1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (X.)

Microsoft. Činnost této firmy v roce 1998 vydá nejméně na jeden samostatný díl.
Microsoft. Chtě nechtě, tato firma vydá na samostatný díl; zabývejme se ale některými méně známými a méně efektnějšími tahy softwarového (?) giganta.

Otazník je v minulém odstavci na správném místě – jste si jistí, že Microsoft bude navždy jen softwarová firma? Pak počítejte: která je nejprodávanější myš? Intellimouse od Microsoftu. Klávesnice? Podle obratu určitě ergonomická klávesnice od téže firmy. Joystick? SideWinder, opět od této softwarové firmy. A koncem roku připravil Microsoft další pecky: vynikající zvukový systém (špičkově vyladěné reproduktory se zabudovanou zvukovou kartou) a ovládací systém pro automobilové simulátory (volant a pedály), který zřejmě nemá konkurenci. Microsoft pomalu opanovává i hardware, a zatím jen po malých kouscích – po tak malých, aby nevyvolaly paniku a otevřený odpor mezi jeho dnešními partnery, hardwarovými firmami typu Compaq či Dell.

Jistě, pro apriorní odpůrce Microsoftu, kterým firma vadí už jen proto, že existuje, to znamená další důkaz pro prokázání temných nitek, kterými chce tato firma obestřít celý svět. Ale já jsem jen obyčejný uživatel a vím, že mně myš s kolečkem ušetřila mnoho cukání pravou rukou a spolu s ergonomickou klávesnicí mě přestalo bolet zápěstí pravé ruky, což se mě při několikahodinovém „pobytu“ za počítačem dříve stávalo naprosto pravidelně.

Hardware je pro Microsoft tenký led. Má zde dva soupeře: silnou „hardwarovou lobby“ a zřejmě ještě silnější antimonopolní úřad. Ten pochopitelně sleduje postup Microsoftu a v okamžiku, kdy by se pokusil o ono neblahé monopolizování, tj. například podmiňování koupě jednoho produktu druhým (příklad: když si koupíte počítač značky Microsoft, dostanete Office 2000 Premium zdarma), by mu v tomto případě zcela jistě neprošlo. Stávající hardwarové aktivity Microsoftu zatím v podstatě nikomu nevadí výrobci myší, klávesnic a herních zařízení jsou obvykle z Asie, takže americký antimonopolní úřad ani nezdvíhá obočí. To jen když mluvíme o tom, kdo je spravedlivý a kdo licoměrný. A ještě připojím citát jednoho z dlouholetých konkurentů firmy: „Microsoft vám bude do očí stále přísahat, že ´do této oblasti přece nikdy nehodlá jít´. Až se jednou probudíte a zjistíte, že do ní právě vstoupil“.

S Windows 98 si Microsoft příliš záležet nedal, je to jen nakupení spousty postupných update a sdrátování dohromady, aby to vydrželo ještě tři roky, než se to úplně rozpadne. Berte, nebo zůstaňte u Windows 95, nebo si pořiďte Windows NT. Kdo si cení hodinu své práce s počítačem na víc než pár korun, by ale od Windows 95 nahoru odejít měl.

Novou Office gigant zatím na trh neuvedl, ale betaverze je dostatečně přesvědčivá, a musím říci, že po řadě let jsou její rysy pouze sympatické. HTML jako preferovaný, standardní formát, též v Excelu i PowerPointu: to skutečně bude znamenat konec problémů s nekompatibilitami a výměnou dat, i když si nyní myslíte, že jsem snílek. HTML je totiž veřejný formát a s velkou pravděpodobností takovým vždy zůstane; je to formát textový, nikoli binární, a není enormně komplikovaný. A protože výměna dat nyní probíhá nejčastěji e-mailem, je vše ještě snazší: většina klientů elektronické pošty zvládá přímý přenos zpráv (ne jako přílohy) ve formátu HTML. U chystané Office 2000 je zajímavých ještě několik vlastností: Microsoft „lehounce“ vstupuje na trh imageprocessiongových programů s PhotoDraw na DTP produktů se svým Publisherem. V tomto okamžiku to nevypadá pro stávající krále (Adobe, Quark, Corel) nebezpečně, neboť zmíněné produkty jsou spíše domácí kategorie, ale jak známe Microsoft, mohou za pět let zmíněné firmy bojovat o holé přežití. Osobně tomuto tahu Microsoftu fandím, protože určitě pomůže k tomu, aby se tři mínění králové probudili a opustili své zuřivě bráněné zákopy nekompatibilit, zejména neschopnost ukládat DTP formáty Quarku a PageMakeru v kvalitním a kompatibilním formátu HTML.

A konečně, je zde SQL Server 7. Už se zřetelněji jeví strategie firmy, kterou chce dobýt lukrativní databázovou zemi. Zdaleka jí není jen prodej „nastojato“ a v krabicích, ale zejména další metody: implementace SQL Serveru 7 jako základního databázového engine pro informační a ekonomické systémy (kupř: od SAP, Baanu, Navisionu nebo LCS) a přímý přístup k databázi pomocí snadných dotazů z kancelářských balíků Microsoftu včetně přístupu přes Internet. Toto se konkurentům Microsoftu, jako je Oracle či Sybase, nikdy v takové míře, v jaké to chce zavést Microsoft, nepodařilo – SQL Server se skutečně zřejmě stane oním „avatarem“, který firmě otevře brány velkých podnikových informačních systémů.

Hodně pod povrchem zůstávala činnost firmy v oblasti Internetu; o tom ovšem více v dalším dílu.

Váš názor Další článek: Service Pack 4 pro česká NT je tu!

Témata článku: Microsoft, Systém výměny, Pravá ruka, Avatar, Ergonomická klávesnice, Lobby


Určitě si přečtěte

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku