Sestavili jsme třináct užitečných rozšíření, které Operu naučí automatické doplňování a ochrání před nechtěným smazáním textu. A také poradíme, jak si „stáhnout“ YouTube.
Napřed jsme vybrali nejlepší doplňky pro Firefox. Poté jsme to stejné udělali pro Google Chrome a teď na řadu přichází Opera. Opera dlouhou dobu rozšíření vůbec nepodporovala. Zlom nastal před rokem a půl, kdy se objevila jedenáctá verze. Dnes se na webu Opery nachází přes 600 rozšíření, což je asi třikrát více, než při vydání Opery 11.
1. Snap Links: Snadné otevření více odkazů
Představte si, že máte na stránce pět odkazů. Jestli chcete všechny navštívit, můžete je standardně otevřít. S rozšířením Snap Links to je ale o trochu jednodušší. Stejně jako označujete soubory na ploše, můžete i označit vybrané odkazy na webové stránce. Po označení se automaticky otevřou do jednotlivých listů.

Označené odkazy se otevřou v samostatných listech
2. AutoComplete: Automatické doplňování
Někdo někdy Opeře vytýká, že textová pole (inputy) nenabízí automatické doplňování dříve zadaných slov. S problémem se rozhodl skoncovat autor rozšíření AutoComplete. Rozšíření navíc udělal univerzálně, nabízí proto třeba našeptávač pro Google, Wikipedii, Bing a další vyhledávače.

Automatické doplňování včetně podpory pro Google
Můžete si přizpůsobit vzhled pole a výpisu položek. V nastavení rozšíření se nachází seznam zadaných slov, odkud je můžete kdykoliv smazat. Vybrané lze také smazat přímo ze seznamu.
3. Gmail Checker: Nové zprávy na Gmailu
Máte schránku na Gmailu a chcete vědět, když vám někdo pošle e-mail? Možná si necháváte e-maily přeposílat na mobil, někdo sáhne po e-mailovém klientovi. Jiný ale vyzkouší rozšíření Gmail Checker.

Počet nových zpráv ve schránce
Gmail Checker v pravidelných intervalech kontroluje počet nových zpráv ve vašem Gmailu. A když jsou nějaké nové, upozorní vás. Rozšíření podporuje také e-mailové schránky Gogole Apps. Bezpečnostní výhodou je, že heslo ke schránce nezadáváte aplikaci; přístup je povolen skrz autentizační klíč.
4. Google Reader Notifier: Nové články v RSS čtečce
A když už vás Opera upozorňuje na nové e-mailové zprávy, můžete mít přehled i o nových článcích v RSS čtečce na Google Readeru. Přesně to dělá Google Reader Notifier. Po kliknutí na tlačítko v nástrojovém panelu se otevře samotný Google Reader s přehledem zdrojů.

Počet nových zpráv v Google Reader
A stejně jako předchozí rozšíření, ani toto nevyžaduje heslo k vašemu účtu. Rozšíření má samozřejmě smysl pouze tehdy, pokud nepoužíváte RSS čtečku přímo v Opeře.
5. Persistent Text: Nic nepište dvakrát
Jednoduché, ale o to užitečnější je toto rozšíření. Píšete, píšete, najednou spadne prohlížeč a data jsou fuč. Nebo si jen omylem zavřete stránku s rozepsaným textem. Pomůže Persistent Text.
Rozšíření totiž ukládá všechna zadaná data do lokálního uložiště, odkud je dokáže obnovit, když je potřeba. Je třeba upozornit, že rozšíření není ve všech případech 100% spolehlivé. Může se stát, že při havárii Opery obnova není možná; zde už záleží na štěstí.
6. Image Preview Popup: Velké fotografie nejen na Facebooku
Internet je plný obrázků, některé jsou ale natolik malé, že ani pořádně nerozeznáte, kdo nebo co je na nich vyobrazeno. Ví to i autor rozšíření Image Preview Popup. Proto pokud si nainstalujete toto rozšíření, po najetí kurzorem myši na obrázek se zobrazí velký náhled fotografie.
Rozšíření navíc podporuje mnoho webů (včetně Facebooku), pro které má speciálně nastavené filtry. Pokud vám náhledy na Facebooku nefungují, ujistěte se, že máte v nastavení povolenou položku „Facebook images“.

Velké náhledy fotek nejen na Facebooku
Když myš umístíte nad obrázek, náhled se nemusí ihned zobrazit. Pokud nechcete čekat, nastavte si položku „Delay to show the popup“ na nulu.
7. Translator: Překladač vět do libovolného jazyka
Jestli občas vidíte slovíčko nebo celou větu v cizím jazyce a nevíte, co znamená v českém překladu, sáhněte po rozšíření Translator. Pro překlad využívá Google Překladač, což slibuje relativně kvalitní překlady.

Překladač v akci na webu Amazonu
Stačí myší označit text a kliknout na tlačítko překladače. Výhodou rozšíření je, že můžete překládat téměř z/do libovolného jazyka. Pokud navíc zapnete automatické rozpoznání jazyka, ani nemusíte vybírat jazyk zdrojového textu. Oceníte to ve chvíli, kdy si nebudete jisti, v jakém jazyku je zvolený text.