1152 procesorů a 2000 TB předpoví hurikány

Texaská firma Raytheon vybudovala na základě počítačů SGI Origin 3800 clusterový superpočítač, který bude schopný předpovídat hurikány, ohrožující Spojené státy.
Celá zakázka je určena pro Geofyzikální laboratoř dynamiky kapalin (Geophysical Fluid Dynamics Laboratory neboli GFDL) v Princetonu. Tato laboratoř je součástí Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů (National Oceanic and Atmospheric Administration neboli NOAA). Zde má sloužit nejen k předvídání hurikánů, ale též předvídat i jiné změny v klimatu. S jeho použitím se mají zpřesnit krátkodobé a sezónní prognózy regionálního i globálního charakteru včetně jevů El Nino a La Nina.

Nový superpočítač je složen z dvou clusterů. První je složen z osmi 128-procesorových strojů SGI Origin 3800. Druhý cluster je složen opět z počítačů SGI Origin 3800, ale jen ze dvou strojů, kde každý obsahuje 64 procesory. Právě tento menší cluster má sloužit pro analýzy a řízení archivu dat. Ten je založen na páskové knihovně, která má na konci roku 2003 dosáhnout neuvěřitelné kapacity 2000 TB (neboli 2 PB).

Celkový výkon je příznivý. V pohyblivé řádové čárce má mít systém výkon 900 GFLOPS. Výkon tohoto clusteru má být čtyřikrát vyšší, než tři superpočítače Cray, které doposud úřad používal. Cena celé sestavy je zhruba 67 milionů dolarů.

Živě komentuje: Superpočítač takového formátu již má šanci se umístit v žebříčku Top500, což je 500 nejrychlejších superpočítačů světa. Shodou okolností se tento žebříček zveřejňuje dvakrát ročně, přičemž jarní kolo se zveřejní právě dnes.

Počet procesorů je sice úctyhodný, ale není největší. Snad největší množství procesorů má superpočítač, momentálně umístěný na druhém místě. Jedná se o stroj zvaný ASCI Red s 9632 procesory. Současný nejvýkonnější počítač světa s názvem ASCI White má 8192 procesorů. Asi ani nemusím dodávat, že všechny jmenované superpočítače jsou nainstalovány ve Spojených státech. Prvních šest nejrychlejších strojů je v USA, sedmý stroj je v Německu, osmý a desátý v USA a devátý superpočítač je v Japonsku. Z České republiky se do posledního sčítání superpočítačů nedostal ani jediný stroj.

Mít 128 procesorů v jediném počítači se zdá být skutečně hodně. Přesto nejsou stroje Origin 3800 vytíženy na maximum. Ty dokáží pojmout až 512 procesorů a maximální kapacita RAM je 1 TB.

Témata článku: Hurikán, Sestavy, Proces, Origin, TB, Globální charakter, Stroj, Nina, Cluster

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje