Chcete Google Chrome pořádně „vytunit“? Poradíme vám, která rozšíření byste měli vyzkoušet. A pro fajnšmekry máme tip, jak na libovolných webech vyhledávat hlasem.
Kapitoly článku:
- Speed Dial, Smooth Gestures, History 2, Google Reader, RSS, Chrome Toolbox, SocialPlus, Quick Scroll
- Clickable Links, Tab Menu, Youtube, Voice Search, Mail Checker Plus, goo.gl URL Shortener
Minule jsme se podívali na deset skvělých doplňků pro Firefox, které byste rozhodně neměli minout. Dnes se mrkneme na další užitečné doplňky, akorát pro konkurenční Google Chrome.
Instalace rozšíření pro Chrome je ještě o fous jednodušší, než v případě Firefoxu. Není totiž potřeba restartovat prohlížeč, takže po instalaci se můžete hned ponořit do objevování výhod, které s sebou rozšíření přinášejí.
Na webu Googlu naleznete nepřeberné množství zajímavých rozšíření. My jsme vybrali ty nejzajímavější.
1. Speed Dial: Časté weby na očích
Rychlý přístup asi není třeba příliš představovat. Na nových kartách se vám zobrazí malé náhledy webů, které si sami určíte. V nastavení si můžete povolit až 81 webových stránek, což by mělo stačit snad každému.
Rychlý přístup a přidání nového webu
Na pozadí okna s náhledy si lze přidat nějaký pěkný obrázek a okna s weby podbarvit. Přizpůsobit také lze jednotlivé ovládací prvky – můžete zobrazit či naopak zakázat pole s vyhledáváním, záložky, nedávno zavřené panely, název stránky a tlačítko s nastavením.
Náhledy na jednotlivé weby se standardně obnovují při každé návštěvě webu, takže vidíte vždy aktuální náhled. V nastavení je možné nastavit interval obnovy.
2. Smooth Gestures: Pohodlné ovládání
Už jsme o tom psali minule u Firefoxu. Gesta myší opravdu dokáží usnadnit a zpříjemnit práci. Pro Google Chrome můžete nainstalovat třeba rozšíření Smooth Gestures. Veškerá gesta jsou v nastavení pěkně zobrazena, samozřejmě si je můžete přizpůsobit, případně i vytisknout, ať je máte pořád na očích.
Gestem L zavřete web (vlevo) a seznam dostupných gest
Gesta můžete provádět levým nebo pravým tlačítkem myši, případně kolečkem. Standardně je nastaveno pravé tlačítko, jak je všude zvykem.
3. History 2: Mnohem lepší historie navštívených webů
Brouzdáte si internetem, postupně navštívíte stovky a tisíce stránek. Najednou se vám vybaví jeden web, na kterém jste už byli, neznáte ale jeho adresu a nutně jej potřebujete. V takovém případě pomůže historie. Google Chrome má historii již v základní instalaci, pomocí rozšíření si můžete historii trochu vylepšit.
Historii lze filtrovat dle období, weby jsou seskupeny dle domény
V horní části se vám zobrazí tlačítka pro filtrování času, tj. dnešní, včerejší či starší historie. Jednotlivé stránky se navíc seskupí pod jednotlivé domény, takže je orientace v historii o něco snazší.
Malý tip: Pokud se chcete k historii dostat pohodlněji, přidejte si na panel tlačítko pomocí rozšíření History Button.
4. Google Reader Notifier: Nové články v RSS
Holdujete RSS čtečkám? Jestli používáte Google Reader, určitě se vám bude hodit, když přímo z panelu uvidíte, kolik je toho nového. Přesně k tomuto slouží rozšíření Google Reader Notifier, opět z dílny Googlu.
Počet nepřečtených zdrojů se dozvíte pohledem na panel
Rozšíření dokáže zobrazit počet nepřečtených článků a v malém okně zobrazí názvy článků a názvy webů.
5. RSS Subscription Extension: Pohodlné přidání nového zdroje
A ještě jednou k RSS. Abyste nemuseli na každém webu hledat odkaz pro RSS zdroj, můžete si ikonu RSS zdroje nechat zobrazit přímo v adresním řádku.
Obrázek RSS zdroje přímo v adresním řádku
Po kliknutí na obrázek RSS se zobrazí zformátovaný výpis, takže uvidíte zdroj pěkně v čitelné podobě, žádné XML. Následně si můžete zdroj zařadit mezi jednu ze čtyř předdefinovaných čteček: Google Reader, iGoogle, Bloglines nebo My Yahoo.
V nastavení rozšíření je pak možné do seznamu přidat další čtečku či jednu nastavit jako výchozí, ať ji pořád nemusíte dokola vybírat.
6. Chrome Toolbox: Vylepšené obrázky, videa, flash a panely
Užitečným rozšířením je Chrome Toolbox přímo od Googlu. Po jeho nainstalování se u obrázků budou zobrazovat malé ikony, které na jedno kliknutí zpřístupní funkce jako nastavení obrázku na pozadí plochy a stažení obrázku. Kromě toho je možné obrázek zobrazit v plné velikosti, nebo zobrazit lupu nad obrázek.
Lupa (obrázek vlevo) a čtyři funkce nad obrázkem dovolí obrázek přiblížit, zvětšit, stáhnout a nastavit na pozadí
Flashové aplikace, což zahrnuje také YouTube videa, můžete díky malé ikoně přepnout do samostatného okna. Týká se to také nových HTML5 videí, které YouTube podporuje.
Otevření videa do okna pomocí tlačítka
Rozšíření dále umožní nastavit přepínání záložek pomocí rolování kolečkem myši a zavřít stránku poklepáním na ouško karty. Můžete si také nechat zobrazit potvrzovací okno, pokud zavíráte Chrome s více otevřenými listy. V nastavení také naleznete přizpůsobení klávesových zkratek.
7. SocialPlus!: Více možností pro Facebook
Chybí vám na Facebooku promítání fotek (slideshow), některá upozornění nebo video chat? Toto vše přináší doplněk SocialPlus. Navíc textové smajlíky převádí na obrázkové a přidává nástroje pro úpravu vzhledu vlastního profilu.
Facebook se vám možná bude i lépe ovládat, a to díky vylepšené podpoře klávesnice. Nechybí ani tlačítko To se mi nelíbí, samozřejmě má ale význam pouze pro ty, kteří mají nainstalované stejné rozšíření. Když už nic, třeba si s rozšířením užijete trochu zábavy.
Vlastní vzhled profilu a video chat
8. FB Photo Zoom: Velké fotografie na Faceoboku
Jste na Facebooku dennodenně? V tom případě by vás mohlo zaujmout rozšíření FB Photo Zoom, které zobrazuje obrázky v plné velikosti. Stačí myší najet na libovolný obrázek (ne jen profilu), následně se u myši zobrazí plná velikost fotografie.
Plná velikost obrázku po najetí myší
9. Google Quick Scroll: Snadnější hledání
Znáte to, něco si vyhledáte na Googlu, vypíše se vám spousta výsledků a vy na některý z nich kliknete. Poté na webu hledáte, kde je vlastně hledaný textový řetězec. Rozšíření Google Quick Scroll vám stránku automaticky naroluje na první zmínku toho, co hledáte.
Automatické narolování stránky