13 novinek a vylepšení, které přinese Windows 10 Anniversary Update

  • Microsoft Build skončil a letní upgrade Desítek se blíží
  • Vybrali jsme dosavadní potvrzené novinky, které přinese
  • Další firma představí v následujících měsících

Vývojářská konference Microsoft Build skončila, a tak nastal čas na sumář toho, jakých novinek se dočkáme letos v létě v rámci velkého upgradu Windows 10. Ve většině případů se nejedná o nečekané novinky, ale spíše potvrzení spekulací, které se na internetu začaly objevovat už zkraje loňského podzimu.

1. Nebude to Redstone ale Anniversary Update

O chystaném letním upgradu doposud všichni psali jako o Windows 10 s kódovým označením Redstone. Microsoft ale v týdnu oznámil, že se bude nové verzi říkat Anniversary Update – Výroční aktualizace. První verze Desítek jsme se dočkali na sklonku července, toto pojmenování tedy evokuje, že by se mělo jednat přinejmenším o podobný termín.

2. Windows 10 Anniversary Update bude zdarma

Stejně jako první verze Windows 10 bude i její následovník k dispozici zdarma. Lze předpokládat, že Microsoft nasadí stejnou politiku jako loni, kdy Desítky nabídl bezplatně všem majitelům Windows 7 a vyšších. Tou dobou zároveň skončí nabídka bezplatného upgradu na první generaci Windows 10.

3. Elektronické pero

Jednou ze specialit Windows 10 má být nové rozhraní pro psaní a ovládání systému elektronickým perem. Má to snad jen jeden háček – zdaleka ne každé zařízení je vybavené digitizérem a stylusem, tato specialita se tedy omezuje jen na několik málo modelů v čele s tabletem Surface.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové rozhraní s přehledem aplikací pro pero, rozpoznání psaní od ruky Cortanou a smazání textu z Wordu počmáráním odstavce. I toto nabídnou nové Desítky.

4. Synchronizace s mobilem

O tomto vylepšení se spekuluje už od podzimu, kdy se začaly objevovat první zkazky o tom, že se na Windows 10 objeví třeba notifikace o zameškaném hovoru a příchozí SMS – podobně jak to umí třeba aplikace Pushbullet nebo Apple Continuity. Jenže zatímco dříve jsme si mysleli, že se toto propojení bude týkat jen mobilních a desktopových Windows, tentokrát Microsoft potvrdil, že Desítky zobrazí notifikace i z Androidu. Vše má probíhat skrze androidí verzi Cortany, takže nelze než doufat, že ji Microsoft do té doby alespoň v této funkčnosti nabídne i v jinak nepodporovaných lokalizacích.

Klepněte pro větší obrázek
Desítky budou zobrazovat notifikace z mobilních Windows a Androidu

5. Nová nabídka Start

Drobnější kosmetickou změnou by mohla projít také nabídka Start – respektive její přehled všech nainstalovaných programů. Microsoft se totiž aktuálně v průzkumu ptá betatesterů, jestli má přehled všech programu zobrazovat přímo v hlavním pohledu bez dalšího klikání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současná podoba nabídky Start a ta zvažovaná. Microsoft se rozhodne podle názoru komunity.

7. Lepší aktivní dlaždice

S nabídkou Start se pojí ještě jedno drobné vylepšení. Aktivní dlaždice, které střídají nějakou informaci (třeba poštovní dlaždice zobrazující příchozí zprávy), po klepnutí otevřou program přesně s touto informací. Když se tedy zrovna na dlaždici zobrazí úryvek nějakého konkrétního e-mailu, po klepnutí by se měl otevřít poštovní program přímo na této zprávě a nikoliv v obecném pohledu na veškerou poštu.

8. Lepší upozornění na notifikace

Kosmetickou změnou může projít také ikona Centra akcí v pravém dolním rohu. Dnes upozorní na nové notifikace pouze nenápadnou změnou barvy, nicméně Microsoft se opět ptá betatesterů, jestli by nemohl nad samotnou ikonou Centra akcí zobrazovat ještě miniatury programů, které notifikaci zobrazily. To znamená, že když vám dojde třeba nový e-mail, hlavní ikona změní odstín a zároveň se nad ní zobrazí ještě miniatura pošty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé varianty nového upozornění na notifikace pomocí střídajících se ikon aplikací, kterých se notifikace týkají

9. Edge se naučí Windows Hello

Biometrické přihlašování Windows Hello se sice zatím masově nerozšířilo, protože vyžaduje notebooky a počítače s novými 3D kamerami, nicméně technologii se nyní naučí i prohlížeč Edge. To znamená, že do webové služby se přihlásíte i bez hesla – bude stačit otisk prstu na čtečce, anebo pohled do 3D kamery laptopu, která vás identifikuje prakticky za jakýchkoliv světelných podmínek.

Klepněte pro větší obrázek
Edge umožní autentizaci pomoci biometriky namísto textových hesel do webových služeb

10. Edge se naučí doplňky

Krátce před Buildem Microsoft vypustil do oběhu testovací sestavení Windows 10 s prohlížečem Edge, který již podporuje doplňky inspirované konkurenčním Chromem. Zatím jich je jako šafránu, jelikož však jejich technologie skutečně vychází z Chromu, firma chystá i nástroj pro jejich snadný převod.

Klepněte pro větší obrázek
jedním z prvních doplňků jsou třeba gesta myši

11. Edge bude blokovat reklamu

A Edge ještě jednou. Stejně jako norská Opera se naučí nativně blokovat reklamu. Jedním z dalších testovacích doplňků má být sice populární AdBlock, nicméně vývojáři koketují i s myšlenkou, že by možnost blokace reklam integrovali přímo do jádra prohlížeče.

12. Project Contennial

S projektem Astoria, který měl na Windows 10 (především těch mobilních) spouštět aplikace Androidu, to sice nevyšlo, Contennial je ale nadějnější, protože je mnohem jednodušší. V podstatě se jedná o nástroj, který zabalí klasické Win32 aplikace takovým způsobem, aby je mohli autoři publikovat na Storu a zároveň přistupovat k API moderních aplikací, kam patří živé dlaždice, notifikace aj.

Klepněte pro větší obrázek
Project Contennial aka Desktop App Converter

Stále se tedy bude jednat o x86 aplikaci se svým vlastním desktopovým rozhraním a omezením na procesory x86, nicméně bude moci být ve Storu, což zní velmi zajímavě a právě ze Storu by se tak konečně mohl stát univerzální repozitář pro Windows a nikoliv jen zásobárna jednodušších moderních aplikací.

13. Linux na Windows

Vývojářům má nakonec pomoci běh textových linuxových programů v integrované příkazové řádce bash. Microsoft spolupracuje s Canonicalem a jeho Ubuntu, jehož programy a nástroje budou v bashi jako první, nicméně výhledově Microsoft zvažuje i spolupráci s dalšími autory distribucí, takže Ubuntu by nemuselo být jediné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příkazovou řádku cmd doplní linuxový bash a textové nástroje z Ubuntu

Linuxové nástroje v bashi budou moci přistupovat k běžným diskovým oddílům počítače (nejedná se o virtualizaci s vlastním virtuálním diskem), nicméně vývojáři si už stěžují, že aby to bylo celé opravdu k něčemu, Microsoft musí zapracovat i na tom, aby linuxový program mohl spustit ten z Windows a předat mu třeba svůj výstup (a naopak). Microsoft to neodmítá, ale vývoj celé integrace Linuxu do Windows je zatím v plenkách.

Léto je tu za pár měsíců, nechme se tedy překvapit, jestli je tento výčet definitivní, anebo Microsoft ještě něco ukáže a letní aktualizace přinese další nečekané novinky.

Diskuze (104) Další článek: Týden Živě: Microsoft Build a Ubuntu na Windows

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Windows 10, Operační systémy, Cortana, Anniversary Update, Win +, Linuxová aplikace, Desktopový Windows, Miniatura, Příchozí SMS, App continuity, Nová nabídka, Kter, Windows +, 222, Nový e-mail, Pushbullet, Nainstalovaný program, Sway, Biometrické přihlašování, Novi, Snadný převod, Win + N, Software na Heureka.cz