Mapy | Česko | Kartografie

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

  • Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké?
  • Dokážete si představit mapu českých řek a potoků?
  • Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Když se řekne ČÚZK, tedy Český úřad zeměměřický a katastrální, každému majiteli nějaké té nemovitosti se nejspíše vybaví v prvé řade právě náhled do jejího katastru. Státní kartografové a geodeti toho ale mají na starost mnohem více.

Mimo jiné spravují i Základní mapu ČR. Zatímco soukromá sféra včetně vás nebo autora tohoto článku si zvykla používat komerční služby jako Mapy.cz, Mapy Google a geekové často ještě svobodné OpenStreetMaps, stát a jeho instituce samozřejmě potřebují vlastní mapové dílo, které mají plně pod kontrolou.

A právě část těchto dat v měřítku 1:200 000 (detail autoatlasu) a 1:50 000 (detail podrobné turistické mapy) ČÚZK loni zveřejnil pod svobodnou licencí jako malý příspěvek do stále populárnějšího uvolňování otevřených dat.

Daňový poplatník je tak může použít téměř k čemukoliv, aniž by za podobné dílo realizované z veřejných zdrojů platil ještě podruhé.

Vytáhli jsme z dat hromadu bizarních střípků

Aby však nedošlo k mýlce, neznamená to, že vám ČÚZK naservíruje úplně to samé, na co jste zvyklí v případě Googlu a Seznamu (i když má i vlastní mapový portál). Otevřenými daty totiž v tomto případě máme na mysli opravdu surová vektorová kartografická data, ze kterých si teprve musíte vlastní mapu postavit v některém z nástrojů pro zpracovávání GIS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Co to jsou otevřená mapová data ČÚZK krásně vyjadřují tyto tří snímky. Na prvním je vektorová vrstva s vodními toky ČR a vrstevnicemi, na prostředním jsme přidali vrstvu komunikací, no a na tom posledním vrstvu městské zástavby a zeleň.

Loni jsme si nad nimi postavili třeba simulaci biblické potopy Česka, kdy jsme hřenskými soutěskami a jihomoravskými úvaly pustili do Čech a na Moravu kilometry krychlové mořské vody ze Severního a Černého moře. Vedle dat ČÚZK nám tehdy pomohl i jeden z amerických výškových modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto jsme loni zaplavili celé Česko. Na detailní simulaci se podívejte v samostatném článku

Tentokrát se pokusíme z map vytáhnout některé bizarní geografické střípky, které asi nikde jinde nenajdete. Víte například, kolik je v Česku hřbitovů, kolik kostelů a tak dále? Všechny je vytáhneme z oněch otevřených dat ČÚZK a v následujících kapitolách vyneseme na mapu.

Diskuze (11) Další článek: Microsoft Edge má skrytou hru jako Chrome. Můžete v něm surfovat na prkně

Témata článku: Google, Facebook, Mapy, Instagram, Česko, Evropa, Praha, Brno, Open data, Austrálie, Ostrava, Turistika, OpenStreetMap, Kartografie, GIS, Švýcarsko, Česká republika, Kter, Kolika, Text, Mapa, CCD, Mapka, Lávka, MoravaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Otisk prstu v rudé planetě. Sonda MRO pořídila snímek malého marsovského kráteru s obrovským významem

Otisk prstu v rudé planetě. Sonda MRO pořídila snímek malého marsovského kráteru s obrovským významem

** Sonda MRO pořídila detailní snímek kráteru Airy-0. ** Kráter je zajímavý nejen z geologického hlediska ale zejména svou polohou ** Definuje marsovský nultý poledník

Petr Kubala
MarsVesmír
Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Ten se vrhl i do příprav na svůj vlastní smartphone bez Googlu

Martin Chroust
SmartphonyBezpečnost
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda