1,1 miliardy dolarů na internet ve Španělsku

Španělská vláda odsouhlasila investici více než jedné miliardy dolarů do rozvoje internetu. Španělsko v rozšíření celosvětové počítačové sítě pokulhává za zbytkem Evropské unie.

Tisková agentura Reuters oznámila, že španělská vláda věnuje přibližně jednatřicet miliard českých korun na rozšíření internetu do škol, malých firem a izolovaných venkovských oblastí. Veřejnosti to sdělil ministr pro vědu a technologie Josep Pique po skončení pravidelného jednání vlády.

Plán na vylepšení přístupu k informačním zdrojům na internetu počítá také s vylepšením možností elektronické komunikace mezi uživateli a státem. Na financování se bude podílet jak vláda, tak soukromé subjekty. Centrální vláda v Madridu poskytne na plán rozvoje internetu 63 % prostředků. Regionální vlády musí ve svých rozpočtech najít 26 % potřebných prostředků. O zbytek financí se postará soukromý sektor zastoupený zejména počítačovými společnostmi a telekomunikačními operátory.

V prohlášení pro tisk ministr Pique uvedl, že vládní administrativa už nyní využívá možností moderních technologií. Jako příklad uvedl 1,7 milionu lidí, kteří podali daňová přiznání za rok 2002 elektronickou cestou. I přes možnost elektronického přiznání k dani z příjmu však Španělsko v oblasti informačních technologií zaostává za zbytkem Evropské unie. A to jak ve využití internetu tak v investicích do vědy a výzkumu. Dostupné údaje srovnávající rozšíření internetu ukazují, že ve Španělsku používá internet přibližně 20 % obyvatel. Průměr v EU se však pohybuje kolem 30 %.

Vznik projektu na podporu internetu ve Španělsku trochu připomíná situaci v České republice. Kromě kritizovaného projektu Internet do škol probíhá v ČR ještě projekt ministerstva informatiky "Program národní počítačové gramotnosti", který spočívá v nabídce počítačových školení, která si uživatelé musejí zaplatit, ale cenu je dotována díky spolupráci s počítačovými firmami v čele s Intelem.

Mnohem výraznější výsledky při rozšiřování internetu však přinese spíše zlevnění poplatků za připojení a rozvoj vysokorychlostního připojení pro domácnosti a malé firmy. V této oblasti však stát i přes svůj vlastnický podíl v Českém Telecomu dělá jen málo. Hlavním úkolem ministra informatiky je totiž ČTc připravit k prodeji. Toho se ale výrazným snížením cen služeb dosahuje jen těžko.

Diskuze (6) Další článek: Lindows jako Live distribuce

Témata článku: Hardware, Internet, Madrid, Centrální oblast, Ministry, Potřebný člověk, Vlastnický podíl, Malý podíl, Počítačová oblast

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů