1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (X.)

Microsoft. Činnost této firmy v roce 1998 vydá nejméně na jeden samostatný díl.
Microsoft. Chtě nechtě, tato firma vydá na samostatný díl; zabývejme se ale některými méně známými a méně efektnějšími tahy softwarového (?) giganta.

Otazník je v minulém odstavci na správném místě – jste si jistí, že Microsoft bude navždy jen softwarová firma? Pak počítejte: která je nejprodávanější myš? Intellimouse od Microsoftu. Klávesnice? Podle obratu určitě ergonomická klávesnice od téže firmy. Joystick? SideWinder, opět od této softwarové firmy. A koncem roku připravil Microsoft další pecky: vynikající zvukový systém (špičkově vyladěné reproduktory se zabudovanou zvukovou kartou) a ovládací systém pro automobilové simulátory (volant a pedály), který zřejmě nemá konkurenci. Microsoft pomalu opanovává i hardware, a zatím jen po malých kouscích – po tak malých, aby nevyvolaly paniku a otevřený odpor mezi jeho dnešními partnery, hardwarovými firmami typu Compaq či Dell.

Jistě, pro apriorní odpůrce Microsoftu, kterým firma vadí už jen proto, že existuje, to znamená další důkaz pro prokázání temných nitek, kterými chce tato firma obestřít celý svět. Ale já jsem jen obyčejný uživatel a vím, že mně myš s kolečkem ušetřila mnoho cukání pravou rukou a spolu s ergonomickou klávesnicí mě přestalo bolet zápěstí pravé ruky, což se mě při několikahodinovém „pobytu“ za počítačem dříve stávalo naprosto pravidelně.

Hardware je pro Microsoft tenký led. Má zde dva soupeře: silnou „hardwarovou lobby“ a zřejmě ještě silnější antimonopolní úřad. Ten pochopitelně sleduje postup Microsoftu a v okamžiku, kdy by se pokusil o ono neblahé monopolizování, tj. například podmiňování koupě jednoho produktu druhým (příklad: když si koupíte počítač značky Microsoft, dostanete Office 2000 Premium zdarma), by mu v tomto případě zcela jistě neprošlo. Stávající hardwarové aktivity Microsoftu zatím v podstatě nikomu nevadí výrobci myší, klávesnic a herních zařízení jsou obvykle z Asie, takže americký antimonopolní úřad ani nezdvíhá obočí. To jen když mluvíme o tom, kdo je spravedlivý a kdo licoměrný. A ještě připojím citát jednoho z dlouholetých konkurentů firmy: „Microsoft vám bude do očí stále přísahat, že ´do této oblasti přece nikdy nehodlá jít´. Až se jednou probudíte a zjistíte, že do ní právě vstoupil“.

S Windows 98 si Microsoft příliš záležet nedal, je to jen nakupení spousty postupných update a sdrátování dohromady, aby to vydrželo ještě tři roky, než se to úplně rozpadne. Berte, nebo zůstaňte u Windows 95, nebo si pořiďte Windows NT. Kdo si cení hodinu své práce s počítačem na víc než pár korun, by ale od Windows 95 nahoru odejít měl.

Novou Office gigant zatím na trh neuvedl, ale betaverze je dostatečně přesvědčivá, a musím říci, že po řadě let jsou její rysy pouze sympatické. HTML jako preferovaný, standardní formát, též v Excelu i PowerPointu: to skutečně bude znamenat konec problémů s nekompatibilitami a výměnou dat, i když si nyní myslíte, že jsem snílek. HTML je totiž veřejný formát a s velkou pravděpodobností takovým vždy zůstane; je to formát textový, nikoli binární, a není enormně komplikovaný. A protože výměna dat nyní probíhá nejčastěji e-mailem, je vše ještě snazší: většina klientů elektronické pošty zvládá přímý přenos zpráv (ne jako přílohy) ve formátu HTML. U chystané Office 2000 je zajímavých ještě několik vlastností: Microsoft „lehounce“ vstupuje na trh imageprocessiongových programů s PhotoDraw na DTP produktů se svým Publisherem. V tomto okamžiku to nevypadá pro stávající krále (Adobe, Quark, Corel) nebezpečně, neboť zmíněné produkty jsou spíše domácí kategorie, ale jak známe Microsoft, mohou za pět let zmíněné firmy bojovat o holé přežití. Osobně tomuto tahu Microsoftu fandím, protože určitě pomůže k tomu, aby se tři mínění králové probudili a opustili své zuřivě bráněné zákopy nekompatibilit, zejména neschopnost ukládat DTP formáty Quarku a PageMakeru v kvalitním a kompatibilním formátu HTML.

A konečně, je zde SQL Server 7. Už se zřetelněji jeví strategie firmy, kterou chce dobýt lukrativní databázovou zemi. Zdaleka jí není jen prodej „nastojato“ a v krabicích, ale zejména další metody: implementace SQL Serveru 7 jako základního databázového engine pro informační a ekonomické systémy (kupř: od SAP, Baanu, Navisionu nebo LCS) a přímý přístup k databázi pomocí snadných dotazů z kancelářských balíků Microsoftu včetně přístupu přes Internet. Toto se konkurentům Microsoftu, jako je Oracle či Sybase, nikdy v takové míře, v jaké to chce zavést Microsoft, nepodařilo – SQL Server se skutečně zřejmě stane oním „avatarem“, který firmě otevře brány velkých podnikových informačních systémů.

Hodně pod povrchem zůstávala činnost firmy v oblasti Internetu; o tom ovšem více v dalším dílu.

Váš názor Další článek: Service Pack 4 pro česká NT je tu!

Témata článku: Microsoft, Avatar, Lobby, Ergonomická klávesnice, Systém výměny, Pravá ruka


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji