1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VIII.)

Co se v roce 1998 nepodařilo, v čem nás vývoj zklamal?
Ne vše se podařilo, rok 1998 zaznamenal několik zklamání či nesplněných očekávání. Prakticky se přestalo hovořit o technologii přenosu internetových dat pomocí elektrické rozvodné sítě – když s touto zprávou přišel Nortel, zdálo se, že je na spadnutí nová revoluce, vedoucí nejen k Internetu „pro všechny a zdarma“, ale i k snadnému ovládání dalších zařízení napojených na elektrickou síť, jakou jsou například alarmy, centrální vytápění atd. Technologie možná mrtvá není, ale rok o ní prakticky nepadlo slovo – a to je v oblasti Internetu napováženou. Na druhou stranu se jako stále nadějnější jeví přenos internetových dat přes kabelovou televizi – viz dále.

Na rozdíl od snižování cen hardware se stále nepohnuly ani o píď ceny software, ani se zatím (u komerčního software) nemění způsoby distribuce, tj. nedochází k přímo distribuci pomocí Internetu. To neplatí jen pro software od Microsoftu, ale i o produktech dalších významných firem, které více či méně drží svůj trh – Adobe, Autodesk, ale také Corel nebo Novell. V důsledku toho se prakticky nepohnula úroveň softwarového pirátství, poklesla jen nepatrně. Zatím jen několik malých firem, nejčastěji výrobců internetových utilit, zavedlo dvojí distribuci software – downloadem z Internetu a „krabicovým prodejem“, přičemž první metoda je pro zákazníka mnohem levnější, často až několikanásobně. Domnívám se, že velké firmy jsou na tento obchodní model dokonale nachystány, ale nespustí jej, dokud nebudou muset. A zatím nemusí: jak uvádí organizace Pro Competition, tak se cena, kterou zákazník v průměru zaplatil za OEM software od Microsoftu nainstalovaný na svém počítači, zvýšila během několika posledních let z dvaceti dolarů na šedesát (objem tohoto software se ovšem také znásobil).

U software padá část zklamání na hlavu Microsoftu, který zpožďuje Windows NT 5.0 (tj. Windows 2000), a s ním i vlastně celý balík BackOffice – řada adminů skutečně „trpí“ problémy v současném balíku Internet Information Serveru (+Site Serveru 3.0, Commerce Serveru či Transaction Serveru), samozřejmě také ještě nedoladěnostmi v NT Serveru 4.0. Vývojáři, ale spíše tvůrci standardů nebyli schopni celý rok hnout s vektorovými formáty pro Internet, až na konci letošního roku se trošku blýsklo na lepší časy. Internetové prohlížeče (jak MSIE, tak NN) dokázaly za několik posledních let natolik ztučnět, že je začíná silně prohánět mladá norská Opera – bez jakékoli marketingové podpory, bez financí, navíc z internetově „podivné“ země. Nová verze Navigatoru (4.5) je děravá, a MSIE 5.0 je zatím ještě v hlubokých betaverzích.

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VII.)

Témata článku: Software, Internet, Vytápění, Poslední hardware, Nová revoluce, Vektorový formát, Elektrická síť, Nn, Alarm, Poslední betaverze, Podivná distribuce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost