15 vychytávek, které chceme v příštím Windows

Microsoft dal komunitě možnost na webu UserVoice sepsat nápady, jak vylepšit příští Windows, a hlasovat o ty nejlepší. Sešlo se jich doposud několik set.

Microsoft slíbil, že bude při vývoji Windows 10 poslouchat komunitu, její názory a nápady. Každý, kdo si nainstaluje zkušební Technical Preview, proto v nabídce start objeví velkou dlaždici aplikace Windows Feedback, která slouží jak k hlášení chyb, tak k zaslání nápadů.

Windows Feedback pochopitelně není jedinou možností. Microsoft vstoupil do jámy lvové a již dříve založil několik tematických dotazníků na UserVoice. Pokud jste jej při brouzdání internetem ještě nenavštívili, jen ve stručnosti připomenu, že se dnes jedná prakticky o standard na poli zpětné vazby od uživatelů. Autor libovolného produktu a služby si zde může založit profil a návštěvníci mohou psát, co by například chtěli v nové verzi. Ostatní pak hlasují pro ty nejlepší nápady. Prakticky identickou funkci nabízí i konkurenční Google Moderator.

Surfaři už z podstaty věci nemají slitování, občas tedy na službě výrobci poradí, že udělá nejlépe, když svůj produkt jednoduše zcela zruší. To se před pár týdny stalo právě Microsoftu, když se skrze UserVoice ptal, jak by měl vylepšit Internet Explorer. Vedle vtipálků je pak služba také plná diskuzních trollů, kteří nástěnku dříve či později zaplní nepodstatným spamem, a také těmi, kteří chtějí zcela upřímně do produktu dostat funkci, kterou budou používat pouze oni a pak ještě dalších deset lidí na celé planetě.

261993831
Hlasování nyní ovládly nápady iránské komunitní lobby (Microsoft iránský trh nepodporuje kvůli americkému embargu)

Pak tu jsou však také nápady, které cílí na širší obecenstvo a kterých by si mohl výrobce opravdu všimnout. Tak je tomu také na profilu UserVoice pro Windows. Pojďme se tedy podívat na patnáctku zajímavých nápadů, které patří k těm nejlépe hodnoceným.  Co tedy chtějí uživatelé ve Windows 10?

1. Chceme karty v Průzkumníku

Toto je poměrně častý požadavek, který se opakuje již celé roky. Když se objevily karty v prohlížečích, bylo jen otázkou času, kdy po nich začnou toužit i náročnější uživatelé souborového správce od Microsoftu. Ten jim sice vstříc nevyšel, zatím jej ale zastoupila komunita, která vyvinula celou plejádu rozšíření pro Explorer. Jedno z těch zdařilejších se jmenuje QTTabBar a díky bohatému nastavení může vypadat opravdu jako odvěká součást Průzkumníku. Ostatně podívejte se na obrázek níže.

690079743
Karty v Průzkumníkovi ve Windows 10 s pomocí rozšíření QTTabBar

2. Chceme Windows zdarma

Tento požadavek už Microsoft částečně plní. Jelikož dnes drtivá většina domácích uživatelů získá Windows ve formě předinstalovaného systému na novém počítači, poplatek za licenci je psychologicky i fakticky rozmělněný v ceně počítače, která je zase stlačena co nejníže díky konkurenčnímu boji. Přechod na Windows 8 stál několik set korun a Windows 8.1 byl zdarma. Lze očekávat, že Windows 10 bude pro stávající uživatele také v rámci úvodní akce velmi laciný, nebo Microsoft překvapí a uvede jej opět jako bezplatný upgrade? Uvidíme příští rok.

388107491 247030970
Základní cena upgradu (fakticky běžné instalační ISO) na Windows 8 stála po jeho uvedení 30 eur a pro majitele nových počítačů ještě méně. Upgrade na Windows 8 Media Center Pack (např. podpora filmových DVD) rozdával Microsoft zdarma.

3. Ať se všechny ovladače instalují skrze Windows Update

Tento požadavek mě samotného překvapil, už více než deset let mi totiž jako hlavní domácí počítač slouží výhradně notebook a již od dob Windows Vista tedy ručně žádné ovladače neinstaluji a to včetně tiskárny a dalších typických periferií (výjimkou jsou snad jen USB ovladače pro flashování telefonů s Androidem). Jelikož má však tento požadavek bezmála sedm tisíc hlasů, asi na tom něco bude. Jak jste na tom vy? Je váš počítač po čisté instalaci Windows připravený k práci na 100 %, nebo stejně jako tito surfaři musíte zdlouhavě hledat ovladače hardwaru?

230675439 490504626
Instalace ovladačů pomocí Windows Update na Windows 10

4. Sjednoťte nastavení

Tento stěžovatel pro změnu poukazuje na již klasický příklad schizofrenie Windows 8.x i Windows 10. Nastavení počítače je k dispozici ve dvou podobách – jako aplikace Metra a jako tradiční Ovládací panely a další nástroje. Některé funkce můžete upravit v obou nástrojích, některé pouze v Ovládacích panelech a některé pouze v aplikaci Metra. Kočkopes.

358139567 335767536
Nastavení myši v moderní aplikaci a v klasickém a podrobnějším nástroji z Ovládacích panelů. Vyhledávač v nabídce Start přitom přednostně našeptává konfiguraci z Metra/moderního prostředí. 

5. Chceme rozbalovat RAR

Bezmála pět tisíc hlasů získalo přání, aby se vedle komprimačního formátu ZIP naučil Průzkumník pracovat také s RAR, 7Z nebo třeba BZ2. Zvláště ten RAR by si asi přála především warezová komunita, poněvadž tam je tento formát nepsaným standardem komprimace.

6. Nakreslete nové ikony

Podobný požadavek se na UserVoice opakuje hned několikrát (třeba zde) a není se čemu divit. Redmond by bez okolků zasloužil pár facek, Windows je totiž slepenina ikon snad ze všech verzí. Najdete zde archaické ikony, na které nikdo nesáhl déle než deset let, pak ikony z Windows Vista, Windows 7, Windows 8 a konečně několik nových – plochých – které přináší Windows 10. To je ale málo a v plné síle to ukazuje třeba nová nabídka Start, ve které svítí staré ikony složek. Fuj! Tento problém nelze jako vždy odfláknout nakreslením deseti nových ikonek pro nejdůležitější aplikace a operace, ale vytvořením kompletního ikonsetu – i když to při velikosti Windows bude práce pro celou armádu grafiků.

419452711 132155812
Mišmaš ikon v nabídce Start (složky) a některé nové ikony v Průzkumníku – třeba ikona počítače. Takto ale mají vypadat všechny, nikoliv jen pár.

Je to až skoro trapné, ale Microsoft v tomto případě musí opět zastupovat komunita. Takto se třeba snaží navrhnout ikony pro Windows 8.1 jistý dtafalonso na Devianartu.

7. Chceme lepší Poznámkový blok

Poznámkový blok je společně s Regeditem snad ta nejkonzervativnější aplikace celého Windows. Nic neumí – dokonce ani korektně otevřít obrovský soubor (pokouší se jej celý načíst do paměti, což může být třeba u rozsáhlých CSV souborů s velikostí stovek MB kritický problém). Neumí ani barevně označit programový kód – neumí prostě nic z toho, s čím si levou zadní poradí bezplatné textové editory na webu (třeba klasický český PSPad) i editory ze světa Linuxu. Jedinou věcí, kterou se Poznámkový blok v posledních deseti letech naučil, je snad pouze podpora UTF-8.

815572621
Notepad neumí prakticky nic. Jeho jedinou výhodou je tedy rychlý start

8. Odinstalace musí opravdu odinstalovávat

Určitě to dobře znáte. Odinstalujete standardní cestou program, ale aplikace po sobě neuklidí v systémovém registru a často nechá i svinčík na disku. Pokud používá proprietární instalátor, Windows s tím nic moc neudělá, pokud ale používá vestavěný instalační systém (MSI aj.), Windows by se měl postarat o to, aby po programu nezůstal na disku ani jeden bajt.

9. Windows musí podporovat MKV, FLAC aj.

Podle Microsoftu patří budoucnost multimediálním streamům a H.264 (a H.265). Komunita si to ale nemyslí a chce nativní podporu pro MKV a další formáty. To je ale velmi málo pravděpodobné, základní Windows 8.x neobsahuje ani potřebné kodeky pro přehrávání filmových DVD a MKV se ke všemu používá prakticky výhradně pro šíření audiovizuálního warezu.

10. Chceme herní mód

Toto je docela zajímavý nápad, ačkoliv odpověď Microsoftu by nejspíše zněla, že od toho tu je přeci Xbox – Xbox One není nic jiného než ořezaný Windows 8.x v herním režimu. Zpět ale k požadavku. Herní mód (Game Mode) by měl fungovat jednoduše tak, že by se při spuštění náročné hry utlumily veškeré ostatní procesy Windows a spuštěných aplikací na absolutní minimum. Hra by tedy získala nejvyšší procesorovou prioritu i dostatek RAM, která by se vyprázdnila do virtuální paměti.

11. IE musí podporovat moderní doplňky

Internet Explorer sice může být svižný, ale jeho rozšiřitelnost o všemožné user-skripty (Greasemonkey) a doplňků ve stylu Firefoxu a Chromu je prakticky nulová. IE se v tomto směru proslavil snad jen podporou otravných lišt. Už několik týdnů se internetem šíří zvěsti, že by se přesně toto mohl naučit Internet Explorer 12, zatím se však jedná pouze o neověřené zprávy, kterých tu už bylo mnoho.

12. Smysluplně popisujte aktualizace

Windows Update sice stále dokola instaluje všemožné záplaty a aktualizace, málokdo se však vyzná v tom, co vlastně opravují. Microsoft sice ke každému balíčku dodává popis, ten je však často příliš vágní a nabízí sdělení typu: „Tato záplata opravuje zabezpečení Windows.“ Jaké zabezpečení? Jak se projevovala chyba před aktualizací? Jakým způsobem se systém změní? Toto chceme vědět a chceme tomu rozumět, i když nejsme zrovna inženýři z Microsoftu a MVP.

320933695
Seznam aktualizací Windows

13. Ať Správce úloh zobrazuje vytížení GPU

Správce úloh zobrazuje vytížení CPU, RAM, úložiště a sítí (ethernet, Wi-Fi, Bluetooth aj.). Jak však stále více roste poptávka i po grafickém výkonu a vše se akceleruje na GPU včetně uživatelského rozhraní celého Windows, přišel čas na to, aby nám systém něco řekl i o vytížení grafické jednotky. Alespoň po tom touží 400 respondentů.

42657378
Přehledové grafy ve Správci úloh

14. Chceme na Windows 10 spouštět hry z Xboxu

Microsoft se během představení Windows 10 Technical Preview chlubil, že jádro systému bude totožné napříč všemi zařízeními počínaje mobilními telefony a konče právě Xboxem. Proč tedy rovnou neumožnit i spouštění zakoupených her pro Xbox i na PC s Windows.

15. Vyměňte jádro NT za GNU Hurd

A na závěr ještě jeden požadavek od fanoušků GNU. Microsoft by prý udělal nejlépe, kdyby z Windows odstranil jeho jádro NT a namísto něj použil Hurd, které se mělo kdysi stát základem svobodného operačního systému GNU. Nakonec to dopadlo tak, že onen svobodný operační systém namísto Hurdu zvolil jádro Linux.

Na webu UserVoice v sekci Windows najdete desítky a stovky dalších nápadů rozřazených do hromady kapitol. Pokud vám tedy ve Windows něco opravdu chybí, nebo pokud vám v něm něco překáží, napište to a třeba vás v Redmondu vyslyší.

Diskuze (172) Další článek: Česko-slovenské hry Space Engineers už se prodalo přes milion kopií

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,