1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (II.)

Počítačové časopisy jsou, ač to zní jako fráze, lakmusovým papírkem v oboru. Nikdo neindikuje lépe než ony, zda se obou daří nebo nedaří, zda jde nahoru nebo stagnuje, popřípadě se hroutí, zda se mění nebo zůstává na místě...
Počítačové časopisy jsou, ač to zní jako fráze, lakmusovým papírkem v oboru. Nikdo neindikuje lépe než ony, zda se obou daří nebo nedaří, zda jde nahoru nebo stagnuje, popřípadě se hroutí, zda se mění nebo zůstává na místě. Proč? Časopisy žijí z inzerce, a firmy mění investice velice razantně v závislosti i na vcelku nepatrném vývoji. Stačí tedy stagnace trhu (tj. nulový růst) v některém období, a inzerce klesne o polovinu; stačí tedy, když se objeví velice nadějný trh (růst ještě nenastal, jen se čeká) a inzerce vyskočí na trojnásobek. Časopisy tedy reagují na vývoj trhu s neobyčejnou citlivostí; trošku tvrdě se dá říci, že je stačí vážit a nikoli číst, a hned víte, jak se který obor vyvíjí.

V žádném roce, který pamatuji, nenastalo tak velké zemětřesení v počítačových časopisech, a to jak ve světě, tak u nás. Odstartoval to jeden z největších světových vydavatelů, konglomerát Osborne-McGraw-Hill, který prodal všechny své počítačové časopisy mladičké firmě CMP Media. Ta k všeobecnému překvapení zrušila vydávání časopisu Byte (4 mil. výtisků měsíčně, desítky jazykových mutací) a záhy i daleko modernějšího LAN Times. Již jsem zde na Živě dovozoval, že ani čtyři milióny výtisků nestačí k profitabilitě časopisu, nemá-li inzerenty, a Byte ony inzerenty neměl. Ví se, že bledě je na tom i PC Magazine a PC World, kdysi vedoucí počítačové časopisy (spolu s Byte) na světě – v dobách, kdy se vše točilo okolo onoho „pécéčka“.

Svět ukázal velice překvapivou skutečnost – že tradice je ničím. Že může vzniknout úplně nový časopis, třeba Yahoo Internet Life, Wired nebo InteractiveWeek, a má během roku stovku tisíc čtenářů (a inzerenty otevírající měšce dokořán). Že není potřeba dvacet let tradice editorského týmu, který si vytvoří „postoj The Economist“, tak silný, že se už autoři nepodepisují jménem, ale tvoří jednolitou názorovou stěnu, silnější než politická strana – to je překvapení internetového věku, který jen tak z plezíru vytvoří mýty a hned je zboří, aby ukázal, jak je vrtošivý. Neboť internetové dítko Wired shořelo na tom, že jeho dva tvůrci (Louis Rosetto-Jane Metcalfe) se začali považovat za bohy internetového věku, udělali několik fatálních chyb a mimózních odhadů a časopis se musel prodat, aby se zachránil před bankrotem.

A jsou zde zahraniční časopisy internetové. Ti působí proti tištěným médiím ve světě snad nejsilněji, protože mohou vznikat a zanikat přes noc bez nákladů; když jsou dobré, vyrostou za měsíc rychleji než tištěný časopis za pětiletku. Počítačová oblast je předobrazem budoucího celého světa, a ukazuje, že jsou obory, kde vlastně má tištěný časopis pramalou šanci. Typické jsou média o Internetu, neboť psát pro uživatele Internetu o Internetu do tištěného časopisu je jako lízat zmrzlinu přes sklo. Proto prakticky vymizely časopisy píšící o tom, co na Internetu je, protože nemohou ani omylem konkurovat webovým stránkám; maximálně mohou působit jako „grafický nářez“, typicky zmíněný Wired či Yahoo Internet Life. Tedy jako kulturní předmět, nikoli informační zdroj.

Stejně tvrdě odkázaly internetové časopisy své tištěné protějšky do patřičných mezí v roli zpravodajství. Chcete-li vědět, co se právě stalo, čtěte news.com – a hotovo. Máte denně třicet nových a dobře okomentovaných zpráv, šest stovek za měsíc. Před tím scvakávají tištěná média v USA podpatky a hledají nová loviště – zde jim pšenka nepokvete.

Toto vše internetoví guruové věděli už loni nebo předloni; letošní rok jim ale poprvé dal v praxi za pravdu a roky příští už budou jen jakousi sklizní současné situace – ukáže se, kdo si ještě dokáže uhlídat své tvrze a kdo si dokáže rychle vystavět nové. Samozřejmě: současní kamenní vydavatelé mají nejlepší pozici zvítězit i v Internetu, musí sebou ale mrsknout.

Moje první pětka internetových počítačových médií:

http://www.news.com

http://www.upside.com

http://www.newshub.com/tech

http://www.crn.com/default.asp

http://www.techweb.com

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (I.)

Témata článku: Internet, Life, Velké zemětřesení, Nový čas, Světová sklizeň, Byte, Bankrot, Zahraniční časopis, Hill, První pětka


Určitě si přečtěte

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63