1,4 GB na běžném 80 minutovém CD-ROMu

Společnost Sanyo Electric Co., Ltd. před několika málo dny oznámila, že vyvinula novou technologii nazvanou “HD-BURN” umožňující zapsat dvakrát tolik dat na běžný CD-R disk.

Vývoj technologie začal přibližně před dvěma lety, kdy se CD-R média stala běžně dostupná širokému spektru zákazníků. Společnost Sanyo doufá, že pokud se nová technologie ujme, oddálí se přechod k DVD vypalovačkám a ještě se zvětší zájem o dnes už levné CD-R/RW vypalovačky. Do budoucna se počítá s využitím technologie “HD-BURN” i pro 24x zápis na CD-RW média a se zvýšením současné dvojnásobné kapacity až na trojnásobek. Podle Sanyo se dá pouhou úpravou firmwaru docílit toho, aby takto vypálené cédéčko bylo čitelné i v běžné DVD mechanice. Jak to bude při zvýšení na trojnásobnou kapacitu se zatím nikde neuvádí.

Podpora ze strany výrobců

Klepněte pro větší obrázekNeméně důležitým faktem při uvádění nové technologie na trh je podpora ze strany výrobců. Z výrobců vypalovacích mechanik budou novou technologii podporovat společnosti Accesstek, Lite-ON, BTC a BENQ. Mezi softwarovými výrobci najdeme AHEAD (Nero), BHA (B`s Recorder) a ECI. Chipsety LSI bude nabízet jak samotné Sanyo, tak MediaTek.

Do kterého segmentu trhu?

Technologie „HD-BURN“ by se měla zařadit někde mezi CD-R a DVD vypalovačky. Cena stávajících DVD vypalovaček není ještě nejnižší a tato technologie umožní uložit dvojnásobnou kapacitu na běžné CD-R médium, což by při nepříliš odlišné ceně od stávajících vypalovacích mechanik poskytovalo opravdu skvělý poměr výkon/cena.

Už vidím, jak jásají všichni ti, kdo si převádějí filmy do DivX. Pokud by se na trhu objevil stolní přehrávač kombinující novou technologii od Sanya i s možností přehrávat formát DivX, jistě by si našel mnoho zákazníků. Ani tak není ku škodě, pokud se vám na jedno CD vejde daleko lépe jeden film ve formátu DivX. Sanyo velmi rychle zveřejní specifikaci čtení médií vypálených v módu „HD-BURN“ pro výrobce DVD mechanik, aby ji mohli co nejdříve implementovat do nových výrobků.

Existující mechaniky

Prozatím existuje jediná mechanika s podporou „HD-BURN“, jejím výrobce je jak jinak než společnost Sanyo a nese označení CRD-BPDV2. Již dříve jsme informovali o chystané kombo mechanice od Sanyo pojmenované CRD-DV1 s podporou CD i DVD a vybavené taktéž technologií „HD-BURN“. O jejím termínu uvedení na trh se zatím nikde nepíše.

Mechanika CRD-BPDV2 má tyto parametry:

  • Dvojnásobná kapacita oproti stávajícím CD-R.
  • V módu „HD-BURN“ je mechanika schopna 36x rychlostního zápisu a 80x čtení (přepočteno na přenosové rychlosti klasického CD).
  • Podpora technologie “BURN-Proof” proti podtečení zásobníku paměti.
  • Po aktualizaci firmwaru se počítá i se zápisem CD-RW rychlostí 24× (opět přepočteno na přenosové rychlosti klasického CD).
Nevýhodou je, že se „HD-BURN“ nedá využít u hudebních CD-DA cédéček, a že ho nedokáží přečíst CD mechaniky. Podpora bude pouze u DVD mechanik schopných číst kratší pity.

Jak bylo dosaženo dvojnásobné kapacity?

Ke zvětšení kapacita až na 1,4GB došlo zkrácením délky pitů na 0,62 mikrometrů. Klasické CD má délku pitů 0,83 mikrometrů a DVD 0,4 mikrometrů - tím došlo k navýšení kapacity o 1,35 násobek. Dalším krokem je změna korekce chyb ze standardu CIRC na RS-PRODUCT (RS-PC), čímž dojde k dalšímu navýšení o 1,49 násobek. Těmito kroky dojde k navýšení o dvojnásobek (1,49 X 1,35 = x2,0115 CD).

Klepněte pro větší obrázek

Jak se k nové technologii stavíte vy? Koupili byste si radši DVD vypalovačku nebo snad daleko levnější vypalovačku vybavenou „HD-BURN“? Kdyby se za novou technologii postavil i Plextor, tak já bych měl už jasno.

Zdroj: CDR-Info

Diskuze (50) Další článek: Napište Microsoftu jak jste s ním spokojeni

Témata článku: Software, GB, Úprava PC zdroje, Nové médium, ROM, Dvojnásobná kapacita, CD-R, CD-ROM


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky