Google | Android | Operační systémy

12 let s Androidem: Jak se vyvíjel nejrozšířenější mobilní operační systém

  • Operační systém Android je tu s námi bezmála dvanáct let
  • Za tu dobu se mu podařilo získat významný podíl na trhu
  • Podívejte se, jak se vyvíjel od verze 1.0 až po Android 11

Android 1.0 

Rok uvedení: 2008

Operační systém Android je tu s námi bezmála dvanáct let. Za tu dobu se mu podařilo ukousnout významný podíl koláče, vyjadřujícího zastoupení mobilních systémů. Pojďme se ohlédnout za jednotlivými verzemi a zavzpomínat na to, jaké zásadní novinky svého času přinesly.

Klepněte pro větší obrázek 
Android 1.0

Premiérová komerčně dostupná verze Androidu nesla číslo 1.0 a běžela na historicky prvním telefonu s tímto operačním systémem T-Mobile G1, známém také jako HTC Dream. Společné představení proběhlo 23. září 2008. V prvopočátcích se jednalo spíše o systém pro technologické nadšence, čemuž odpovídalo i jeho z dnešního pohledu archaické a strohé uživatelské rozhraní.

Od Linuxu Android převzal koncept aplikačního repozitáře v podobě aplikace Android Market, která sloužila nejen ke stahování a instalaci programů, ale i jejich automatickou aktualizaci. V následujících letech byl Android Market přejmenován na Obchod Google Play, a kromě aplikací začal nabízet i hudbu, knihy a filmy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Android 1.0 v telefonu T-Mobile G1

Další silnou stránkou tehdy začínajícího systému byla synchronizace. Synchronizovaly se kontakty, kalendář a pošta – vše pochopitelně vůči službám poskytovaným Googlem. Při výměně telefonu tak odpadlo do té doby problematické přenášení či ruční přepisování adresáře.

Součástí základní softwarové výbavy byl dále webový prohlížeč, hodiny s budíkem, Mapy Google s GPS navigací, Kalkulačka, Galerie a řada dalších programů. Pochopitelně nechyběla konektivita v podobě mobilního připojení, Wi-Fi a Bluetooth.

Android 1.1 

V únoru 2009 vyšla aktualizace, původně určená výhradně pro HTC Dream. V první řadě opravovala chyby, které se objevily v prvním vydání. Přidala i několik nových funkcí, jako bylo zobrazování podrobností a recenzí o firmách v Mapách Google či možnost přidávání příloh ke zprávám.

Diskuze (43) Další článek: Obří kapacita za obří cenu. Na 100TB SSD si připravte více než milion korun

Témata článku: Google, Linux, YouTube, Gmail, Facebook Messenger, Android, Operační systémy, Chrome, Qualcomm, Wi-Fi, Mobilní telefon, Bluetooth, T-Mobile, Mobility, GPS, Sony, HTC, Smartphone, Material Design, Jak, Honeycomb, Aplikace, Opera ?, Daydream, Uživatelské rozhraní, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Playstation chystá týden plný velkých oznámení. Jedním z nich je nové předplatné
Michal Maliarov
PlayStationSonySpekulace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle