Díky internetu máme doslova na dosah ruky celou řadu užitečných informací. Snadno například zjistíme, kde právě prší, i kam a jak rychle se srážky pravděpodobně přesunou dál. Zkusili jsme oddělit zrno od plev a našli jsme třináct více či méně užitečných map, jež vám mohou nějakým způsobem usnadnit život.
Aktivita klíšťat
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) má na svých stránkách celou řadu zajímavých map. Jednou z nich je mapa s vyobrazením aktivity klíšťat. Ač se může zdát, že v tomto směru nelze očekávat nějaký dynamický vývoj, opak je pravdou – stačí si porovnat obrázky z předchozího, aktuálního a následujícího dne.
Aktivita klíšťat
K vyjádření rizika je používána pětistupňová škála, na které nejsvětlejší barva znamená jen malé riziko, a naopak nejtmavší radí nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Na výskyt klíšťat má přitom vliv několik faktorů, jako je teplota, srážkové úhrny nebo roční období.
Výskyt infikovaných klíšťat
Zajímavé údaje poskytuje také interaktivní mapa s výskyty infikovaných klíšťat na webu Klíště.cz, ze které můžete vyčíst riziko infekce sedmi různými nemocemi, jež tento parazit přenáší. K dispozici je přehled za celé sledované období, nebo zvlášť pro jednotlivé roky.
Pokračování 2 / 9
Aktivita komárů
Dalším obtížným hmyzem, který nám může znepříjemňovat život, jsou komáři. Ti sice v našich zeměpisných šířkách nepřenášejí tak vážné choroby jako klíšťata, ale kontakt s nimi rozhodně není ničím, co by většina lidí vyhledávala. Výskyt tohoto bodavého hmyzu přitom nejvíc ovlivňují předchozí dešťové srážky, aktuální vzdušná vlhkost a (ne)přítomnost větru.
Aktivita komárů
Na stránkách ČHMÚ jsou informace o aktivitě komárů prezentovány v mapových podkladech pro území celé České republiky. Stejně, jako u klíšťat, je pomocí pětistupňové barevné škály zobrazován stav pro předchozí, aktuální a následující den.
Pokračování 3 / 9
Pylový semafor
Alergici s alergií na pyl určitě ocení další mapu, zobrazující množství tohoto alergenu v ovzduší. Takzvaný pylový semafor vzniká v rámci spolupráce Českého hydrometeorologického ústavu a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.
Pylový semafor
Mapa využívá pětistupňovou barevnou škálu, přičemž při dvou nejvyšších stupních je doporučeno omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu. Množství pylu ve vzduchu ovlivňuje nejen sezónnost (tedy období, ve kterém kvetou rostliny a stromy), ale i počasí – zejména teplota, vítr a dešťové srážky.
Pokračování 4 / 9
Tepelná pohoda
Pravděpodobně jste už někdy slyšeli termín „pocitová teplota“. Tento údaj odráží skutečnost, že stejnou teplotu vzduchu můžeme vnímat za odlišných podmínek jinak. Zásadní roli hraje například vítr či vlhkost vzduchu. Jednoduše řečeno: při 30 stupních Celsia se budete cítit jinak, když se budete procházet ulicemi rozpáleného města než například v deštném pralese.
Tepelná pohoda
Na webu ČHMÚ najdete mapu tepelné pohody, zobrazující pocitovou teplotu v rámci naší republiky. Dle popisku na stránce „Bioklimatické měřítko tepelné pohody a pokrývá spektrum od pocitu tepla, teplotního komfortu, až po pocit chladu.“
Pokračování 5 / 9
Radiační situace v Česku
V souvislosti s aktivitami ruských vojsk na území Ukrajiny nedávno vytanuly obavy z výskytu zvýšené radiace. O aktuální situaci na území naší republiky informuje mapa na stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Radiační situace na území ČR
Základním systémem, který umožňuje průběžné sledování radiační situace na území Česka, je síť včasného zjištění (SVZ), doplněná v okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín teledozimetrickými systémy (TDS). Zařízení SVZ a TDS umožňují kontinuální sledování situace na 135 místech na území naší republiky.
Pokračování 6 / 9
Radiační situace na Ukrajině a ve světě
Pokud by vás zajímala radiační situace ve válkou zmítané Ukrajině, pak můžete svou pozornost nasměrovat na mapu měřicích stanic na tomto území. Situace na jednotlivých bodech je indikována jejich barvou, po klepnutí se pak zobrazí graf s vyobrazením dosavadního vývoje.
Mapa radiace na Ukrajině
Chcete-li sledovat úroveň radiace v rámci celé Evropy, pak můžeme doporučit vrstvu Radiation, kterou si můžete zapnout v aplikaci Windy. Zobrazuje nejnovější výsledky měření ionizujícího záření v nanosievertech za hodinu (nSv/h). Další podrobnosti jsme připravili ve článku Jak najít na mapě Windy aktuální úroveň radioaktivity. Nová vrstva ukazuje měření z pěti tisíc evropských stanic.
Vrstva zobrazující radiaci v mapě Windy
Pokračování 7 / 9
Znečištění ovzduší
Dalším zdrojem nepříjemností, a při dlouhodobé expozici také zdravotních problémů, je znečištěné ovzduší. Český hydrometeorologický ústav nabízí na svých stránkách mapy, vycházející z koncentrace znečišťujících látek naměřených na jednotlivých měřicích stanicích.
Znečištění ovzduší v Česku
Kromě pohledu na celou republiku si můžete zobrazit také detailnější pohledy na vybrané oblasti, jako je Praha, Brno, Ostravsko, severozápadní Čechy či Plzeň. Pomocí rozbalovací nabídky lze zvolit, jaká znečišťující látka vás zajímá – na výběr je prach, oxid dusičitý, ozon, oxid siřičitý, oxid uhelnatý a tříhodinový index kvality ovzduší.
Znečištění ovzduší dle WAQI.info
Zajímá-li vás globální pohled, pak rozhodně můžeme doporučit stránky WAQI.info, na kterých naleznete mapu s indexy kvality ovzduší na mnoha místech po celém světě. Po zastavení kurzoru myši nad konkrétní lokalitou se zobrazí grafy s hodnotami naměřených emisí a také vývoj situace v uplynulém roce.
Pokračování 8 / 9
UV index
Zejména v letních měsících, ale ve vysokých nadmořských výškách i v zimě, se vyplatí sledovat takzvaný UV index. Jedná se o hodnotu vyjadřující množství dopadajícího ultrafialového slunečního záření na metr čtvereční. Zejména krátkovlnné UV záření může být při dlouhodobé expozici škodlivé, protože v buňkách kůže vyvolává reaktivní volné radikály.
UV index
Při zvýšeném UV indexu by tedy lidé měli omezit svůj pobyt na přímém slunečním světle a chránit se vhodně zvoleným oděvem a opalovacími krémy. Aktuální situaci z hlediska ultrafialového záření zachycují mapy na stránkách Německé meteorologické služby. K dispozici je také prognóza očekávaného vývoje na další dva dny.
Pokračování 9 / 9
Zemětřesení a aktivní sopky
Kolik myslíte, že bylo za posledních 24 hodin na naší planetě zemětřesení? Odpověď může poskytnout mapa na stránkách Geologické služby Spojených států amerických. Jednotlivá místa jsou indikována barevnými tečkami a po klepnutí se dozvíte další informace, jako je síla, poloha a hloubka epicentra.
Mapa zemětřesení
Další zdroj informací o aktuálních zemětřeseních a sopečné činnosti můžete najít na webu s vypovídajícím názvem VolcanoesAndEarthquakes. V mapě jsou zobrazeny činné sopky, po klepnutí se zobrazí krátký popisek a odkazy na stránky s dalšími podrobnostmi a případně i webové kamery.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně