13 monitorů, které se vyplatí koupit [redaktoři radí]

Z aktuální nabídky jsme vybrali nejzajímavější monitory především z hlediska cena/výkon. Nehleděli jsme přitom jen na tabulkové parametry, ale na vlastní zkušenosti a měření.
13 monitorů, které se vyplatí koupit [redaktoři radí]

Benq GW2265HM: Nejméně bolestný kompromis do 3 000 Kč

Aktuální cena: 2 889 Kč

Nejlevnější monitory dnes začínají na částce 2 500 Kč. Za své peníze získáte obvykle 22" úhlopříčku s Full HD rozlišením. V obchodech stále narazíte na monitory s rozlišením 1 680 × 1 050 bodů, nicméně jsou paradoxně dražší než ty s Full HD a není důvod se jimi zabývat.

TN monitory nemají ve srovnání s IPS dnes již žádnou výhodu. Dříve byly díky krátké době odezvy preferovány hráči, nicméně dnes již toto platit nemusí. TN monitory mají rozhodně delší dobu přechodu bílá – černá (do 1 ms), nicméně přechod opačný, nebo v kritickém přechodu šedá-šedá se s IPS srovnávají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Že mají TNka horší pozorovací úhly už snad nemusíme zdůrazňovat. Za větší problém však spatřujeme horší věrnost barev. Ne, že by TN monitory neuměly barvy věrně zobrazit. Umí, vyžadují však kalibraci. Vzhledem k nízké ceně výrobci často kašlou na výstupní kontrolu a barevné sladění. Výjimky se však najdou, z našich historických zkušeností můžeme potvrdit, že například HP, NEC či Dell si hlídají věrnost barev i u své nejnižší cenové kategorie. Bohužel, pokud si tyto značky u prodejce vyfiltrujete, tak zjistíte, že za stejné peníze můžete mít u konkurence IPS.

Koupě TN monitoru opravdu již nemá smysl, na trhu najdete 22“, Full HD monitory s VA panelem. Jejich klíčovou výhodou jsou jak pozorovací úhly, tak především výrazně lepší kontrast – až 3 000:1. Například Benq GW2265HM nabízí za necelých 2 900 Kč dva digitální vstupy a dokonce i reproduktory, které třeba pro komunikaci po Skype bohatě postačují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design neurazí, ovšem na černém lesklém plastu budou hned vidět otisky prstů nebo prach. Nečekejte žádnou extra polohovatelnost, obrazovku lze jen naklopit. Potěší, že i při této ceně nemá nijak extrémně široké okraje a vypadá tak docela moderně a elegantně.  

Témata článku: Hardware, Monitory, Tipy, Asus Rog, Full, Full HD, Swift, Tn, Herní monitory, I televize, Televize 02, Televize 32, Televize 4 k, Televize 55, Televize 60, Televize 80, Televize 81, Televize Samsung, Rozlišení, Zábava, Odvozený model, Ohromný skok, Kvalitní panel, Velký přínos, Kvalitní obraz

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mhx47 12. 6. 2015 8:28:31
    Po dlhom váhaní by som na základe tohto článku konečne vybral monitor,...
  • Josef Řepil 8. 6. 2015 13:24:24
    Podsvícení jsem vypnul, ruší mě to, pro koho to může být rozhodujícím...
  • Axel_foley4 7. 6. 2015 12:00:35
    Reklamní článek s kapitolama. Zkuste nebeský skok z okna B-]
Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 48

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí