11 tipů, jak prodloužit výdrž notebooku: Změřili jsme, co se jak na výdrži projeví

Notebook je komplexní počítač a na jeho výdrž na baterii má vliv celá řada komponent. Ukážeme vám, kde ušetříte nejvíce energie.

Největšími žrouty energie v notebooku jsou jednoznačně procesor, grafika a displej, a právě jejich držením na uzdě můžete výdrž notebooku na baterii značně prodloužit. Jsou ovšem i jiné komponenty, které mají na spotřebu energie nemalý vliv. A každá se přičítá k celkové, takže si může notebook klidně říct namísto 3 W o 12 W a najednou jste na čtvrtinové výdrži.

Proto jsme zkusili na 14" notebooku Asus ZenBook 14 (UX425JA-BM040R) s nainstalovaným programem BatteryBar Pro postupně vypínat a zapínat komponenty, zatěžovat procesor, grafiku, surfovat, přehrávat filmy a měnit režimy, abychom vám poskytli komplexní obrázek o tom, co má na výdrž notebooku jaký vliv.

Výsledkem je 11 praktických tipů, jak se dá výdrž notebooku prodloužit. U každého jsme přitom změřili sílu vlivu, tedy nakolik se na výdrži notebooku podepíše.

 [$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$]

1. Snižte jas displeje

Displej je velký žrout energie, ne však ani zdaleka ten největší. Platí, že čím větší displej notebook má, tím je také potřeba osvětlit větší plochu a jas má na spotřebu větší vliv. Rovněž je potřeba dát si pozor na dnešní vysoce jasné displeje.

U LCD displejů (TN, IPS, VA) už z principu jejich funkce nemá vůbec na příkon displeje vliv charakter obrazu (světlé či tmavé scény), protože jej určuje natočení LCD krystalů před neustále svítícím LED podsvitem, který je právě oním žroutem energie. U notebooků s OLED displejem je situace jiná, tam je každý subpixel světelným zdrojem, a má tedy pro úsporu energie smysl nejen snížit celkový jas, ale také využívat tmavé režimy jak ve Windows, tak třeba ve webovém prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek

Rozdíl mezi minimálním a jasem (19 nitů) a maximálním (316 nitů) u testovaného notebooku činil asi 2,34 W, což se zdá málo, ale v přepočtu na výdrž na baterii jde o rozdíl 14,5 hodiny. Poloviční jas  1  vám oproti minimálnímu ubere na výdrži devět hodin a čtvrtinový přes pět. Takže pokud hodláte na baterii pracovat opravdu dlouho, musíte už ideálně od začátku práce oželet vysoký jas displeje.

Témata článku: Notebooky, Windows, Internet, Nvidia, Wi-Fi, Chrome, Baterie, Tipy, OneDrive, Články z Computeru, Žrout, Notebook, Windows Medium Player, Výdrž, IPS, Procesor, Grafika, GeForce Experience, Displej, Příkon, BatteryBar, Asus Zenbook, Ctrl + Shift + ESC, Defender


Určitě si přečtěte

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče