1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (IX.)

Rok afér – i tak by se dal rok 1998 označit. Žaloby, soudy, u nás pak bojkot SPT Telecomu.
Rok afér – i tak by se dal rok 1998 označit. Došlo k nebývalému počtu soudních sporů, i když je z nich vlastně známý pouze soud americké vlády proti Microsoftu, neboť svou razancí zastiňuje všechny ostatní. Připomeňme ale, že prošetřována je i firma Intel, jednak vládou USA, jednak několika dalšími společnostmi (zejm. Intergraph), že je o miliardu žalována firma Apple za porušení autorských práv neznámé firmy okolo color managementu, vesele se soudí firmy Hewlett-Packard a Xerox, a dokonce se pár procesů rozběhlo i v naší zemi. Není to obvyklé – podobné soudní tahanice obvykle poškodí jak stranu žalovanou, tak žalující, a proto se firmy ve sporu skoro vždy tiše dohodnou, aniž by se o tom kdokoli dozvěděl. Zkuste si projít podrobně výroční zprávy amerických počítačových firem a snad u každé najdete účetní položky označené obvykle jako „litigation“, ať již v příjmech nebo výdajích – znamená to, že firma buď zaplatila, nebo inkasovala odstupné, aniž o tom veřejnost věděla.

Dvě velké „aféry“ se udály až na konci roku 1998; jedna se týkala v USA Microsoftu a druhá byla u nás, šlo o tzv. Internet proti monopolu. Obě byly už v tisku vyprány dočista, takže jen stručně. Ministerstvo spravedlnosti pojalo kauzu proti Microsoftu velkoryse, zkoumá prakticky všechna možná pochybení během posledních tří let. Pokud budete sledovat komentáře (venku nejlépe na www.news.com, u nás nejpodrobněji na zive.cpress.cz) detailně, zjistíte, že soud přistupuje k činům Microsoftu tak, že co je dovoleno každému jinému, není dovoleno Microsoftu. Je to ale logické: zatímco Microsoft k různým aliančním a křížovým (podmiňujícím) smlouvám může používat sílu monopolu, ostatní to mají těžší, neboť tak silný monopol nemají. Jenomže pojem monopolu je v počítačové branži mnohem obtížněji definovatelný než jinde. Pokud si vezmeme dva historické monopoly, rozbité americkou vládou, jednalo se v obou případech o oblasti stoprocentně pod vládou jedné firmy, bez možnosti alternativy: Rockefellerův Standard Oil a nověji AT&T – skutečně nebylo možné v drtivé většině států USA kupovat naftové produkty odjinud, ani zvolit jiného telefonního providera: stejně jako u nás za socialistické Benziny a Správy pošt a telekomunikací. Microsoft má fakticky naprosto dominantní pozici, ale k typickému monopolu má nejblíž jen u desktopového operačního systému. Ale má opravdu, když je zde alternativní platforma Apple nebo alternativní Linux na platformě Intelu, navíc zdarma? A pokud přijmeme, že Windows jsou na desktopu těžko nahraditelné, což zde nejsou nejméně čtyři další kancelářské balíky (WordPerfect Office, Lotus SmartSuite, 602proPC či StarOffice)? A co na Internetu, může zde vůbec dojít ke skutečné monopolizaci? Je možné souhlasit s tím, že justičním zásahem dojde k tomu, že se jak soupeřící firmy, tak především uživatelé budou mít lépe, budou lépe podnikat – a zdá se, že právě takto uvažuje vyšetřující soud.

Druhou aférou, tentokrát v českých poměrech, byl Internet proti monopolu. Opět ponechejme stranou jeho průběh a důsledek – velice zajímavý je pohled na to, jak si vedla v jedné z prvních zkoušek občanská společnost. Ta je – a nikoli pouze média – v západních demokraciích velice důležitým „hlídacím psem demokracie“; jinými slovy jde o prosazování vůle skupin občanů, přičemž tyto skupiny mohou být menší až gigantické, a prosazování bezvýznamné až velice silné a masívní, působící na všech úrovních, od lokální (komunální) až po mezinárodní. Sociologové upozorňují na to, že naše společnost je v umění být občanskou společností nesmírně pozadu, a že to je jeden z hlavních problémů naší mladé demokracie – že si místo nahoře vybojují stejně jen „kádry“ společností vesměs opovrhované, které ji zase na oplátku ignorují, protože vědí, že ve volbách to neprojedou, protože jejich konkurenti jsou na tom stejně.

Jak vypadala ukázka internetové „občanské společnosti“? Protestní kampaň na Internetu podepsalo sice velice pěkných 100 000 lidí, stále je to jen ale čtvrtina uživatelů Internetu – tři čtvrtiny našich interneťáků nehnulo prstem pro přístupnější Internet, i když by to mělo být pro ty druhé. Na demonstracích v několika největších městech se pak sešlo jen žalostných pár tisíc lidí, protože hnout zadkem, když „já to stejně nespravím“, to přece nemůžete po čecháčkovi chtít! A závěr byl ze všeho nejhorší – skupinka organizátorů (která do akce investovala z vlastních kapes šestimístnou částku) byla v internetových médiích označena za a) zaprodance, b) ješity, c) profesní ignoranty (s dovětkem „kdybych tam byl já…“), d) lidi neschopné na SPT Telecomu vyválčit víc (asi si měli vzít na jednání kulomet). To je skutečně krásný a dokonale dokumentovaný příklad selhání občanské společnosti, navíc u (doufejme) intelektuálně silně nadprůměrné vrstvy obyvatelstva, který se zkušenými rohovníky u telekomunikačního giganta příliš nehnul, a který nezpůsobil u české vlády víc než bouři ve sklenici vody.

Váš názor Další článek: Už to prasklo: privatizace SPT Telecomu byla uplacena!

Témata článku: Apple, Internet, Žalující strana, Možný důsledek, Alternativní platforma, Monopoly


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 33

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání