Doom | Hry

16 bizarních počítačů, na kterých spustíte Doom: Žárovky, foťáky, kalkulačky i brambory

  • Legendární Doom běží skoro na čemkoliv
  • Nově možná i na žárovkách Ikea
  • Nebo na tiskárně, CNC stroji, tlačítku, bramboře...

Lidstvo před pár dny nejspíše překonalo další velkou metu, která naši civilizaci posune o pěkný kus dál. Ano, dokázali jsme rozjet starý dobrý Doom na barevné žárovce Ikea Trådfri! Tedy možná...

Úspěchu jsme si totiž užívali jen pár desítek hodin, než po sobě autor zametl všechny stopy. Smazal krátký zápisek a video na YouTube, které mělo vše dokazovat. 

Ať už byla důvodem žádost Ikey, nebo to celé byla jen jedna velká blamáž, faktem zůstává, že je Doom jedním z nejportovanějších kusů softwaru napříč těmi nejpodivnějšími platformami. Tedy hned po Linuxu. My se dnes na některé z těch nejšílenějších podíváme v rychlé listovačce.

Klepněte pro větší obrázek
Doom na žárovce (v pozadí). Autor už nicméně všechny důkazy smazal

I jednoduché chytré žárovky mají výkonný čip

Než ale klepnete na další kapitolu, dovolte mi alespoň drobné technické pozadí k tomuto případu. Bylo by možné rozjet Doom na žárovce? Teoreticky ano, Trådfri totiž není žádná vykopávka, ale LED s konektivitou a dálkovým ovládáním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jsem RGB LED s bezdrátovým armovým SoC MGM210L a údajně na mě může běžet Doom

K tomu potřebuje nějaký mikrokontroler, kterým je v tomto případě SoC MGM210L (PDF) od Silicon Labs. Čip si poradí s rádiovými protokoly Bluetooth 5.1, Thread, Zigbee a dostatečný výpočetní výkon dodává 32bitový ARM Cortex-M33 s pracovním taktem 38,4 MHz, 96 kB RAM a poměrně solidním 1 024kB úložištěm.

Vzhledem k tomu, že první Doom vyšel na sklonku roku 1993, kdy se schopnosti tehdejších osobních počítačů od současných žárovek Ikea zase tolik nelišily, mohlo by to po patřičných úpravách opravdu fungovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jako zobrazovač autor použil podobný modul TFT LCD displeje. Často mají připájený i slot SD karty, ze které lze načítat rozměrnější data. Možná to byl i tento případ 

Čip má k dispozici 12 digitálních signálů GPIO, na kterých mohou běžet obvyklé sběrnice I²C a SPI, s nimiž běžně pracujeme i v našem seriálu Pojďme programovat elektroniku. A právě SPI použil autor celé legrace k připojení modulu barevného TFT LCD displeje. Už od pohledu se jedná o hojně rozšířený displej z Aliexpressu apod. za pár kaček a nejspíše s řadičem ILI9341. Na pár řádcích kódu jej s patřičnou knihovnou velmi snadno oživíte i v jednoduchém Arduinu.

Source porty Doomu

V každém případě, za snadnou přenositelností Doomu v podstatě na jakýkoliv kus elektroniky, který má nějaký čip, do kterého lze zapisovat, stojí nepřeberné množství source portů: neoficiálních modifikací herního enginu v podstatě pro jakoukoliv myslitelnou procesorovou architekturu.

Takže to bychom měli základní encyklopedickou omáčku a teď už hurá na ty bláznivé Doomy. Nějaká žárovka od Ikey je totiž nakonec dost možná jen slabý odvar.

Diskuze (12) Další článek: NASA objevila vzdálenou planetu podobnou Neptunu s hustou atmosférou

Témata článku: YouTube, Windows, Linux, Historie, Programování, Twitter, AliExpress, Tesla, iOS, Apple Watch, ARM, Bulvár a vtípky, Reddit, GitHub, Arduino, Doom, Hry, IBM, iPod, IKEA, FLAC, Coop, Kodak, Heretic, Rigo, Apple Watch na Heureka.czTest pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony