1,1 miliardy dolarů na internet ve Španělsku

Španělská vláda odsouhlasila investici více než jedné miliardy dolarů do rozvoje internetu. Španělsko v rozšíření celosvětové počítačové sítě pokulhává za zbytkem Evropské unie.
1,1 miliardy dolarů na internet ve Španělsku

Tisková agentura Reuters oznámila, že španělská vláda věnuje přibližně jednatřicet miliard českých korun na rozšíření internetu do škol, malých firem a izolovaných venkovských oblastí. Veřejnosti to sdělil ministr pro vědu a technologie Josep Pique po skončení pravidelného jednání vlády.

Plán na vylepšení přístupu k informačním zdrojům na internetu počítá také s vylepšením možností elektronické komunikace mezi uživateli a státem. Na financování se bude podílet jak vláda, tak soukromé subjekty. Centrální vláda v Madridu poskytne na plán rozvoje internetu 63 % prostředků. Regionální vlády musí ve svých rozpočtech najít 26 % potřebných prostředků. O zbytek financí se postará soukromý sektor zastoupený zejména počítačovými společnostmi a telekomunikačními operátory.

V prohlášení pro tisk ministr Pique uvedl, že vládní administrativa už nyní využívá možností moderních technologií. Jako příklad uvedl 1,7 milionu lidí, kteří podali daňová přiznání za rok 2002 elektronickou cestou. I přes možnost elektronického přiznání k dani z příjmu však Španělsko v oblasti informačních technologií zaostává za zbytkem Evropské unie. A to jak ve využití internetu tak v investicích do vědy a výzkumu. Dostupné údaje srovnávající rozšíření internetu ukazují, že ve Španělsku používá internet přibližně 20 % obyvatel. Průměr v EU se však pohybuje kolem 30 %.

Vznik projektu na podporu internetu ve Španělsku trochu připomíná situaci v České republice. Kromě kritizovaného projektu Internet do škol probíhá v ČR ještě projekt ministerstva informatiky "Program národní počítačové gramotnosti", který spočívá v nabídce počítačových školení, která si uživatelé musejí zaplatit, ale cenu je dotována díky spolupráci s počítačovými firmami v čele s Intelem.

Mnohem výraznější výsledky při rozšiřování internetu však přinese spíše zlevnění poplatků za připojení a rozvoj vysokorychlostního připojení pro domácnosti a malé firmy. V této oblasti však stát i přes svůj vlastnický podíl v Českém Telecomu dělá jen málo. Hlavním úkolem ministra informatiky je totiž ČTc připravit k prodeji. Toho se ale výrazným snížením cen služeb dosahuje jen těžko.

Témata článku: Hardware, Internet, Madrid, Ministry, Centrální oblast, Počítačová oblast, Potřebný člověk, Malý podíl

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel 12. 7. 2003 22:56:16
    Hlavne tech idiotu, co cumi na Novu
  • cuneer 12. 7. 2003 22:36:35
    To si myslis ty ale spoustu lidi internet vubec nezajima
  • Zarathustra 12. 7. 2003 20:55:19
    Tady tak akorát platíme arbitráž za TV Znova,takže už nezbyde na věci...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí