Mapy | Česko | Kartografie

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

  • Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké?
  • Dokážete si představit mapu českých řek a potoků?
  • Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Když se řekne ČÚZK, tedy Český úřad zeměměřický a katastrální, každému majiteli nějaké té nemovitosti se nejspíše vybaví v prvé řade právě náhled do jejího katastru. Státní kartografové a geodeti toho ale mají na starost mnohem více.

Mimo jiné spravují i Základní mapu ČR. Zatímco soukromá sféra včetně vás nebo autora tohoto článku si zvykla používat komerční služby jako Mapy.cz, Mapy Google a geekové často ještě svobodné OpenStreetMaps, stát a jeho instituce samozřejmě potřebují vlastní mapové dílo, které mají plně pod kontrolou.

A právě část těchto dat v měřítku 1:200 000 (detail autoatlasu) a 1:50 000 (detail podrobné turistické mapy) ČÚZK před několika lety zveřejnil pod svobodnou licencí jako malý příspěvek do stále populárnějšího uvolňování otevřených dat.

Daňový poplatník je tak může použít téměř k čemukoliv, aniž by za podobné dílo realizované z veřejných zdrojů platil ještě podruhé.

Vytáhli jsme z dat hromadu bizarních střípků

Aby však nedošlo k mýlce, neznamená to, že vám ČÚZK naservíruje úplně to samé, na co jste zvyklí v případě Googlu a Seznamu (i když má i vlastní mapový portál). Otevřenými daty totiž v tomto případě máme na mysli opravdu surová vektorová kartografická data, ze kterých si teprve musíte vlastní mapu postavit v některém z nástrojů pro zpracovávání GIS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co to jsou otevřená mapová data ČÚZK krásně vyjadřují tyto tří snímky. Na prvním je vektorová vrstva s vodními toky ČR a vrstevnicemi, na prostředním jsme přidali vrstvu komunikací, no a na tom posledním vrstvu městské zástavby a zeleň.

Přesně tak jsme si v softwarovém balíku QGIS postavili třeba simulaci biblické potopy Česka, ve které jsme hřenskými soutěskami a jihomoravskými úvaly pustili do Čech a na Moravu kilometry krychlové mořské vody ze Severního a Černého moře. Vedle dat ČÚZK nám tehdy pomohl i jeden z amerických výškových modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto jsme zaplavili celé Česko. Na detailní simulaci se podívejte v samostatném článku

Tentokrát se pokusíme z map vytáhnout některé bizarní geografické střípky, které asi nikde jinde nenajdete. Víte například, kolik je v Česku hřbitovů, kolik kostelů a tak dále? Všechny je vytáhneme z oněch otevřených dat ČÚZK a v následujících kapitolách vyneseme na mapu.

Diskuze (8) Další článek: Na Havaji pozorovali podivná zelená světla. Nejprve všichni podezřívali NASA, ale může za ně Čína

Témata článku: Facebook, Google, Mapy, Evropa, Praha, Česko, Instagram, Brno, OpenStreetMap, Austrálie, Open data, Ostrava, Kartografie, Švýcarsko, GIS, Turistika, Nový Zéland, Text, Rozhledna, Otevřená data, Liberecko, CCD, Data, Potok, Jihomoravský kraj