13 střípků informací o Windows 8

Sestavili jsme hlavní novinky, o kterých se mluví ve spojení s Windows 8. Nabídne Microsoft nové prostředí, famózní rychlost nebo dokonce vlastní počítače optimalizované pro běh Windows 8?
Kapitoly článku

V pátek jste se mohli nachytat na náš aprílový vtípek o nové funkci ve Windows 8, dnes si ukážeme, co skutečně o Windows 8 víme. Oficiálních informací mnoho není. Lidé z Microsoftu zarytě mlčí, Steve Ballmer pouze přiznal, že se bojí, jak budou nová Windows přijaty.

Přesto tu a tam unikne nějaký střípek informace, kterému můžeme, ale také nemusíme věřit. Jak se ale říká, na každém šprochu pravdy trochu. A v minulosti se nejednou potvrdilo, že se ruské a čínské zdroje občas strefí – jsou to přesně ty destinace, odkud pochází většina „neověřených“ novinek.

Klepněte pro větší obrázek
 Windows 8? Vůbec ne. Nikdo neví, jak budou vypadat, ale proč ne třeba takto...? (zdroj: windows8theme.com)

Kdy budou Windows 8?

 • Microsoft nyní údajně začal OEM partnerům doručovat testovací verzi Windows 8 Milestone 2 (M2).
 • Následovat má ještě M3
 • a poté technologická ukázka (CTP).
 • První a druhá veřejná beta verze
 • a nakonec Release Candidate.
 • Sestavení finální verze na konci roku 2012.

Takže podle posledních předpokladů mají být Windows 8 dostupná začátkem roku 2013.

Navíc se spekuluje, že Microsoft v roce 2012 vydá speciální verzi Windows 8 pro tablety. Jiné zdroje uvádějí, že se možná pochlubí s novým uživatelským rozhraním už v polovině letošního roku. Pokud se objeví nějaká verze Windows dříve, nemusí obsahovat všechny funkce jako ta konečná pro desktopy. Takže je i možné, že verze pro tablety ponese jiné označení.

Jak je vidět, Microsoft všechny informace bedlivě střeží, takže je třeba brát uvedené informace s nutnou dávkou nadhledu. Podívejme se na třináct střípků o nových Windows 8.

1. Zcela odlišná od dřívějších Windows

Windows 8 mají být zcela odlišná od předchozích Windows, které se prakticky od roku 1995 nijak závratně „nezměnily“. Tato informace se objevila začátkem loňského roku na MSDN blogu jednoho z vývojářů. Dlouho ale netrvalo a zápisek byl Microsoftem smazán.

2. Nové prostředí a bez tlačítka Start

Zmizí tlačítko Start, zmizí hlavní panel a naopak přibude zcela nové uživatelské prostředí, aspoň tolik hovoří některé zdroje. Nové prostředí se má jmenovat Wind, což lze přeložit jako vítr – že by Microsoft měl na mysli vzdušné a neomezené ovládání? Možná ano, zvláště ve spojení s údajně všudypřítomnými 3D efekty. Nové prostředí je asi hlavní důvod, proč se Steve Ballmer obává (ne)přijetí nového systému.

Klepněte pro větší obrázek
 Jedna z posledních obrazovek údajně uniklých Windows (zdroj: winreview.ru)

Také vás zarazil vzhled Windows na obrázku výše? Přestože se mluví o zcela novém vzhledu, jeden z posledních uniklých obrázků jasně ukazuje, že je vzhled shodný s Windows 7. Nabízí se vysvětlení, že Microsoft zatím nové uživatelské rozhraní nezahrnul do testovací verze. Důvodů může být několik:

 • Není ještě dokončené a použitelné
 • Chce napřed odladit jádro systému bez návaznosti na uživatelské prostředí
 • Nechce čeřit vody a prozrazovat konkurenci směr, protože do vydání systému zbývá dlouhá doba
 • Žádné zásadní změny vzhledu nakonec ani nepřinese
 • ...anebo obrázek nemusí být pravý

V celém kontextu pak zní trochu úsměvně věta z obrázku Psst... ať naše tvrdá práce neunikne (shhh... let's not leak our hard work).

3. Automatické zálohování (History Vault)

Jedna z posledních neoficiálních informací říká, že by se ve Windows 8 měla údajně objevit funkce „History Vault“, která až nápadně připomíná obdobnou funkci Time Machine z Mac OS X. History Vault má zcela automaticky zálohovat soubory a data pomocí stínové kopie a mohla by také uživatelům umožnit obnovit data k určitému času.

Klepněte pro větší obrázek
 Uniklá obrazovka z údajné testovací verze Windows (zdroj: winrumors.com)

4. Podpora dalších architektur procesorů

Vedle toho tu máme jednu potvrzenou informaci – nová Windows mají být podstatně přenositelnější. Není tím jen myšleno, že poběží na počítači nebo tabletu, ale že nabídnou podporu pro jiné architektury procesorů, které nejsou od Intelu nebo AMD. Tento zásadní krok otvírá zcela nové možnosti a hlavně může přinést mnohé výhody, třeba ve spotřebě elektrické energie.

Jednou z potvrzených zpráv je podpora čipsetu na standardu ARM, který je znám z kapesních počítačů. Ve spojení s desktopovými počítači tak budeme brzy slýchat názvy jako Tegra, Texas Instrumets, Snapdragon či Qualcomm, na které lze spíše narazit na sesterském webu mobilmania.cz.

5. Rychlejší start a režim spánku

Rychlost spouštění systému je další velké téma. Nová Windows by měla zkrátit dobu čekání na start systému, navíc má být také rychlejší přechod z/do režimu spánku. A pokud jde o hibernaci, na tu by mělo stačit tři až šest vteřin. Zní to opravdu lákavě.

6. Lepší přizpůsobitelnost

Pokud na Windows Vista nebo 7 často pracujete s některými aplikacemi, systém si je dokáže zapamatovat a pro příští použití je dokáže „předpřipravit“, aby se spustily rychleji. Podobně by se měly chovat Windows 8, akorát by měly být dynamičtější a více se přizpůsobovat.

Klepněte pro větší obrázek
 Další z nepotvrzených obrázků: rozpozná vás systém?

Objevily se také informace, že systém bude sledovat uživatele přes webovou kameru. Pokud se uživatel vzdálí, počítač se automaticky uspí. Po návratu uživatele by se počítač naopak probudil – tudíž by samotné přihlášení mohlo fungovat skrz snímek tváře.

7. Vyšší rychlost na SSD discích

Už předchozí Windows Vista a 7 vylepšily zacházení s RAM pamětí. Ve stejném duchu mají pokračovat Windows 8. Navíc ale slibují výrazně rychlejší běh na SSD discích.

Témata článku: Technologie, Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Windows Live ID, Instalovaný ovladač, Windows +, Nový zdroj, Počítač, Windows Live, Internet Explorer 9, Nová informace, Win + N, Tvrdá práce, Windows Tablet, Nový objev, Uniklá informace, Kvalitní aplikace, Explorer, Str, Nový procesor, Window, Wind, Operační systémy na Heureka.czPočítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze