1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (I.)

Rok 1998 se stává jedním z klíčových roků pro oblast počítačů, komunikací a Internetu. Proto se rekapitulaci věnujeme v rozsáhlém seriálu.
Platí „osudové osmičky“ i v počítačové branži? Těžko říci, zda jsou vůbec osudové, ale devadesátý osmý rok tohoto století byl i v počítačové branži přelomem, jehož význam doceníme plně až v budoucnu. Co se mohlo zlomit a podstatně změnit, to se změnilo; co ne, to poprvé ukázalo, že se brzy zlomí a změní. Pokud se o některém roku s oblibou říká, že byl rokem něčeho, pak o letošku možná budeme říkat, že byl rokem všeho.

Proto chci pohledu na letošní rok věnovat hned sérii článků na Živě; první je celkovým přehledem.

Zatřásla se nadvláda duopolu často nazývaného Wintel, tedy Windows (Microsoft) a Intel. U obou firem je situace velmi podobná: jsou na vrcholu, mají rekordní obraty i zisky, ale konkurenti jako pilní permoníčci podkopávají mocná impéria. AMD má dnes nejprodávanější čip vůbec; Linux roste několikrát rychleji než Windows, a to je tu ještě Java. Mobilní zařízení (po našom „mobility“) se budou možná prodávat za tři roky více než osobní počítače, a je to trh, kde Wintel začíná prakticky z nuly, jeho dosavadní převaha je mu málo platná.

Internet je v další generaci. Už není zajímavý jen kvůli růstu, ale i kvůli trhu, který vytvořil: na Internetu se prodává prý celých 20% knih vyprodukovaných v USA, 10% letenek atd.; inzerce už začíná být srovnatelná s tištěnými médii a rádiem. Loni se tato čísla jen předpovídala; letos už jsou ve výročních zprávách řady amerických firem, černá na bílém.

Pécéčka nebyla nikdy tak levná jako letos, ale hlavně – nikdy nebyl pád cen doslova šílený jako v roce 1998. Důsledků je hned několik: a) pécéčka se stávají spotřebním zbožím na úrovni mikrovlnných trub nebo televizí; b) je navždy zlomen mýtus, že PC je drahá věc, a velcí výrobci budou stlačovat ceny ještě podstatně více, tak jako u každého spotřebního zboží, c) největší pokles realizovaly velké značky (tzv. velká pětka), kteří takto těžce zatápí jakýmkoli lokálním výrobcům PC. Zatápí, až je zřejmě vytopí – smiřme se s tím.

Tradice? Nezájem. Když se mění svět, padají modly – a dotklo se to médií. Legenda počítačových časopisů Byte je mrtev, odstřelen doslova jako prašivý pes a pohřben bez náhrobku. Následoval LAN Times, a je veřejným tajemstvím, že se všem tradičním a kdysi velkým špatně daří. Rychle následoval i náš trh, především zrodem několika nových médií, ústupem starých a především bezprecedentními personálními přesuny. A to nezmiňujeme média internetová, která se loni pouze hlásila o slovo, dnes právě působí pád jednoho papírového magazínu za druhým.

Software bude zdarma. I s tím se smiřme, a letošek byl prvním rokem v historii, kdy se přešlo od slov k činům. Corel WordPerfect 8, tedy jeho nejnovější verze, je zdarma – pro Linux. Star Office je zdarma – pro všechny platformy. 602proPC je zdarma. Oprava: 602proPC ještě není zdarma. Co Microsoft? Ví, že bude muset reagovat a je na to dobře nachystaný.

To bylo afér. Apple je žalovaná o miliardu za color management. Microsoft je žalován o miliardu za myš s kolečkem. Intel je žalován dalšími třemi firmami. Microsoft je žalován americkou vládou a dvaceti státy, pak devatenácti, jeden mu vše odpustil. Jeden se v tom už ztrácí. SPT Telecom je pod palbou veřejnosti, ale nese svůj cejch úředně potvrzeného monopolisty se vztyčenou hlavou. Bill Gates je žalován, že měl v Oválné pracovně v Redmondu poměr se Scottií McNealyovou, přičemž je současně šťastně ženat a chystá druhé dítě (tzv. Release 2). Jeden v tom má fakt už zmatek.

Zdá se vám toho na jeden rok málo? Tak čtěte další články z této série, a uvidíte, že je toho mnohem, mnohem více.

Váš názor Další článek: E-komerce pro každého

Témata článku: Microsoft, Linux, Drahá věc, Levné zboží, Velká série, Osmý rok


Určitě si přečtěte

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku