1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VI.)

I západní počítačový svět prošel nepříjemným rokem, byť ve srovnání s tím, co se dělo u nás, to je selanka. Globální firmy doplatily na krizi v Asii, proti které byla naopak selankou „česká cesta“: manažery skákající z oken mrakodrapů jsem u nás neviděl...
I západní počítačový svět prošel nepříjemným rokem, byť ve srovnání s tím, co se dělo u nás, to je selanka. Globální firmy doplatily na krizi v Asii, proti které byla naopak selankou „česká cesta“: manažery skákající z oken mrakodrapů, ožebračené zástupy, měna, která padla na desetinu své hodnoty během pár měsíců – to jsme u nás zatím naštěstí nepozorovali (asi máme málo mrakodrapů), a z výhledu do budoucnosti je spíše pravděpodobnější, že problematickou ekonomiku „nějak ustojíme“, byť s odřenými zády, než že by nás čekal kolaps asijského typu.

První firmou, které je nutné se věnovat, je logicky Microsoft. Ten totiž buď dění ovládá, nebo ovlivňuje – dnes nenajdete oblast, ve které by neměl své sázky, a týká se to i tak nečekaných oborů, jako jsou počítačové hry, hry nebo e-commerce. Zde je nutné si uvědomit, že vznikl Nový Microsoft: zapomeňte na tuto firmu jako na dodavatele operačního systému a kancelářských programů. Odsud samozřejmě jdou Microsoftu největší příjmy, ale rozsah aktivit je možná desetinásobný než před pouhými dvěma až třemi lety. Jak se s tím Microsoft vypořádá, je velkou otázkou – diverzifikace firmy je doslova šílená a zatím se nikomu na světě tak rychlé rozšíření portfolia s úspěchem nepodařilo (jmenujme kupř. General Electric nebo japonské koncerny typu Matsushita). Podaří se Microsoftu? Myslím, že ne, ale určitě se mu podaří rychle zapustit kořeny v dalších oblastech, kde může své aktivity později výhodně prodat. Příkladem může být například investice do kabelovky Comcast, kde Microsoft pouze investoval své peníze a zatím nic neukázal – hodnota Comcastu totiž od investice vzrostla natolik, že Microsoft může dnes podíl opět prodat s velkým ziskem. Obdobným příkladem je firma Softimage, kterou Microsoft před pár lety prodal, víceméně ničeho nedosáhl a stejně se mu podařilo Softimage letos prodat s dvojnásobným ziskem.

Pro Microsoft byl letošní rok z hlediska podstatných produktů spíše oddechovým rokem. Windows 98 jsou jakýmsi povinným upgrade Windows 95; u montovaných počítačů pouze výrobci zamění staré Windows za nové, a upgrade se zatím moc nepodařilo. Vznikl nový balík vývojových nástrojů (Visual Studio 6.0), což je z „hybatelského“ hlediska věc podstatná, z hlediska příjmů bezvýznamná. Až závěrem roku byl na trh uveden SQL Server 7, určitě největší „pecka“ letošního roku z pohledu Microsoftu; jeho prodeje se ale odrazí až v roce 1999. Nevznikla nová verze Office ani Windows NT, jen spousty zadarmo servírovaných opravných balíčků, i Internet Explorer zůstává ve staré verzi.

Závěr roku vše zastínil soud s Microsoftem. Firma je žalována z nekalosoutěžního jednání, jak by asi věc komentoval český obchodní právník. Žalují Spojené Státy a vyvinul se z toho gigantický proces, ve kterém se proti Microsoftu útočí na celé čáře a kde se zkoumají i potenciální hříchy a hříšky, které by asi jinak pitvány vůbec nebyly. V době psaní tohoto článku už soud trval osm týdnů s nejasným vyzněním; zhruba stejně pravděpodobné jsou krajní varianty, tj. že a) bude žaloba stažena, nebo b) Microsoft bude poměrně tvrdě postižen, až vynuceným rozdělením na více firem podnikajících v různých oborech.

Váš názor Další článek: VRML konsorcium mění jméno – doufejme, že nejen to

Témata článku: Microsoft, Windows, Starý typ, Celý zástup, Velký rozsah, Comcast


Určitě si přečtěte