálo – naštěstí. Ale Internet už dávno nejsou browsery, také naštěstí. Fenoménem roku 1997 se stal ICQ, komunikační prostředek, který má několik desítek miliónů stálých uživatelů, a toto množství získal prakticky během jediného roku! Proč je ICQ tak atraktivní? Pokud jste si mysleli, že browser je šikovně ovladatelný program, tak je ve srovnání s ICQ produkt ze staré školy, který se dlouho spouští, jeho menu obsahuje spoustu příkazů, které jsou k ničemu, a který zabírá příliš mnoho místa na obrazovce. Poučí se výrobci prohlížečů? Jisté náznaky zde jsou – viz dále.

ICQ naštěstí není jediným technologickým potěšením roku 1998. RealPlayer se také prudce zlepšuje – až je neuvěřitelné, jaká obrazová a zvuková data dokáže protáhnout úzkými cestičkami Internetu. O několik generací pak poskočil MediaPlayer od Microsoftu, byť komfortu RealPlayeru nedosahuje. RealPlayer je vlastně prototyp jakéhosi úzce zaměřeného prohlížeče další generace. Chcete poslouchat internetové rádio, přehrávat hudbu či videoobraz? K tomu nepotřebujete žádný standardní browser, a asi nikdy potřebovat nebudete – a vlastně v budoucnu ani ne počítač, protože programy jako RealPlayer určitě poběží i na rádiích příštích generací, na televizních set-top boxech atd.

Zatím jen naději přinesl rok 1998 v prohlížečích, zato však naději pořádnou. Čtvrté verze obou velkých prohlížečů byly skutečnou noční můrou – tučné softwarové balíky se spouštějí ještě pomaleji než jindy, každý má děr nepočítaně a pomalejší počítač dokáží zahltit tak, že se na něm dá dělat máloco jiného; zajímavé je, že si v tomto vede Microsoft stejně zdatně jako Netscape. Ale záchrana se snad blíží: u Netscape (resp. v Mozilla.org) kompletně zahodili starý kód prohlížeč a píší jej znovu – rendrovací jádro s kódovým názvem Gecko se údajně vejde na jedinou disketu. Microsoft se v MSIE 5.0 (beta2) také zlepšil, ale co chybí, je stoprocentní kompatibilita s novými standardy pro tvorbu stránek.

Váš názor Další článek: Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

Témata článku: Internet, Gecko, Jediný prototyp, Čtvrtá generace, Starý kód, Velký prohlížeč, Browser, Televizní obrazovka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost