1,4 GB na běžném 80 minutovém CD-ROMu

Společnost Sanyo Electric Co., Ltd. před několika málo dny oznámila, že vyvinula novou technologii nazvanou “HD-BURN” umožňující zapsat dvakrát tolik dat na běžný CD-R disk.

Vývoj technologie začal přibližně před dvěma lety, kdy se CD-R média stala běžně dostupná širokému spektru zákazníků. Společnost Sanyo doufá, že pokud se nová technologie ujme, oddálí se přechod k DVD vypalovačkám a ještě se zvětší zájem o dnes už levné CD-R/RW vypalovačky. Do budoucna se počítá s využitím technologie “HD-BURN” i pro 24x zápis na CD-RW média a se zvýšením současné dvojnásobné kapacity až na trojnásobek. Podle Sanyo se dá pouhou úpravou firmwaru docílit toho, aby takto vypálené cédéčko bylo čitelné i v běžné DVD mechanice. Jak to bude při zvýšení na trojnásobnou kapacitu se zatím nikde neuvádí.

Podpora ze strany výrobců

Klepněte pro větší obrázekNeméně důležitým faktem při uvádění nové technologie na trh je podpora ze strany výrobců. Z výrobců vypalovacích mechanik budou novou technologii podporovat společnosti Accesstek, Lite-ON, BTC a BENQ. Mezi softwarovými výrobci najdeme AHEAD (Nero), BHA (B`s Recorder) a ECI. Chipsety LSI bude nabízet jak samotné Sanyo, tak MediaTek.

Do kterého segmentu trhu?

Technologie „HD-BURN“ by se měla zařadit někde mezi CD-R a DVD vypalovačky. Cena stávajících DVD vypalovaček není ještě nejnižší a tato technologie umožní uložit dvojnásobnou kapacitu na běžné CD-R médium, což by při nepříliš odlišné ceně od stávajících vypalovacích mechanik poskytovalo opravdu skvělý poměr výkon/cena.

Už vidím, jak jásají všichni ti, kdo si převádějí filmy do DivX. Pokud by se na trhu objevil stolní přehrávač kombinující novou technologii od Sanya i s možností přehrávat formát DivX, jistě by si našel mnoho zákazníků. Ani tak není ku škodě, pokud se vám na jedno CD vejde daleko lépe jeden film ve formátu DivX. Sanyo velmi rychle zveřejní specifikaci čtení médií vypálených v módu „HD-BURN“ pro výrobce DVD mechanik, aby ji mohli co nejdříve implementovat do nových výrobků.

Existující mechaniky

Prozatím existuje jediná mechanika s podporou „HD-BURN“, jejím výrobce je jak jinak než společnost Sanyo a nese označení CRD-BPDV2. Již dříve jsme informovali o chystané kombo mechanice od Sanyo pojmenované CRD-DV1 s podporou CD i DVD a vybavené taktéž technologií „HD-BURN“. O jejím termínu uvedení na trh se zatím nikde nepíše.

Mechanika CRD-BPDV2 má tyto parametry:

  • Dvojnásobná kapacita oproti stávajícím CD-R.
  • V módu „HD-BURN“ je mechanika schopna 36x rychlostního zápisu a 80x čtení (přepočteno na přenosové rychlosti klasického CD).
  • Podpora technologie “BURN-Proof” proti podtečení zásobníku paměti.
  • Po aktualizaci firmwaru se počítá i se zápisem CD-RW rychlostí 24× (opět přepočteno na přenosové rychlosti klasického CD).
Nevýhodou je, že se „HD-BURN“ nedá využít u hudebních CD-DA cédéček, a že ho nedokáží přečíst CD mechaniky. Podpora bude pouze u DVD mechanik schopných číst kratší pity.

Jak bylo dosaženo dvojnásobné kapacity?

Ke zvětšení kapacita až na 1,4GB došlo zkrácením délky pitů na 0,62 mikrometrů. Klasické CD má délku pitů 0,83 mikrometrů a DVD 0,4 mikrometrů - tím došlo k navýšení kapacity o 1,35 násobek. Dalším krokem je změna korekce chyb ze standardu CIRC na RS-PRODUCT (RS-PC), čímž dojde k dalšímu navýšení o 1,49 násobek. Těmito kroky dojde k navýšení o dvojnásobek (1,49 X 1,35 = x2,0115 CD).

Klepněte pro větší obrázek

Jak se k nové technologii stavíte vy? Koupili byste si radši DVD vypalovačku nebo snad daleko levnější vypalovačku vybavenou „HD-BURN“? Kdyby se za novou technologii postavil i Plextor, tak já bych měl už jasno.

Zdroj: CDR-Info

Diskuze (50) Další článek: Napište Microsoftu jak jste s ním spokojeni

Témata článku: Software, ROM, CD-R, CD-ROM, Zkrácení délky, Nové médium, GB, Úprava PC zdroje, Dvojnásobná kapacita


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 87

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači