Nadšení pro obor se často dědí z generace na generaci. Málokdy se ale stane, že by jedna rodina byla tak úzce spjata s jedním odvětvím, jako je tomu u rodu Piccardů a jeho vášně pro balónové létání. Vše začalo u dvojčat Jeana a Augusta, od jejichž narození 28. ledna uplynulo 140 let.
Jednovaječná dvojčata Auguste a Jean Felix Piccardovi se narodila v roce 1884 ve švýcarské Basileji. Auguste se stal fyzikem a Jean organickým chemikem a leteckým inženýrem. Každý z nich získal doktorát z přírodních věd na Švýcarském technologickém institutu. Významně přispěli k rozvoji poznatků o stratosféře, balonovém létání a prostředcích pro přežití člověka ve velkých výškách.
Přestože byli bratři po většinu života fyzicky odděleni, spolupracovali na svých výzkumných aktivitách po celou dobu své kariéry. A následovaly je i jejich rodiny. Představme si proto několik významných objevů, za kterými klan Piccardů stojí.
Let do stratosféry
Oba sourozenci už prakticky od začátku dvacátého století koketovali s balonovým létáním. V roce 1930 Augusta zájem o létání balónem a zvědavost ohledně horních vrstev atmosféry přivedly k návrhu kulové přetlakové hliníkové gondoly, která by umožňovala výstup do velké výšky bez nutnosti přetlakového obleku. Důležitou motivací pro jeho výzkum v horních vrstvách atmosféry byla měření kosmického záření, která měla poskytnout experimentální důkazy pro teorie Alberta Einsteina.
Dne 27. května 1931 společně se svým asistentem Charlesem Kipferem odstartoval Auguste Piccard z německého Augsburgu ve vodíkovém balónu a dosáhli rekordní výšky 15 781 m. Během tohoto letu se stali prvními lidmi, kteří vstoupili do stratosféry a byli schopni shromáždit podstatná data o horních vrstvách atmosféry.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně