Notebooky | AMD | Procesory

16 jader v notebooku? Mobilní AMD Ryzeny 7000 se Zen 4 dorazí možná už příští rok

16 jader v notebooku? Mobilní AMD Ryzeny 7000 se Zen 4 dorazí možná už příští rok

Pro notebooky AMD zatím nabízí maximálně 8jádrové procesory, a to by se nemělo změnit ani s příští generací mobilních procesorů Ryzen 6000. Jak ale prozradil informátor Greymon55, generace 7000 přinese zásadnější změny.

Mobilní procesory s kódovým označením Phoenix-H a Raphael-H už budou postavené na 5nm architektuře Zen 4. Zatímco řada Phoenix-H budou mobilní procesory s TDP pod 40 W a nabídnou tak maximálně 8 jader (16 vláken), u výkonnějších Raphael-H už se bude jednat o modely s TDP nad úrovní 45 W (asi až 65 W) a nové maximum se zvýší na 16 jader (32 vláken, jádra Persephone, 32 MB L3 cache). Integrovaná grafika už by měla být řady Navi2. Půjde o MCM čipy, takže zatímco hlavní výpočetní čipy budou 5nm, CIOD3 (Client IO-Die 3) bude vyráběné pouze 7nm technologií.

Dalších informací a možná i uvedení těchto čipů bychom se měli dočkat koncem příštího roku, ale vzhledem k současné situaci se také může stát, že se notebooky s těmito čipy objeví až někdy v roce 2023.

Po této generaci pak přijdou mobilní procesory Granite Ridge a Strix Point, které už budou mít hybridní strukturu. Granite Ridge by měl mít kombinaci 3nm a 6nm čipů s architekturou Zen 5 a Strix Point pak kombinaci částí s 3nm Zen 5 a 5nm Zen4D. Zatím se ale jedná o neoficiální informace, takže uvidíme, jak se spekulace budou měnit. AMD má ještě dost času na změny.

Diskuze (2) Další článek: Seagate ukázal pevný disk s rozhraním PCI Express. První disky s NVMe budou v roce 2024

Témata článku: Notebooky, AMD, Procesory, Ryzen, Architektura, Čipy, AMD Zen, Phoenix-H, Notebook, Generace, Strix Point, Jádro, Procesor, Zen, Ridge, Čip, Procesory na Heureka.czNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

Martin Nahodil
Konzole
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy