Satelitní a letečtí kartografové v posledních dvaceti letech nafotili a zveřejnili snímky zemského povrchu v takovém detailu, že dnes už jen stěží najdete nějakou větší plochu planety, kde namísto budov, lesů a dalších krajinných prvků spatříte jen rozmazaný flek.
Ostatně, krásným příkladem je třeba Severní Korea. Tvrdá diktatura by samozřejmě nikdy nedovolila firmám jako Google nebo třeba Microsoft, aby skrze komerční partnery nafotily ve vysokém rozlišení poloostrov z letadla, jenže ono to ani není potřeba.
Nedívejte se na nás! A just budeme!
KLDR totiž už stejně jako zbytek světa ze svých družic ve vysokém rozlišení vyfotily dodavatelé CNES/Airbus nebo třeba Maxar.
Svým způsobem jsou detailní snímky bizarního asijského režimu dostupnější než v mnoha vyspělých zemích. Pokud máte dlouhou chvíli, můžete se proto podívat na poloprázdné severokorejské silnice, panelová sídliště hlavního města nebo pobřežní vesničky s dlouhými písečnými plážemi.
Počkat, jak je to možné? Jak to, že je KLDR jako na dlani, zatímco mnohde ve světě to tak neplatí? Stručně řečeno, jestli se to Pchjongjangu líbí či nikoliv, je každému úplně jedno, digitální korporace totiž s režimem nepojí žádná obchodní a právní pouta.
Ještě hezčí snímky nabízí v případě KLDR Microsoft. Zleva: poloprázdná pchjongjangská magistrála a pobřežní vesnička s dlouhou písečnou pláží
Článek jsem sice uvedl slovy o tom, že planetu už mnohokrát vyfotografoval nespočet družic s teleobjektivem, kartografové nám ale na popud místních autorit některá místa z moci úřední dodatečně skryli.
Dnes se na ně podíváme – a to zejména v Evropě, která má na leteckých záběrech nebo třeba ve Street View hromadu rozmazaných a rozčtverečkovaných ploch a nikdo je nesmí vidět.
Pokračování 2 / 19
Vyretušovaný Měřičský ústav (mapa)
Základní problém u retušovaných míst spočívá v tom, že bez místní znalosti často nepoznáme, že je v mapě něco jinak. Byť některá místa mohou být rozmazaná/rozčtverečkovaná, a tak vlastně jen budí zvědavost, jiné úpravy nemáte šanci najít.
Měřičský ústav v Mapy.cz a Mapy Google
Je to případ i areálu státního Měřičského ústavu, kterému jsme se věnovali v samostatném článku a který je dodnes dokonale retušovaný v Mapy.cz. Nutno podotknout, že se to příliš nelíbí ani Seznamu, ale musí se řídit pravidly. Těžko soudit, kolik podobných míst najdeme jen v Česku.
Pokračování 3 / 19
Rozmazaný Izrael (mapa)
Ironií osudu není tou nejrozmazanější zemí světa KLDR, ale její téměř dokonalý protipól – technologicky a ekonomicky vyspělý Izrael. Zkuste se na něj podívat v mapách od Googlu, Microsoftu a odvozených (snímky z Bingu používají i Mapy.cz) a spatříte v největším detailu zhruba toto:
Když si snímek zobrazíte v plném rozlišení, uvidíte, že je velmi nekvalitní a deformovaný. Na vině přitom není technika. V mnohem vyšší kvalitě by dnes Tel Aviv vyfotila nejen jakákoliv komerční snímkovací družice s teleobjektivem, ale samozřejmě i běžné snímkovací letadlo.
Zatímco na leteckých mapách Googlu mám už asi navždy na památku svého tátu, jak se nic netuše opaluje na Adama na své terase, v případě telavivské mariny horko těžko rozliším leda tak jednotlivé plachetnice.
Důvodem je speciální a už přece jen přežitý americký obranný předpis z roku 1997, který z bezpečnostních důvodů zakazuje tamním společnostem zveřejnovat mapové snímky Izraele ve vyšším detailu než zahraniční poskytovatelé dat.
A jelikož je většina globálních satelitních map pro běžné smrtelníky amerického původu (a těm ostatním Izrael žádné detailní letecké snímkování neumožní), mapy od Microsoftu, Googlu a dalších mají v praxi kvalitu, na kterou jsme byli v našich končinách zvyklí dejme tomu před 15 a více lety.
Pokračování 5 / 19
Většina rozmazaných míst má prosté vysvětlení
Od dob, co můžeme koukat ve špičkovém detailu na celou planetu, se vyrojilo nepřeberné množství článků s výběry tajných a zaručeně rozmazaných míst – často i na renomovaných médiích.
Rozčtverečkovaná pevnost Eben-Emael na starších mapách Googlu
Ve většině případů se ale jednalo jen o běžné optické vady, přepálené odlesky střech, předěl dvou mapových listů s odlišnou kvalitou od různých poskytovatelů, případně geometrické deformace při kartografickém skládání dohromady.
Rozčtverečkovaných míst zároveň stále ubývá. Krásným příkladem je třeba památné místo Fort Eben-Emael. Obranná belgická pevnost z předválečných let a s podobným dobovým strategickým významem jako naše československé pohraniční opevnění byla ještě nedávno skutečně rozmazaná i v mapách Googlu.
Pevnost Eben-Emael na současných mapách Googlu a Bingu už v nejvyšším detailu
Důvod? V tomto případě nejspíše jen úřední formalita, protože se jednalo o vojenské pozemky, které byly na mapách Belgie v minulosti skutečně automaticky znehodnocené.
Už tomu tak ale dávno není a na leteckých/satelitních záběrech se můžete kochat pohledem téměř na všechny současné letecké základny NATO v Evropě.
Pokračování 6 / 19
Skrytá základna USAF v Leeuwardenu (mapa)
Mapy jsou nicméně občas docela schizofrenní. Některé základny jsou totiž sice i nadále rozčtverečkované nebo rozmazané, ale jen na některé ze služeb. Když se na stejnou pozici podíváte v jiné službě, vše je v pořádku. Je to nejspíše dáno tím, že potřeba cokoliv skrývat už pominula a některé mapy svoje letecké a satelitní snímky jednoduše ještě neaktualizovaly.
Typickým příkladem je domov F-16 nizozemského královského letectva v Leeuwardenu. Když si základnu vyhledáte v mapách Bingu, vyskočí na vás uměle rozmazaný pohled:
Základna Leeuwarden na mapách Microsoftu
Když se ale na to stejné místo podíváte v mapách Googlu, můžete se kochat pohledem na krásné stroje z rodiny F-16, které si spokojeně hoví na svých pozicích.
Základna Leeuwarden na mapách Google
Pokračování 7 / 19
Skrytá základna USAF v Chièvres (mapa)
Abychom byli fér, posuňme se o pár kilometrů dál na belgickou leteckou základnu poblíž Chièvres, kterou spravují americké letecké síly USAF a je jedním z logistických základen NATO.
Základna na mapách Google
Zatímco tentokrát je celý areál dokonale rozčtverečkovaný na mapách Google, stačí se přepnout do map od Microsoftu a spatříte nádherný letecký záběr včetně letounů před hangáry.
Základna na mapách Microsoftu
Pokračování 8 / 19
(Ne)rozmazaná polská základna (mapa)
Přesuňme se na sever k našim sousedům do Polska. I zde totiž najdete jednu uměle rozmazanou oblast kousek od Krakova. Jedná se o budovy velení polských speciálních sil.
I v tomto případě se ale nejspíše bude jednat jen o nějakou zapomenutou formalitu, když se totiž na totéž místo podíváte v mapách Microsoftu, shluk poměrně nezajímavých budov (stejná kasárna jako v Česku) uvidíte bez umělého poškození.
Pokračování 9 / 19
Jaderná fabrika La Hague (mapa)
Jestli je na světě nějaká země, kde se retušér opravdu vyřádil, je to Francie. Na mapách od Googlu i Microsoftu si zde neprohlédnete v podstatě cokoliv, co má něco společného s jadernou energetikou, jaderným průmyslem a nakonec i výzkumem.
Je to velké, je to rozčtverečkované, a proto je to jedno z nejznámějších míst spikleneckých teoretiků. Francouzský záměr, nebo jen vedlejší efekt?
Krásným příkladem je průmyslový komplex La Hague na normandském výběžku Cotentin. Francie jej vybudovala v roce 1976 a od té doby zde funguje závod na přepracování vyhořelého paliva – v podstatě se zde tedy vyrábí recyklované palivo MOX pro další využití v energetice.
La Hague z tohoto důvodu slouží i jako mezisklad jaderného odpadu a centrum souvisejícího nukleárního výzkumu.
La Hague je tak tajný, že nesmí být ani na Street View. Místo obřího komplexu jen mlha
Na Street View je až na pár záběru rozmazaný celý areál, který má délku od západu k východu dobré tři kilometry.
Cenzoři nicméně zapomněli rozmazat záběry z polních cest na severu, a tak se můžete pokochat pohledem na ostnaté dráty všech druhů
Pokračování 10 / 19
Jaderná elektrárna Gravelines (mapa)
Abychom se přesvědčili, že Francouzi opravdu neradi ukazují svoje jaderné technologie v mapách, zamíříme v Googlu k severnímu pobřeží poblíž belgických hranic. Nachází se tam největší francouzská jaderná elektrárna s šesti reaktory o celkovém výkonu přes 5 000 MW (téměř tři Temelíny).
Gravelines je největší francouzská jaderná elektrárna, a proto ji nesmíte vidět
V případě map od Googlu chybí i záběry ze Street View, ačkoliv vozy projely všechny okolní komunikace. A pro srovnání záběr z map Microsoftu, který volí dokonce ještě o kousíček drastičtější rozmazání. Ne! Jaderné elektrárny prostě neuvidíte a basta.
Gravelines na Street View a Bing Maps
Pokračování 11 / 19
Jaderná elektrárna Paluel (mapa)
Nedaleko od přístavu Le Havre se nachází druhá nejvýkonnější francouzská jaderná elektrárna Paluel. Ani tu si samozřejmě na žádné celosvětové letecké či satelitní mapě neprohlédnete. Je rozmazaná nebo rozčtverečkovaná jak na Googlu, tak u Microsoftu.
Druhá největší francouzská jaderná elektrárna Paluel na mapách Googlu
Pokračování 12 / 19
Jaderná elektrárna Cattenom (mapa)
Nakonec ještě jedna francouzská elektrárna – třetí nejvýkonnější Cattenom na francouzsko-lucemburském pomezí. Ani v tomto případě nenechali úředníci nic náhodě a zakázali velkým mapovým službám zobrazit jakékoliv detaily.
Třetí největší francouzská jaderná elektrárna Cattenom na mapách Googlu
Pokračování 13 / 19
Rozmazaný synchrotron (mapa)
Francouzi mají čtverečky opravdu rádi, vedle jaderných elektráren a mnoha vojenských objektů si proto nechali rozmazat i podstatnou část Grenoblu. Francouzská alpská metropole nebyla jen dějištěm X. zimních olympijských her, ale je i klíčovým vědeckým a technologickým centrem.
Najdete tu několik superpočítačů (jeden z nich jsme před deseti lety navštívili i my), laboratoře francouzské komise pro jadernou energii CEA a konečně také evropský synchrotron ESRF.
Drobný turistický tip: Synchrotron si prohlédnete ze skalnatého opevněného návrší Bastille nad městem, kam za pár eur vyjedete lanovkou.
Pokračování 14 / 19
Île Longue (mapa)
A ještě jedno poslední francouzské tajemné místo: malý opevněný poloostrov Île Longue. Jeho vojenská historie sahá hluboko do minulosti, nicméně v mapách Googlu si jej nezobrazíte hlavně kvůli tomu, že od poloviny 60. let minulého století slouží jako základna vojenských ponorek schopných nést balistické střely.
Pokračování 15 / 19
Jak je na tom nejznámější tajné místo, které nesmí nikdo vidět – příběhy opředené nevadské letiště USAF Homey, které ale spíše znáte pod dnes už popkulturní zkratkou Area 51?
Je to vlastně docela nuda, americké orgány totiž nic nečtverečkují a nerozmazávají. Pokud je na letišti opravdu něco tajného, je to prostě v jedné z budov a není třeba kvůli tomu rozmazávat celý areál a jen podporovat šíření spikleneckých teorií na internetu.
Testovací letiště Homey severozápadně od Las Vegas na mapách Googlu
Bílý flek severně od letiště není zásah štětce retušéra, ale solná pláň Groom Lake, jejíž téměř dokonalou rovinu využívá i samotná plocha letiště.
Ještě detailnější snímky najdete na mapách od Microsoftu včetně letounů popojíždějících po boční přistávací dráze.
Letiště Homey aka Area 51 na mapách Microsoftu
Pokračování 16 / 19
Athénské mezinárodní letiště (mapa)
Ve Státech je to nuda, rychle zpátky do Evropy, protože tam mají čtverečky a rozmazávací štětec opravdu rádi. Hned po Francii třeba v Řecku. V jedné z nejoblíbenějších letních turistických destinací nenajdete na mapách jediné nerozčtverečkované letiště.
Důvodů je hned několik včetně složitých vztahů se sousedem a paradoxně i partnerem v NATO – Tureckem.
Pokračování 17 / 19
Letiště na ostrově Korfu (mapa)
Je to jen těžko pochopitelné, ale stejným způsobem jsou rozčtverečkovaná i další letiště v Řecku včetně těch ryze turistických. Třeba na ostrově Korfu.
Pokračování 18 / 19
Letiště na ostrově Kréta (mapa)
Ještě to zkusíme na Krétě, ta je totiž už dostatečně daleko od pevniny, a tak tam možná platí trošku jiná pravidla. Aha, neplatí, ani toto letiště si v mapách nepohlédnete.
Pokračování 19 / 19
Nádvoří pomerančovníků (mapa)
Abychom ale vedle energetiky, vědy, dopravy a vojenství měli ve sbírce i nějakou tu rozmazanou státní správu, přesuneme se na úplný závěr na slunné pobřeží Španělska do města Almeria.
Když se v mapě přiblížíte na samotné historické centrum a přepnete se na leteckou mapu, podstatná část města zmizí a zbude jen rozmazaný čtverec o výměře několika hektarů. Jedná se o shluk budov Patio de los Naranjos (Nádvoří pomerančovníků) a sídlí zde soudy a další úřady.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně