Budoucnost | Umělá inteligence

144 týmů popsalo svět v roce 2045. Podlé jedné vize nás ovládne superinteligence TAI

  • Změní se svět do roku 2045 více, než mezi lety 1999 a 2022?
  • Podle soutěže World Building Contest velmi výrazně díky AI
  • 144 týmů předpovídalo, jak se bude měnit svět rok za rokem

Jak bude vypadat svět v roce 2045? Při podobných odhadech máme zpravidla tendenci nadsazovat naše očekávání, a tak možná bude stačit pokorný pohled zpět do minulosti. Rok 2045 tu máme za 23 let a přesně taková doba nás dělí od konce května 1999.

Už tehdy mnohým z vás na stole hučel počítač, v kapse jste nosili mobil, po večerech surfovali na webu skrze vytáčené připojení a místo Spotify jste stahovali empétrojky třeba z Napsteru. Dnes je vše pouze lehčí, hezčí a rychlejší, a tak může leckoho napadnout logické východisko, že nás stejný osud čeká i v příštích dvou dekádách.

Futurologům z organizace Future of Life se ovšem z takto fádních představ zježily vlasy a vyzvali své kolegy, antropology, počítačové vědce i širokou veřejnost, aby všichni do jednoho přišli s něčím lepším. Jejich volání nakonec vyslyšelo 144 týmů ze 44 zemí světa, které se zapojily do soutěže worldbuild.ai.

Pořadatel před pár dny zveřejnil dvacítku finalistů, z nichž během června vybere absolutního vítěze.

Překrásný nový svět

Myšlenkový experiment, jak bude vypadat svět poloviny 21. století, měl ale svá přísná pravidla, organizátor totiž do hry zapojil AGI – umělou superinteligenci (Artificial General Intelligence), která překonává člověka ve všech myslitelných aspektech.

Klepněte pro větší obrázek
Organizace vyzvala v soutěži World Building Contest odbornou i laickou veřejnost, ať zkusí odhadnout, jak AI v příštích 23 letech promění svět

Buďte v klidu, zatím neexistuje a podle skeptiků ji ani nikdy nevytvoříme. Optimisté na to ale mají jiný názor, a jelikož se mezi ně hrdě řadí i pořadatel, soutěžní týmy měly za úkol při popisu relativně blízké budoucnosti pracovat s několika základními parametry:

  • V roce 2040 lidstvo stvoří umělou superinteligenci AGI
  • Díky AGI lidstvo zažije exponenciální technologický růst
  • USA, EU a Čína dosáhnou rovnováhy, takže prosím žádná 3. světová válka
  • Nečeká nás dystopická budoucnost, ale naopak světlé zítřky

Takže žádný zlý Skynet a Matrix, ale TAI, která neškodí, ale naopak pomáhá. Stejně jako pan Sponka v prehistorickém kancelářském balíku Office.

Počkat, počkat, co je to TAI? Tak svoji superinteligenci pojmenovala jedna z finalistek, kterou dnes citují zaoceánská média. K počítači totiž zasedla i jedna z propagátorek umělé inteligence a antropoložka s diplomem z Yale Rebecca Rapple a stvořila jednu z nejzajímavějších vizí.

Brain-Computer Interface

Rebečin TAI se zrodí na základech, které už dnes známe, počítá totiž s masivním vývojem na poli rozhraní počítač-mozek BCI (Brain-Computer Interface), kterému se věnuje třeba i Elon Musk, a také na poli neuronových sítí, kde navazuje na současné pokročilé technologie, za kterými zase stojí laboratoř OpenAI a skrze své API je přetavuje v praktické produkty. Před pár dny jsme si to vyzkoušeli třeba v experimentu GitHub Copilot.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2026 se na scéně objeví doposud neznámý startup BIVI

V Rebečině příběhu se v roce 2026 na scéně objeví nový hardwarový startup BIVI, který přijde s prvním opravdovým neinvazivním BCI. Zprvu to sice nebude žádná hitparáda, nicméně díky komunitě early-adopterů a laboratoří jako OpenAI dojde díky rozvoji neurovědy právě s pomocí AI k prvním doslova transcendentálním zážitkům.

Prý se máme těšit na neurální a sdílený prožitek (třeba) rockového koncertu, který sice proběhne pouze ve vaší hlavě a o vizualizaci baskytaristy se postará (jak jinak) AI, díky rychlému internetu to ale zažijete s 10 000 dalšími early-adoptery, kteří investovali právě do BIVI.

Budeme se připojovat do COMMUNITAS

Byť měla být dle soutěžních regulí vize budoucnosti příjemná a určitě ne dystopická, když se budete v Rebečině časové ose posouvat dál a dál, začne to být poněkud strašidelné. V roce 2031 totiž do BIVI vstoupí pokročilá neuronka TAI, která z nás začne dělat lepší osobnosti.

Demo COMMUNITAS. Pokud nemáte na hlavě nejnovější verzi BIVI, nasaďte si prosím sluchátka:

Jak? Skrze COMMUNITAS! Ale ne, to je zase co? Jakýsi neurálně-digitální a sdílený psychedelický zážitek, o který se postará TAI a některá z dalších generací BIVI. Jednoduše nasadíte helmičku a skrze internet budete sdílet halucinogenní myšlenky s ostatními. Zlí jazykové by mohli namítnout, že to samé se už dnes občas děje i v diskuzích na Facebooku.

Proč by měl Skynet ničit lidstvo? Vždyť ho budeme milovat

Rozhraní mozek-počítač ve spojení s AGI je pro tuto vizi naprosto ústřední, Rebecca Rapple na něm totiž demonstruje naši ochotu podvolit se TAI. Proč by proboha měl nějaký Skynet či Matrix bojovat s člověkem, když své helmičky budeme milovat jako nic jiného na světě.

Klepněte pro větší obrázek
TAI vyřeší všechny výpočetní problémy a díky COMMUNITAS ubude duševních chorob

Ruku v ruce s tím využijeme schopností TAI také k vývoji nových technologií, které nás koncem tohoto desetiletí dostanou s první lidskou posádkou na Mars a o dekádu později pak i k dalších vzdáleným planetám.

Objeví se samozřejmě také terorismus namířený proti AGI, nejisté pokusy autorit TAI vypnout a tak dále, jak to známe z každé druhé sci-fi povídky

I slabá AI změní svět stejně jako internet

Jsou podobné vize poněkud ztřeštěné? Nejspíše ano, v roce 2045 totiž budeme řešit s trochou nadsázky spíše než AGI nějakou další korupční kauzu v souvislosti s výstavbou VRT v Česku. Na stranu druhou, už dnes vidíme, jak tzv. slabá AI v podobně všech těch nápomocných neuronek skrytě ovlivňuje běžný život, jak se promítá do výzkumu a jak dělá kousky, které byly vlastně ještě nedávno nemyslitelné.

A právě díky a kvůli tomu jsou všechny možnosti zatím otevřené. Aplikovaná AI je totiž opravdu zcela nový fenomén, který tu v roce 1999 nebyl. Její dopady budou nejspíše stejně mohutné jako nástup internetu v devadesátých letech. Ostatně i ten zprvu zajímal jen pár nadšenců a ostatní jen kroutili hlavou, k čemu je dobrý jakýsi e-mail, když jej nemají komu poslat.

Diskuze (62) Další článek: Lampička WaterLight nepotřebuje baterii ani nabíjení. Elektřinu vyrábí ze slané vody nebo moči

Témata článku: Facebook, Budoucnost, Mars, Umělá inteligence, Internet, Elon Musk, USA, Spotify, Čína, Neuronová síť, Evropská unie, Matrix, Soutěž, Napster, Vrt, Česká republika, Future of Life, Hitparáda, Prožitek, Vytáčené připojení, Huc, GitHub Copilot, Yale, Futurolog, AgI